Щороку валіза писанок Світлани Луценко їде до Арабських Еміратів

Щороку валіза писанок Світлани Луценко їде до Арабських Еміратів

Переважна більшість писанок вінничанки Світлани Луценко "переїхала" до Франції, Канади, США, Італії, Венесуели... і навіть до Арабських еміратів. Там інкрустовані писанки зберігаються у приватних колекціях. На міжнародній ювелірній виставці у Києві 2008 року інкрустовані писанки вінничанки розпродались швидше, ніж вироби з дорогоцінних металів, хоча лише прикрашали вітрину. Писанкарством Світлана Луценко займається з 2002 року, за цей час її клієнтами, у тому числі, стали
і співвласники "5 каналу", і мільйонерша зі США.
- З чого все почалось? Хто Вас навчив розписувати писанки?
- Мене запросила на майстер-клас Марина Верхова, відома писанкарка з Вінниці. Вона ще у 2002 році, на Великдень, навчила мене розписувати писанку восковою традиційною технікою, якою наші бабусі розписували. Тоді я розписала п\'ять писанок для себе, принесла їх додому. Писанкарство настільки мене захопило, що стала цим займатись у святкові дні. Почала видувати, виготовляти їх після Великодня. Це - якась магія, яку словами навіть не передати. Потім спробувала і зробила зернову писанку, прикрашену пшоном і рисом. Потім почала їздити на з\'їзди писанкарів, там побачила травлені писанки. Зробила такі удома.
- Усі готують до Великодня крашанки, ці різнобарвні і прикрашені яйця називають одним словом "писанка". Як правильно створити писанку?
- Справжню писанку розписують на домашньому яйці, заплідненому півнем. Тоді воно довго зберігається і всередині висихає. А на магазинних яйцях можна лише учитись. Обов\'язково слід протерти оцтом яйце і руки, щоб знежирити. Далі наносимо писачком воскові лінії, які ми хочемо, щоб залишились білими. Фарбуємо майбутню писанку у жовтий колір і розписуємо писачком ті місця, сектори, які бажаємо, щоб залишились жовтими. І так послідовно фарбуємо від світлої фарби до темної. Остання - синя. Після того, як писанка розписана, знімаємо ганчіркою під свічкою віск. Якщо знімати віск над свічкою, то яйце закоптиться і вийде чорним.
Перед розписом я обов\'язково читаю молитву. Дуже добре розписувати писанки уночі до ранку. Тому що ці години до світанку - магічні, ніхто не турбує.
- Чи є у найулюбленіший знак-символ на писанці? Адже символів і візерунків сила-силенна.
- Ружа, рожа, або зірка - це символ сонця, багатства, світла, перемоги, доброти. Якщо у домі є писанка з ружею, то вона буде підтримувати добробут.
- Кожен знак щось символізує? Як віднайти той, який допомагатиме саме цій конкретній людині?
- Якщо людина народилась під планетою влади, то для неї цей знак - як бальзам. Тому, хто народився під водяним знаком зодіаку, дуже добре у домі мати писанку із зображенням риб. Вона символізує здоров\'я у язичників і Ісуса Христа - у християнстві. Роги і квіти - це зв\'язок із потойбічним світом. Вазон або дерево життя - це життя теперішнє, колишнє і сьогоднішнє, символ роду.
- У написанні писанок що найважливіше?
- Головне - передати смисловий код, який наносиш, символ і традиції. А уже у якій техніці працюєш - це не важливо. Візьмемо вишиванку. У ній коди ті самі, що й на писанці, але виконані нитками. Найважливіше - те, з якою енергетикою це робиш.
- Ви проводите майстер-класи. У кого краще виходить розписувати писанки: у дівчат чи у хлопців?
- Хлопцям більше подобається, ніж дівчатам. Бо для них це - як нанотехнології. Коли вони знайомляться із творчою роботою і чимось новим, зокрема розписом, для них наче наркотик. Пригадую, як у технічному університеті студенти з Китаю від майстер-класу були у захваті. Спочатку скептично відреагували, але коли почало виходити, то хвалились перед одногрупниками. Казали, що хочуть своїй бабусі зробити, ходили-показували, що у них вийшло. Якось у групі було два художники, то куди дівчатам до їх писанок братись було. Вони написали такі писанки, що і сама аж рот відкрила. Я б сказала, що якісь незвичайні і з китайським "присмаком". Вийшли китайсько-українські.
- На писанці може "відобразитись" характер того, хто розписує писанку?
- Так. У веселої людини писанка - завжди весела, енергійна... У похмурої - вийде у темних кольорах. Повільна дитина, яка робить, аби зробити, одну квітку буде малювати ціле заняття. І ще й запитає, яким кольором зафарбувати пелюсточки. У холериків і неординарних людей зазвичай виходять цікаві роботи.
- У кого писанки незвичні, найцікавіші?
- Найнезвичайніше розписують першачки. Для них це дуже цікаво. Під час заняття у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича мені запам\'ятались писанки тих, хто уміє гарно співати. У них вони були надзвичайні. В усіх творчих людей писанки цікаві. Навіть за першими штрихами її можна розпізнати. Орнамент у творчих людей - барвистий. Вони бачать усе це у яскравих кольорах. Така людина завжди намагатиметься зробити писанку різнобарвною, з візерунками. Їй не потрібно підказувати, що писати, бо вона сама постійно щось вигадує.
- Чоловік і син схвалюють Ваше захоплення?
- Терплять мене (жартує. - Авт.). Але коли були в одному із магазинів, то саме чоловік показав, якою машинкою можна бурити візерунки. Запитав, чи буду я це робити. Я сказала, що так. Тоді ми й купили пристрій, за допомогою якого зараз роблю вирізьблені писанки. Цей пристрій - звичайний, для шліфувальних робіт з різними насадками. Син по-різному реагує на моє заняття. То каже, що подобається, а то критикує. Він, що думає, те й каже.
- Знаю, що Ваші вирізні й інкрустовані писанки виїжджають до Об\'єднаних Арабських Еміратів.
- Там заможні люди хизуються зараз власним музеєм і колекціями. Чотири роки поспіль до мене наприкінці літа приїжджає з еміратів лікар. Він забирає стільки писанок, скільки я встигну зробити, і везе їх туди у валізі. В еміратах писанки, інкрустовані камінням і вирізані, розходяться - на "ура".
- А в інших країнах?
- У Японії полюбляють несиметричні візерунки. Асиметрія від писанкарки несе вільну енергію. Люди Сходу цінують саме такі. Для японців симетрія - це закрита енергія, яку варто поруч не мати.
- Із напівкоштовним камінням теж працюєте? Ним інкрустуєте?
- Пробувала з нейтральним, бурштином і бірюзою. А от з іншими треба поводитись досить обережно. Із камінням досить важко, бо воно - живе, можеш йому не сподобатись. Треба знати, як шліфувати каміння, як можна і як не можна, щоб камінь не образився на тебе.
- Які писанки найбільше любите виготовляти?
- Чим складніша робота, тим більше отримую від неї задоволення. І від самого процесу і результату маю задоволення.
- Чи не шкодуєте, що на Вашій праці інші заробляють гроші? Адже оптом писанки купують посередники.
- Я не засмучуюсь через те, що потім мої писанки перепродають. Навпаки, вони ж людям радість приносять. Нехай наварюються - на здоров\'я. Я собі медалі не люблю вішати. До Києва свої роботи вожу сама. У столиці різну писанку просять, бо звичайна уже приїлась. Інколи цілими партіями замовляють.
- Ви копіюєте давні символи, під час розписування додаються якісь власні лінії, візерунки?
- Є основний орнамент, який я можу прикрасити, дофантазувати, написати те, що відчуваю. У такий спосіб розписувати подобається більше. Таким чином і традиція зберігається, і часточка власної душі вноситься.
- Як оцінюєте свої роботи?
- Коли тримаю у руках писанку. Сама дивлюсь: тут ще це треба зробити, а тут це домалювати... Візерунки навіть не запам\'ятовую, бо писанки купуєть, і я не встигаю запам\'ятовувати. Якщо створює щось із позитивом, то він вертаються до тебе. Роботи інших майстрів мені теж подобаються. Я від усього отримую задоволення.
- Чому у нас не такий попит на писанки, як за кордоном?
- У нас низький рівень культури і цінностей.
- Про що мрієте?
- Про участь у виставках у Японії і Полінезії, бо наші культури схожі, навіть символи на одязі і пісні. Наші писанки там сприймаються на "ура".
- Якби була можливість змінити країну проживання, то яку б вибрали?
- Гадаю, у будь-якому місті б укорінилась. Я людина - конформіст. Якщо людина поважає себе і свою культуру, то і її поважатимуть у будь-якій країні.


Ольга ОЛЬХОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

240

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

140

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

139

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

139

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

133

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...