Як працюють міністри-іноземці

Як працюють міністри-іноземці

Міністри-іноземці обіцяють працювати в Україні стільки, скільки потрібно, незважаючи на війну на Сході. Усі троє новопризначенці кажуть, що усвідомлювали, на що йшли.
- Вам буде неприємно це почути, але те, що робиться на Сході України, закінчиться ще нескоро, - сказав новий міністр охорони здоров\'я Олександр Квіташвілі.
Міністр нагадав, що він із колегами є представниками бізнесу, а тому не збирається зволікати із демонстрацією результатів своєї роботи.
У свою чергу міністр економіки Айварас Абромавічус на запитання, як діятимуть міністри, якщо за рік українці не побачать результатів реформ, підтвердив слова колеги:
- Ми всі походимо із бізнесу, ми не звикли терпіти, і я думаю, що результати будуть швидше, ніж за рік...
Міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що призначення іноземців на керівні посади у трьох міністерствах не свідчить про відсутність талановитих людей в Україні.
- Я думаю, що це сигнал для всього світу, що двері відкриті для всіх, хто хоче працювати у цій країні, - сказала Наталія Яресько.
Плани Уже озвучені
Перше, що збирається зробити новопризначений міністр охорони здоров\'я, це "розібратися з тендерами".
- Треба негайно вивести тендерні закупівлі за межі компетенції міністерства. Повинні бути електронні публічні процедури, як це було зроблено у Грузії. Ми будемо працювати з ЮНІСЕФ, іншими міжнародними організаціями за системою держзакупівель. Крім того, в нас буде багаторічний план закупівлі ліків із розрахунком на необхідну кількість, - каже Олександр Квіташвілі.
Щодо боротьби з корупцією, то новий  міністр охорони здоров\'я сказав таке:
- На жаль, я вже бачив марнування грошей і хворобу, яка була в моїй країні - корупцію. Ми тут не для того, щоб робити косметичний ремонт, а для того, щоб будувати все з нуля.
Натомість міністр фінансів Наталія Яресько збирається користуватись напрацюваннями своїх попередників.
- Попередній уряд працював над бюджетною пропозицією, яку ми можемо використати. На базі існуючих напрацювань можна розробляти і реформи соціальних фондів, податкової системи від попередніх членів уряду. Також я сподіваюсь, що МВФ буде тут якнайшвидше, - каже вона.
Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус анонсує ухвалення 16 законів, що в результаті дозволить отримати 500 млн.дол. від Світового банку. А ще низку законів щодо дерегуляції і реформу управління державними підприємствами.
-...у мене вже відбулася перша зустріч з молодими людьми з міністерства, я розмовляв зі своїми заступниками, і мене здивувала якість тих людей... У них є позитивне ставлення. Ми бачимо багато бюрократичних перешкод на нашому шляху, я їх запевнив, що будемо просувати реформи. Ми плануємо запустити реформу управління державними підприємствами ще до кінця року, - каже він.
Чекаємо реформ
Міністри-іноземці, від яких насамперед чекають реформ, наштовхуються на серйозну протидію. Наприклад, за інформацією "ТСН", одразу після призначення Олександру Квіташвілі пообіцяли, що він зможе привести в МОЗ власну команду. Минуло три тижні.
- Для виконання реформи потрібно дві речі: мати програму і мати команду. Програма в міністра є, він про неї говорить. Питання формування команди, напевно, лежить поза компетенцією міністра на цей момент, - підкреслює радник міністра Володимир Курпіта.
- Якщо йому не дадуть сформувати команду, чим це загрожує? Я думаю, що міністр буде готовий залишити уряд. В тому числі, - прогнозує радник міністра охорони здоров\'я Володимир Курпіта.
І все ж міністр добре тримає удар - продовжує переконувати, що кермо в його руках, і він зможе сформувати гарну команду.
Подібна ситуація - не лише в МОЗі. У Міністерстві фінансів робота міністра Наталії Яресько наштовхується на саботаж. Міністр економічного розвитку та торгівлі Айварас Абромавичус узагалі говорить, що його міністерство потрібно ліквідувати, бо воно - корупційний і бюрократичний монстр.
Проте не варто думати, що усі ці історії вдається ховати в стінах державних установ. Міністри-"варяги" - прекрасне джерело інформації для західних донорів про справжній стан справ в українській владі.
Тим часом в українському суспільстві багато людей сподіваються на те, що міністри-іноземці все ж запустять механізм реформ.

 

 

 

 

До речі

Іноземці в Україні займають не тільки посади міністрів, але й їх заступників. Найвідоміший приклад - перший заступник глави МВС України, а у минулому - міністр МВС Грузії Екатеріне Згуладзе. Саме вона проводила реформу поліції Грузії, а в Україні вже анонсувала реформу ДАІ і патрульної служби, набір кадрів на конкурсі та підвищення зарплат новій поліції.
Серед заступників міністра юстиції України теж буде кілька іноземців.
Це підтвердив сам міністр юстиції Павло Петренко, передає кореспондент УНН.
На запитання, чи дійсно серед його заступників буде іноземець, Павло Петренко відповів:
- Навіть не один іноземець.
При цьому він зазначив, що хотів би поки що "залишити певну інтригу" щодо цієї теми.
- Зараз тривають перемовини з відповідними фахівцями, але наступного тижня ви все дізнаєтеся. Це будуть все рівно українці, це будуть українські громадяни, які отримають громадянство, якщо вони зголосяться працювати у міністерстві юстиції, - зауважив Павло Петренко.
На уточнююче запитання, яке зараз у них громадянство, міністр зазначив:
- Різне.

 

 

 

ДОВІДКА "Міста"
Загалом є кілька успішних міжнародних прикладів залучення іноземців до роботи в уряді та проведення реформ, пише видання ВВС-Україна.
Одним з перших таких випадків можна вважати модернізацію Японії у другій половині ХІХ століття, якій допомагали сотні урядових радників з Європи.
На пострадянському просторі найбільш яскравим стали приклади обрання президентами вихідців з діаспори у Балтійських країнах. Так, у Литві двічі обирали президентом Валдаса Адамкуса, який до цього мав громадянство США (і навіть працював там у Агентстві охорони навколишнього середовища), а у Латвії президентом була Вайра Віке-Фрейберга - громадянка Канади.
Видання "Українська правда" доповнює приклади:
Держсекретар США Мадлен Олбрайт народилася в Чехії у 1937 році. Отримала американське громадянство і працювала в уряді США.
Лі Куан Ю, громадянин Великобританії (англ. Lee Kuan Yew), перший прем\'єр-міністр Республіки Сінгапур, один з творців сінгапурського "економічного дива", був при владі близько тридцяти років.

 

 

 

 

Біографії міністрів-іноземців

Олександр Квіташвілі
Народився 15 листопада 1970 в Тбілісі. У 1992 році закінчив історичний факультет Тбіліського державного університету за спеціальністю "Новітня історія Європи і США". У 1992 році продовжив навчання в школі державного управління імені Роберта Ф. Вагнера у США. Отримав ступень магістра у сфері державного управління.
У 1993 році починає роботу у фінансовому та адміністративному департаменті Медичного центру Атланти. Однак того ж року повертається до Грузії і працює в місцевому представництві програми розвитку ООН на посаді офіцера адміністрації та фінансів. У 1995-1997 роках - заступник начальника грузинської місії Комітету допомоги об\'єднаної методистської церкви і виконуючий обов\'язки керівника місії. У 1997 році - президент грузинської неурядової організації "Міжнародний фонд "курації".
Також з 1995 по 2002 р. працював консультантом у різних міжнародних організаціях у Азербайджані, Литві, Україні, Вірменії, Сербії. У цих же роках видає кілька аналітичних робіт, що стосуються реформи сфери охорони здоров\'я та аналізу соціального захисту.
Із 2002 по 2003 р. працював у Нью-Йорку, в Інституті Заходу і Сходу і консультантом Інституту трансатлантичного партнерства проти СНІДу. У 2004 році призначений директором адміністрації Інституту Заходу і Сходу "EastWest Institute". У 2005 призначається головним директором адміністрації того інституту і стає членом ради правління.
О.Квіташвілі очолював міністерство праці, охорони здоров\'я та соціального захисту Грузії з 31 січня 2008 року. Наприкінці серпня 2010 року пішов у відставку з посади. Після цього очолив Тбіліський державний університет імені Іване Джавахішвілі.
Наталія Яресько
Наталія Яресько є однією із співзасновників Horizon Capital і є її головним виконавчим директори.
Одночасно пані Яресько є президентом і головним виконавчим директором WNISEF з лютого 2001 року. Вона працює на різних посадах у WNISEF з 1995 року, встановлювала довгострокові бізнес-цілі, керувала операціями та інвестуванням в Україні та Молдові від імені WNISEF.
До приходу в WNISEF Н.Яресько працювала у Державному департаменті США. З 1992 по 1995 р. вона обіймала посаду першого начальника економічного відділу Посольства США в Україні.
Відомо, що Н.Яресько вільно володіє українською мовою.
Н.Яресько - магістр у галузі державної політики в Harvard University Kennedy School of Government в 1989 році. Також має ступінь бакалавра у бухгалтерській спеціалізації.
Серед нагород Н.Яресько має орден княгині Ольги, який отримала від Президента України в 2003 році за внесок в українську економіку, а також була членом Консультативної ради іноземних інвесторів при Президентові України за часів Віктора Ющенка і Консультативної Ради Українського центру сприяння іноземним інвестиціям під егідою Кабінету Міністрів України.
Слід зауважити, що компанія Horizon Capital управляє фондами прямого інвестування та інвестує в компанії із середнім рівнем капіталізації, високим потенціалом зростання і прибутковості в Україні, Молдові й Білорусі. Horizon Capital управляє трьома фондами: Emerging Europe Growth Fund II (EEGF II), Emerging Europe Growth Fund (EEGF) і Western NIS Enterprise Fund (WNISEF), загальний капітал яких складає більше 652 млн. доларів.
Це другий за розміром західний фонд прямих інвестицій, що працює в Україні.
Айварас Абрамавічус
Уродженець Вільнюса. Закінчив Міжнародний університет Concordia в Талліні. Працював у підрозділі Hansabank в Естонії. Партнер шведської інвестиційної компанії East Capital, яка вклала в Україну понад 200 млн. доларів іноземних інвестицій. У цій компанії працює з 2002 року.
А.Абрамавічус вважається спеціалістом з інвестиційної діяльності в країнах Східної Європи.
Цікавий факт: дружина А.Абрамавічуса - українка. Останні роки він більшість часу проживає у Києві.
 

 

 

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи здатні міністри-іноземці здійснити реформи
в Україні?"
Іван Іванович, пенсіонер:
- У нашій країні система давно прогнила і її слід міняти. Цей баласт, я думаю, не дасть змоги іноземним політикам навести лад у країні і здійснити реформи. Їм не дозволять створити свою команду, яка б працювала на результат.
Ніна Петрівна, пенсіонерка:
- У іноземних політиків є хороший досвід. Я думаю, вони б змогли здійснити реформи в Україні. Зважаючи на те, що наше керівництво хоче з ними працювати, сподіваюся на краще.
Никифор, кореспондент:
- Краще б у нас іноземці керували всіма міністерствами, тоді й здійснили б усі реформи за півроку. Якщо вони професіонали, не корумповані - то їм можна довіряти. Бо стосовно наших політиків з\'являються сумніви, якби наші не були корумпованими - то і вони б могли результативно працювати.
Микола, голова військово-патріотичного об\'єднання:
- Іноземці можуть здійснити реформи, якщо вони, звісно, цього захочуть і якщо їм це дозволять. Система влади залежить не від однієї людини, а від групи людей. Якщо політик приведе свою команду, тоді зміни будуть очевидними, а якщо він буде сам, апарат залишиться колишнім - тоді нічого не зміниться. Команда міністра, навіть, якщо це іноземець, повинна складатися лише з патріотів і професіоналів.
Каріна, стоматолог:
- Мені здається, що міністри-іноземці можуть здійснити реформи. У них політика інша і, в порівняні з нами, досвід теж інший. Я думаю, що нам потрібні такі міністри, які могли б змінити ситуацію в країні з огляду на свій політичний досвід.
Олександр, підприємець:
- Звичайно, здатні. Якщо наші політики не можуть, тоді хай іноземці вивчають ситуацію в Україні і здійснюють реформи. По іншому як? Наші політики - корупціонери, за 23 роки вони нічого не зробили.
Дмитро, психоаналітик:
- Мені здається, що навряд чи вони здатні здійснити реформи. Враховуючи кон\'юнктуру нашої країни, фінансову ситуацію, вони не справляться. Навіть якщо у них будуть хороші здібності і навички роботи, вони застрягнуть у проблемах корупції, які наявні у нашій країні.
 Тетяна, медсестра:
- Мені здається, якщо іноземні політики змогли зробити щось у своїх країнах, то зможуть і в нашій. Команди таких міністрів повинні складатися з українців, які б переймали у них досвід.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

646

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

563

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

461

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

450

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

434

Начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького відсторонили від посади ...