Декомунізація: як вона відбувається на Вінниччині

  Закон про декомунізацію в Україні Верховна Рада ухвалила ще 9 квітня 2015 року.  Відтоді у Вінниці й області було вирішено перейменувати понад 1300 вулиць та 19 населених пунктів. Але у житті ця сама декомунізація просувається досить повільно. Причина тому: велика кількість пропозицій по зміні назв, а також небажання громадян платити з власної кишені за ініціативи парламенту. 

Лідером за кількістю радянських назв є Мурованокуриловецький район

355 вулиць у 60 населених пунктах Мурованокуриловецького району потребують зміни назв. Наразі цей район має рекордну кількість топонімів для Вінниччини, пов’язаних із комуністичним режимом. Поки що у районі тільки складений список того, що потрібно перейменувати.
Загалом же на Вінниччині слід перейменувати 1380 вулиць і 19 населених пунктів. Зокрема, у Жмеринському районі - 196 вулиць, назви яких перегукуються із комуністичним минулим, у Калинівському — 177, Томашпільському — 159, Піщанському — таких вулиць 148.
Цікаво, що є райони, у яких ще навіть невідома кількість вулиць, які потребують перейменування. Наприклад, Бершадський, Іллінецький Крижопільський, Оратівський, Шаргородський райони переліку вулиць, назви які підпадають під закон про декомунізацію, і досі не склали.
З перейменуванням населених пунктів – така сама ситуація, як з перейменуванням вулиць. Лише у 9 населених пунктах проведені громадські слухання і відповідно ухвалені рішення про перейменування. І тільки два населені пункти подали необхідні документи до Верховної ради щодо зміни назви.
- Не можу сказати, що цю роботу не розпочато, процес пішов, але обсяг завдань, які необхідно місцевим органам влади виконати, надзвичайно великий, - зазначає заступник голови Вінницької облдержадміністрації Ігор Івасюк. - Навіть у Донецькій області робота ведеться і ведеться непогано. Артемівську повернули історичну назву Бахмут, вже ухвалене рішення про перейменування 80 вулиць. Нам треба пришвидшити темпи.

Люди хочуть бачити у Вінниці вулиці імені Петлюри і Шимка

Задля залучення широкого кола громадськості у процес перейменування вулиць, у Вінниці була створена спеціальна електронна пошта, на яку усі бажаючі можуть надсилати свої пропозиції щодо перейменування. Уже відгукнулися близько 400 людей. На кожну з вулиць, які потрібно перейменувати, небайдужі громадяни пропонували від 3 до 5 варіантів назв. Але найбільшу увагу приділили двом постатям: військовому та політичному діячу 19 століття Симону Петлюрі і вінницькому Герою Небесної Сотні Максиму Шимку.
Але якщо із перейменуванням певної вулиці на честь Симона Петлюри непорозумінь не виникає, то із перейменуванням вулиці Іванова на честь Максима Шимка знову виникли питання.
- Ми маємо категоричну позицію самої родини, - зазначає заступник голови міської комісії по декомунізації Олександр Федоришен. - Сьогодні родина виступає не дуже позитивно щодо перейменування саме цієї вулиці, вулиці Іванова на Шимка. Причина тому – провальне перейменування у 2014 році.
Тоді, нагадаємо, у Вінниці на вулиці Іванова проводились громадські слухання – пропонувалось цю вулицю назвати на честь Максима Шимка. Однак присутні на слуханнях не підтримали таку ініціативу…
Загалом же, нині Вінниця чекає громадських слухань, під час яких стане точно відомо, на честь кого громадськість бажає перейменувати ті чи інші вулиці.

За перейменування вінничани з власної кишені не платитимуть

Одна з причин, чому багато людей не підтримують перейменування вулиць – боязнь великих витрат коштів, складного механізму переоформлення документів, зміни адрес тощо. Але посадовці запевняють: грошей з кишень людей на це не піде, а якщо і піде, то буквально копійки.
Основні витрати – це заміна табличок із назвами вулиць, покажчиків і дорожніх знаків, на яких зазначені вулиці та міста. Наприклад, вартість виготовлення однієї таблички у Вінниці близько 100 гривень, а якщо замовляти виготовлення великої партії, вартість кожної буде нижчою.
Утім варто звернути увагу, що у багатьох містах далеко не на кожному будинку є аншлаги. Тож їх однаково треба замовляти.
А от з документами ситуація виглядає інакше.
- Обов'язковості або певних термінів заміни документів та оплати цієї процедури законом не передбачено, - зазначає начальник Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Юрій Круголь. - Якщо ж громадянин у майбутньому буде  здійснювати реконструкцію чи перепланування оселі і при цьому у нього зміниться адреса, тоді потрібно буде робити певні невеликі проплати  — до 50-ти гривень. Але і це не обов'язково, а лише за бажанням заявника.


Не домовляться на місцях – перейменують і без згоди

У разі невиконання Закону, вулиці та населенні пункти перейменує Вінницька ОДА
Наразі обласна комісія з питань реалізації Закону України про декомунізацію надіслала усім керівникам міст, сіл та селищ Вінниччини листа, підписаного головою облдержадміністрації, з вимогою у встановлений законом термін виконати свої повноваження щодо перейменування населених пунктів, вулиць, площ, скверів та демонтажу комуністичної символіки. За словами Ігоря Івасюка, вимоги закону досить жорсткі, тому у разі неприйняття місцевими органами влади до 21 листопада рішень щодо перейменування назв вулиць і населених пунктів, ці функції зобов’язана буде зробити Вінницька облдержадміністрація у примусовому порядку.

 


Ганна БЕЛОВОЛЬЧЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

575

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

486

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

401

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

396

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

383

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...