Гривню недооцінили!

Гривню недооцінили!

Українська гривня визнана найбільш недооціненою валютою у світі.
Про це свідчить оновлений "індекс біґ-мака", який розраховується журналом The Economist.
Як виявилося, найдешевше біґ-мак у перерахунку на долари коштує жителям України - 1,57 доллара (39 гривень), тоді як у Штатах продукт коштує 5,04 долара. З огляду на це дослідники дійшли висновку, що гривня недооцінена на 68,8%.
Таким чином, згідно із дослідженням, обмінний курс долара у Україні має дорівнювати 7,86 гривні.
Друге місце у списку недооцінених валют посіла Малайзія із показником 1,99 долара (недооцінка у 60,6%) і Росія із 2,05 долара (недооцінка у 34,2%).
Найбільш переоціненою валютою став швейцарський франк (завищений на 30,8%).
"Індекс біґ-мака" базується на теорії паритету купівельної спроможності, згідно із якою валютний курс має зрівнювати вартість споживчого кошика у різних країнах. Він продається у всьому світі, а його склад практично не змінюється.
Чому гривня настільки недооцінена і на що це впливає, пояснив директор рейтингового агентства "Стандарт-Рейтинг" Андрій Нікітин.

- Чи варто довіряти так званому "індексу біг-мака"?
- По тому, наскільки він правильно порахований, питань ніяких немає, методика абсолютно зрозуміла. Інша справа, у якій мірі він відображає ситуацію конкретної економіки.

- Тоді чи варто говорити, що гривню чекає зміцнення?
- У минулому році гривня теж була недооцінена по індексу біг-мака, і у позаминулому, і п'ять років тому, але це не завадило певної девальвації. Бо індекс біг-мака відображає ціну одного продукту харчової промисловості, у якій Україна традиційно сильна. Якби ми із одного боку розглядали індекси по великому асортименту: скільки коштує в Україні такий будинок, як у США, скільки коштує такий автомобіль, як у США, то у нас був би більш композитний індекс, але менш зрозумілий читачам популярних видань, скажімо так. З іншого боку, якщо ми говоримо про те, що гривня недооцінена, тобто вона дешева, то це ніби сигнал: купуйте гривню, заробіть на цьому, тому що вона потім буде рости і так далі. Це певний сигнал про те, що в України є потенціал.

- Що ж очікує гривню найближчим часом?
- У нас є певні сигнали розкручування інфляції за рахунок того, що піднялись ціни кінцевим споживачам на енергоносії і т.д.

- Чи позначиться це безпосередньо на курсі гривні?
- Тут складно сказати, тому що це може підняти все ж таки інвестиційну привабливість ряду галузей, які дадуть можливість економіці розвиватися і підвищувати її експортний потенціал. Ситуація балансує на межі, і тенденція до девальвації гривні, яку ми бачили у минулі роки, зупинена, у нас останній рік серйозної девальвації немає. Думаю, що все-таки гривня протримається і восени у більш-менш прийнятному коридорі, що не буде відхилятися більше, ніж на 5%.

- Чи вплине на курс гривні відсутність нового траншу від МВФ?
- Співпрацю не заморожено. Гроші не перераховуються, але ми вже у цій ситуації перебуваємо досить довго. І всі скептичні сценарії не виправдовуються. Тому що не все так однозначно.

"Місто" запитало у читачів: "Чи утримається гривня цього року від падіння?"
Ігор Непренко, водій:
- Навряд чи. Вже ж не перший рік падає й інфляція росте й росте. Ціни скажені.
Антоніна Коваль, службовець:
- Якщо ще папірців надрукують у Києві, то може й втримається. Але це просто відстрочка.
Ярослав Маринчук, кухар:
- Не думаю, що утримається. Але хай хоч без стрибків цих буде, як було раніше.
Ольга Галайда, касир:
- Упаде, але хочеться вірити, що не дуже суттєво. Бо інколи здається, що нижче вже немає куди.
Петро Хрипливий, технолог:
- Не знаю. Зате знаю, що ціни ростуть щодня і у супермаркеті, і на базарі. А ви кажете, гривня...

Коментарі

Ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко:
- За моїми прогнозами, гривня мала б зміцнитися щонайменше до 20 гривень за долар. Девальвація можлива, якщо НБУ і надалі провадиме свою неефективну економічну і монетарну політику.
Голова Комітету економістів України Андрій Новак:
- Майже рік в Україні немає жодних економічних підстав для девальвації гривні. Протягом цього часу три головні фактори, що формують курс, у нашій державі позитивні. По-перше, це експортно-імпортний, тобто торгівельний баланс. По-друге, притік і відтік валюти. Завдяки фінансовій підтримці, яку Україна отримує із різних джерел, у нас цей баланс плюсовий. Третє - це державний борг. Зусиллями західних партнерів Україна отримала торік реструктуризацію зі списанням частини держборгу і останній тепер не тисне на курс гривні.
Фінансовий експерт, керуючий партнер компанії Capital Times Ерік Найман:
- У найгіршому випадку курс гривні перетне межу 30 грн./долар. У кращому випадку - зупиниться на 27 грн./долар. Якщо МВФ не дасть грошей, то НБУ напевно знову почне закручувати гайки для того, щоб утримати курс не вище 27 грн./долар.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

249

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

206

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

202

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

201

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

197

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...