Україна через п'ять років - сценарій від влади

Україна через п'ять років - сценарій від влади

  Останній рік Україна перебуває в умовах шокової терапії: зростає курс долара, ціни на продукти, комунальні послуги... За таких умов українці намагаються зрозуміти, що їх очікує у найближчі роки. Нещодавно Міністерство економічного розвитку і торгівлі опублікувало прогноз розвитку України до 2019 року. у газеті "Сегодня" систематизували основні його показники: так, у 2019 році середня зарплата становитиме 4,7 тис. грн., курс гривні може впасти до 27,58 грн. за долар, а держборг може досягти 93,4% ВВП.
За словами президента "Украналітцентру" Олександра Охріменка, прогноз цілком реальний, але не за всіма показниками. Наприклад, рівень реального ВВП до 2019-го може сягнути 101% за теперішніх 91,7%. Але шанси виконати ці прогнози - мінімальні.
- Зараз падіння ВВП прискорюється: за перший квартал воно склало близько 17,5%. Я вважаю, що до 2016 року, у кращому випадку, у нас не буде дефіциту бюджету, - сказав він.
Що стосується зростання курсу долара, експерти вважають що його можна не допустити. На думку Олександра Охріменка, якщо НБУ контролюватиме ситуацію, то курс вдасться утримати на рівні 20-25 грн., у іншому випадку він може впасти до 50 грн. за долар.
А ось зростання зарплат навряд чи можна очікувати, хіба що невелике - близько 10% за рік. У міністерстві прогнозують, що до 2019 року рівень середньої заробітної плати зросте на 1000 грн.
- Зараз нагальна проблема - безробіття, яке становить 20-25%. Поки воно не опуститься хоча б до 10%, зростання зарплат не буде. Порятунком для багатьох українців стануть випадкові підробітки, некваліфікована робота у ЄС і зарплати у конвертах, - коментує Олександр Охріменко газеті "Сегодня".
Рівень закредитованості економіки також дуже високий. Наразі держборг України складає 82,8% ВВП, а до кінця 2019-го, за прогнозами, він становитиме 75-93,4%. Та експертів це не лякає.
- Наприклад, у Японії до кінця 2014-го зовнішній борг становив 230% ВВП. Якщо у Україні він зросте майже до 100% - це погано, але до дефолту не призведе, - вважає економічний експерт Центру Разумкова Василь Юрчишин. - Гірше, що в України борги короткострокові і середньострокові, але якщо провести реструктуризацію або віддалити виплати, ми впораємося із проблемами
На думку експертів, допомогти економіці України може бізнес. Зокрема аналітик Павло Мельник вважає, що при нормальній роботі бізнесу та зниженні фіскального тиску, підприємці вийдуть із тіні і платитимуть більше податків, відтак держбюджет зможе отримати більше грошей. Середній ріст економіки до 2019-го прогнозують на рівні 2,8%.
 

Коментарі:

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:
- В Україні ВВП на душу населення становить близько 2 тис. доларів, а у Польщі - 12 тис. доларів. Якщо ми будемо рухатися зі швидкістю 4% на рік (яка сьогодні виглядає зовсім непогано), а Польща буде рости із притаманними їй 2% на рік, то через 20 років ми вийдемо на показник 4200 доларів, а Польща - 18,5 тис. доларів. Тобто до сусідів нам буде, як і раніше, далеко.
Павло Мельник, аналітик MPP Consulting:
- У першому кварталі цього року інфляція досягла 27%, і до кінця року 40-50% - реальний показник. Якщо це станеться, то спочатку подорожчають імпортні продукти (банани, апельсини, яблука, кава, чай), потім вітчизняні (яйця, молоко, сири, м\'ясо), адже їх доставка і виробництво, у зв\'язку зі зростанням комунальних послуг, теж подорожчають.
Наталія Яресько, міністр фінансів України:
- Падіння економіки України за підсумками 2015 року, ймовірно, буде відповідати прогнозам міжнародних фінансових інститутів і складе близько 9%. Деякі кажуть, навіть про 9,5%. Але що важливо, на тлі проведених реформ ми все-таки очікуємо зростання у 2016 році.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Що буде із зарплатами, курсом долара і цінами у найближчі п\'ять років?"
Олександр, завгосп:
- Зарплати, може, й виростуть, але курс долара навряд зменшиться. Ціни, порівняно з першим витком інфляції, не змінились.
Віктор, студент:
- У нас великий зовнішній борг, та й ціни на нафту постійно скачуть, тож дуже важко робити прогнози. Але потрібно вірити у краще майбутнє.
Світлана, вчителька:
- Звісно, хотілося б, щоб і зарплати зросли, і курс долара стабілізувався, щоб ми могли нормально жити.
Олег, тренер із баскетболу:
- Все залежить від того, чи закінчаться військові дії на Сході, бо це сильно впливає на економіку. Гадаю, що вже у найближчі роки ринок цін і курс валют стабілізуються.
Ольга, працівник "Вінницяпобутхіму":
- Раптово і радикально нічого не зміниться. Як не є, але долар все ж упав. Тому поступово все буде змінюватися на краще.
 


Катерина ДЯДЮККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

61

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

61

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

59

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

57

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

57

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...