Порахуй свою пенсію

Відоме прислів’я «від тюрми і від суми не зарікаються» сьогодні, мабуть, можна доповнити ще одним: і від маленької пенсії – також. Раніше було все зрозуміло: маєш престижну роботу і гарну зарплату – заробиш на пристойну пенсію. Нині навіть більшість директорів, не кажучи вже про працівників на нижчих посадах, не можуть розраховувати на нормальне фінансове забезпечення від держави на старості років.
В Україні пенсія за віком обчислюються згідно із законом про загальнообов’язкове пенсійне страхування. Порядок розрахунку пенсії міститься у статті 28 цього закону, а стаття 40 передбачає порядок розрахунку заробітної плати. Пенсія залежить від двох показників: стажу роботи і зарплати.

Стаж
— З 1 січня 2004 року введене таке поняття як мінімальний страховий внесок. Тобто в стаж роботи зараховується повний місяць тільки в тому випадку, якщо людина сплатила внесок до пенсійного фонду не менше за мінімальний, — пояснює Лариса Дика, заступник начальника головного управління ПФУ у Вінницькій області – начальник управління пенсійного забезпечення. — Мінімальний страховий внесок – це внесок з мінімальної заробітної плати.
Іншими словами, якщо тобі офіційно нараховують «мінімалку» (а вона на сьогодні 630 грн.) — в стаж іде повний місяць. Працюєш на півставки або ж отримуєш ще менше – стаж рахують пропорційно.
Для обчислення пенсії спершу визначають коефіцієнт страхового стажу. Його рахують у місяцях. Наприклад, 40 років стажу і 5 місяців. Це 485 місяців.
— До 2008 року був коефіцієнт 1, — каже Лариса Дика. — Сьогодні коефіцієнт страхового стажу — 1,35. Тобто ми збільшуємо ціну одного року стажу.

Зарплата
Обчислюється пенсія із так званої «брудної зарплати» — тобто не тієї, що людина отримує на руки, а тієї, що їй нараховують.
— Заробітна плата обчислюється за будь-які 60 місяців роботи поспіль (по трудовій діяльності вони мають бути підряд) до 1 липня 2000 року, — говорить Лариса Миколаївна. — Далі до цієї заробітної плати (хоче людина чи не хоче) додається її зарплата, починаючи з 1.07.2000 року до часу виходу на пенсію. Тобто зараз заробітна плата для нарахування пенсії береться за 14 років.
За кожний місяць фактична заробітна плата, яку отримувала людина, порівнюється із середньою заробітною платою по країні за той же період. За кожен місяць виводиться коефіцієнт місяця, а потім — індивідуальний коефіцієнт людини (середнє арифметичне).
— При обчисленні заробітної плати є можливість оптимізувати заробітну плату, — зауважує Лариса Дика. — Тобто виключити з даного періоду невигідний період. Він може бути не більше ніж 10% від страхового стажу. Спеціальна програма легко визначає цей період і позначає мінусами.
Рахуємо пенсію
Формула пенсії проста: зарплата множиться на коефіцієнт трудового стажу.
Наприклад, візьмемо згаданий вище стаж.
485 х 1,35 = 654
За формулою цю суму ділимо на 1200, залишаючи 5 знаків після коми.
654 : 1200 = 0,54563 – це коефіцієнт трудового стажу.
Допустимо, маємо індивідуальний коефіцієнт зарплати 1,5. Множимо його на середню заробітну плату, яка була за минулий календарний рік. У 2008 році середня зарплатня складає 1573, 99 грн.
1573,99 х 1,5 = 2360,99
Рахуємо основний розмір пенсії
2360,99 (зарплата) х 0,54563 (коефіцієнт стажу) = 1288,23 грн.
До основного розміру пенсії доплюсовується надбавка за понаднормативний стаж. Вона введена з 2005 року. За кожний повний рік чоловікам 25 років, а жінкам 20 років береться 1% від основного розміру пенсії, але не більше мінімальної.
У нашому випадку це 15% доплати за понаднормативний стаж (40 – 25 = 15). Але оскільки у нашого «пенсіонера» основний розмір пенсії більший, ніж мінімальний, то доплата йому буде розраховуватись з мінімальної пенсії.
544 х 15% = 81,60 грн.
1288,23 грн. + 81,60 грн. = 1369,83 грн. — ПЕНСІЯ
— Але це ми взяли хороший коефіцієнт заробітку, — пояснює пані Лариса. — Тобто середня заробітна плата була більша, ніж середня заробітна плата по Україні. А ось оформлявся лікар вищої категорії Пироговської лікарні – коефіцієнт 1,13… Були б у нас зарплати більші…
Якій же зарплатні відповідає коефіцієнт 1,5? Зарплатня має бути в 1,5 разу більша, ніж середня по Україні. Тобто якщо це, грубо кажучи 1600 грн., то наш «пенсіонер» «брудними» отримував 2400 грн.

Єдинщики мають доплачувати
Підприємці, які працюють на єдиному чи фіксованому податку, повинні доплачувати у пенсійний фонд суму до мінімального страхового внеску. Тільки тоді підприємцю офіційно зараховується стаж.
Від єдиного податку (а це 200 грн.) у ПФ перераховується 42%, а це 84 грн. Тоді як мінімальний внесок до пенсійного фонду складає 209 грн. 16 копійок. Ось цю різницю – 125,16 грн. і потрібно доплатити. У пенсійному фонді кажуть, що чекати відміни цієї постанови Кабміну – марно.
А поки українці підраховують пенсійні копійки, в Єврокомісії нам рекомендують зменшити розрахунковий коефіцієнт і підвищити пенсійний вік. Адже, виявляється, що він у нас найнижчий в Європі (55 років для жінок і 60 для чоловіків). Свої також «допомогли» і підрахували, що після виходу на пенсію український чоловік живе ще 14 років, а українська жінка — аж 23 роки. Тобто горбатитися доведеться довше, а пенсія буде меншою. Оскільки перспектива догнати Європу по зарплатах нам ще довго не світить. Як і не світять в найближчому майбутньому більшості українських пенсіонерів подорожі та знайомство зі світом – те, чим розважаються на пенсії їх європейські ровесники. Хіба що ви суддя, прокурор, нардеп чи такий-собі «містер Твістер».


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

79

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

67

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

67

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

66

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...

64

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...