До трагедії в Одесі причетні правоохоронці

До трагедії в Одесі причетні правоохоронці

Трагічні події 2 травня в Одесі сколихнули усю країну. Півсотні загиблих в одному з найбільш мирних та політично "пофігістичних" міст України просто шокували.
Міністерство внутрішніх справ розглядає чотири основні версії масових заворушень.
Про них говорить заступник міністра внутрішніх справ, начальник Головного слідчого управління МВС Віталій Сакал.
Офіційні версії
Правоохоронці розглядають такі версії: замовлення екстремістських груп для дестабілізації ситуації в державі, замовлення керівників місцевих органів влади та правоохоронних органів Одеської області для дискредитації чинної влади, зіткнення футбольних уболівальників та провокації радикально налаштованих осіб.
При цьому заступник міністра зазначив, що слідство схиляється до версії про провокації радикалів.
За словами Сакала, під час розслідування призначено 200 експертиз, для розслідування залучено 200 співробітників правоохоронних органів, у тому числі 146 слідчих.
Окрім того, він зазначив, що 22 підозрюваних перебувають в активному відпрацюванні, включаючи депутатів Одеських обласної та міської рад.
Сакал повідомив, що найближчим часом їм оберуть запобіжний захід або ж, у разі ухиляння від слідства, оголосять у розшук.
Наразі 12 осіб заарештовано, вони перебувають у СІЗО, для п\'яти підозрюваних суд обрав запобіжний захід - домашній арешт.
Також заступник міністра підкреслив, що 18 травня затримали підозрюваного у масових заворушеннях та завданні вогнепальних ушкоджень, якого згодом перевезли до Києва.
Ще раніше МВС заявило, що 32 активісти в одеському Будинку профспілок загинули від хлороформу. Цю версію мають підтвердити або спростувати ізраїльські фахівці, до яких звернулися за незалежною експертизою.
Нагадаємо, внаслідок заворушень і пожежі загинули 48 осіб.
розслідування
Омбудсмен Валерія Лутковська запевняє, що проводила власне розслідування бездіяльності одеської міліції, до якої за мотивами тих жахливих подій виникла купа питань.
- Власне що вам вдалося з\'ясувати під час цього розслідування?
- Як тільки відбулась ця жахлива трагедія, мною було вирішено провести спеціальне провадження Уповноваженого з прав людини. Звісно, омбудсмен не має права проводити розслідування, але необхідна впевненість громадськості в ефективності розслідування. У зв\'язку з цим працівники відділу спеціальних проваджень Уповноваженого були відряджені до Одеси, щоб з\'ясувати ефективність діяльності міліції 2 травня. Згідно з міжнародним законодавством, у держави є як прямий обов\'язок захищати життя громадян, так і обов\'язок створити все для того, щоб громадяни не були позбавлені життя. На жаль, держава цього не виконала.
Події, що відбувалися 2 травня, умовно можна розділити на три етапи. Перший - події, які відбувалися біля офісу Євромайдану, коли вже зранку почалися сутички, почали бити машини з українською символікою. Вже тоді було зрозуміло, що є агресивно настроєні люди, які мають іншу точку зору на розвиток країни, ніж євромайданівці.
Система МВС побудована таким чином, що деякі механізми при певних обставинах мають включатись і діяти автоматично. Є спеціальний наказ МВС ще 2009-го року, який чітко регламентує, як мала діяти міліція. І з урахуванням ранкових подій міліція вже тоді мала ввести спеціальний оперативний план "Хвиля". Було б одразу зрозуміло, яким чином діяти, яка кількість людей, в якому спорядженні мала приїхати до конкретного місця події… Тобто, як тільки начальник обласного управління внутрішніх справ ухвалює рішення про застосування оперативного плану "Хвиля", кожен знає, в якому місці він має бути стосовно конкретних подій на вулиці. На жаль, цей план введений в дію не був.
Друга частина подій відбувалася, коли агресивно налаштований натовп був сконцентрований у мікрорайоні торгового центру "Афіна", де вони були заблоковані органами внутрішніх справ. І найбільш трагічний - третій етап, відбувся на Куликовому полі і Будинку профспілок. По тому ж наказу МВС мав бути введений в дію оперативний план "Грім", який передбачає знешкодження озброєних злочинців та чітко розставляє завдання перед кожним підрозділом. Але жоден з механізмів, які були в руках працівників органів внутрішніх справ, чомусь не був застосований.
- Ви зрозуміли чому так сталося?
- Розбиратися в цьому має прокуратура. Мене от що дивує: в реалізації цих оперативних планів має брати участь велика кількість підрозділів органів внутрішніх справ, але рішення має приймати лише одна особа - начальник обласного управління МВС. Якщо людина знала, що відбувається в Одесі, то в зв\'язку з чим не були введені в дію механізми, які дозволяли абсолютно спокійно припинити правопорушення і зберегти людські життя? Що це саме було - непрофесійність чи злочинна бездіяльність - має визначити прокуратура.
 

 

Коментарі

Депутат одеської міськради
Дмитро Співак:
- Все, що відбулося в толерантній веселій Одесі, - жахливо. За добу пішли з життя 50 осіб... Комусь знадобилося, щоб у місті була атмосфера страху і недовіри. Повірте, раніше ніколи людина з Одесою в серці не могла собі такого дозволити.
Зараз місто чекає доказового пояснення того, що сталося. Не можна жити в атмосфері чуток і пліток. Коли міліцейські чини без фактів свої підозри видають вже за звинувачення - це або професійна імпотенція, або саботаж. Навіть не хочу коментувати чергові чутки, озвучені Аваковим.
Міністр внутрішніх справ України
Арсен Аваков:
- У цих подіях брали участь багато різних політичних сил, які, може, спочатку й не хотіли, щоб сталося те, що сталося. Але те, що їхня участь мала місце і що в ініціації цих заворушень провідну роль відіграли місцеві політики, - це також правда.
Серед цих людей - депутати Одеської міської ради, деякі з яких нині перебувають у розшуку, а також активісти нинішніх виборчих штабів, співробітники міліції, родичі колишніх співробітників міліції, активні учасники антимайдану.
У всій цій мішанині, яка вилилася в таку трагедію, нам необхідно дуже детально розібратися, тому що тут дуже делікатна тема.
Губернатор Одеської області Ігор Палиця:
- Трагедію не зупинили не тільки силові структури, а й депутати облради. Моя особиста думка - депутати повинні не ходити в один або інший табір і заробляти рейтинги, а повинні запрошувати людей сюди і намагатися помирити людей з різними думками, пояснювати, що не треба перебувати на вулицях. Депутатам слід намагатися доносити до людей правду і вгамовувати агресію. Трагедія повинна не роз\'єднати, а об\'єднати.
Приміщення Федерації профспілок регіону перебуває в аварійному стані. Крім того, там водять екскурсії по поверхах, і ми не знаємо, що розповідають екскурсоводи і як нагнітають ситуацію. Будівлю треба закривати. Пора припинити піаритися на трагедії.

 

 

Уряд забув, як опинився на Грушевського?
За три місяці уряд не зробив жодної спроби аби зібрати родичів та проговорити питання, які їх хвилюють: як відбувається хід розслідування справ щодо вбивств, яким чином уряд буде підтримувати сім\'ї тощо. Жодного листа, жодного дзвінка.
Три місяці тому, 20 лютого, у Києві на Майдані сталася трагедія. Трагедія, внаслідок якої загинула майже сотня українців.
Проте сама вона стала вирішальним моментом для того, аби влада Януковича була скинута, а на її місце прийшли нові політичні сили та був сформований новий Уряд.
Рівно три місяці тому "нові лідери" країни клялися, що ніхто не буде забутий. І за три місяці уряд не зробив жодної спроби, аби зібрати родичів та проговорити питання, які їх хвилюють: як відбувається хід розслідування справ щодо вбивств, яким чином уряд буде підтримувати сім\'ї тощо. Жодного листа, жодного дзвінка.
Лише одиниці з боєм проривалися до одного чи іншого чиновника, при цьому не отримуючи ніякої зрозумілої інформації.
На жаль, представники Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду, Генеральної прокуратури не змогли віднайти можливість зустрітися протягом трьох днів із сім\'ями загиблих. І зрозуміло чому - їм нічого сьогодні сім\'ям говорити: жодної обіцяної виплати з боку уряду на підтримку сімей ще не було здійснено, а розслідування "буксує".
- А як могла бути надана фінансова підтримка, - ділиться враженнями Марічка Маковецька, волонтер Євромайдану SOS, - якщо Міністерство соціальної політики, яке уряд уповноважив опрацювати списки загиблих, лише восьмого травня своїм наказом затвердило перший неповний список загиблих на Майдані.
Лише зараз розробляються інструкції, листи-роз\'яснення, виділяються гроші у бюджеті.
- На жаль, - додає Анастасія Розлуцька, яка теж є волонтером Євромайдану SOS,- попри всі яскраві виступи на сцені Майдану, які проголошувалися його провідниками, сім\'ї залишились наодинці із своєю бідою, і лише окремі ініціативи та благодійні організації надають сьогодні їм підтримку.
А у благодійників теж є питання до уряду, які вони хотіли б обговорити. Ще кілька тижнів тому ініціатива "Родина Майдан" розпочала виплати сім\'ям Небесної Сотні з рахунку БФ "Фонду громади Приірпіння", де було зібрано понад 50 млн. грн. благодійних пожертв.
Директор фонду Анастасія Попсуй зазначає, що з кожної виплати 17% відсотків сплачується у державний бюджет.
- Питання дуже просте: чому гроші, які збирала вся Україна на підтримку сімей загиблих, мають йти у розмірі майже 8 млн. грн. у державний бюджет, а не тим, кому вони призначені? - каже Анастасія.
Ситуація із розслідуванням вбивств є теж не дуже обнадійливою. Проте це матеріал окремих розслідувань.
 

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Яке покарання для винних у трагедії в Одесі та на Майдані має бути застосовано? Чи вірите ви у справедливе
розслідування цих трагедій?"

Наталя, швачка:
- Якщо чесно, то не дуже віриться, що все буде справедливо і чесно, не може так швидко змінитися країна. А щодо покарання, вбивати таких людей потрібно, не жаліючи.
Михайло, фрілансер:
- Всі люди - люди. Усім людям - гуманні закони. Знає правду лише той, хто там був. А судити має лише Господь. Краще нехай першим кидає камінь той, хто зовсім безгрішний. Так, я патріот України, але хочу сказати, що сила патріотизму не у жорстокості, а у милосерді. А сила правди не в кількості уваги, а у точності того, як її подати.
Євгеній, приватний підприємець:
- Про справедливе розслідування в нашій країні взагалі не може бути мови, його просто немає. Для винних у трагедіях має бути одне покарання - довічне ув\'язнення, або ж покарання аналогічне трагедії.
Юля, викладач вузу:
- Думаю, що винних у трагедії треба посадити мінімум на 20 років. А справедливе розслідування... потрібно сподіватися на краще, можливо, воно й буде. Хотілося б, щоб дійсно покарали винних.
Олена, дизайнер:
- Для того щоб застосувати якесь покарання, потрібно знайти винних у трагедіях, а цим мають зайнятися компетентні органи. Але чомусь зараз так склалося, що ці компетентні органи не помічають того, що робиться навколо. Тому у справедливе розслідування я не вірю.
Іванна, перекладач:
- Покарання має бути жорстоким, звісно, це не розстріл, але довічне ув\'язнення - саме те. Можливо, після виборів президента щось зміниться і слідство почне по-іншому працювати, і знайде справді винних у цьому людей.
Вікторія, тимчасово не працює:
- Винних потрібно посадити до в\'язниці, а на скільки - це вже має вирішувати суд. Хотілося б, щоб розслідування було справедливим, але мені у це не віриться.
Ольга, студентка:
- За останні кілька місяців Україна дуже багато пережила, хочеться вірити, що ми змінилися після цих трагедій і винні будуть справедливо покарані. Хочеться вірити, що зміни торкнулися і міліції, і вони нарешті будуть справедливо працювати.
Андрій, тимчасово не працює:
- Винних у трагедіях маємо наказати за законом, як би дивно це не звучало. Хочеться вірити, що слідство проведуть професіонали, які справедливо доведуть провину тих, хто до того причетний.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

769

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

574

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

353

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

329

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

328

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...