Віце-прем'єр Гройсман займеться реформою місцевого самоврядування

Віце-прем'єр Гройсман займеться реформою місцевого самоврядування

Свій перший робочий день на посту віце-прем\'єр-міністра з питань регіонального розвитку Володимир Гройсман почав із Вінниці. Власне, міністерське призначення мера Вінниці було хоч і логічним, та все ж для багатьох вінничан стало несподіваним. Городяни ж бо звикли до порядку у місті, до того, що у Вінниці постійно щось реконструюється, будується, створюється, відкривається… Тож питання "Як буде тепер?" стало цілком закономірним.
Сам Володимир Гройсман в останньому інтерв\'ю "Місту" зізнався, що останнім часом на посаді міського голови просто "задихався" - надто мало можливостей зашилось у міст для розвитку і надто багато підібрали під себе київські чиновники. Тепер уже екс-мер Вінниці сам отримав можливість змінити правила і не тільки для свого міста.
Із побутового, каже, користуватиметься власним автомобілем, як і завжди це робив. І поки не знає, де житиме: в готелі чи деінде.
Чому погодився
Пропозицію стати віце-прем\'єром Володимир Гройсман отримав від прем\'єр-міністра Арсенія Яценюка. Каже, саме рішення для нього було складним, і його треба було приймати швидко.
- Я розумію, що сьогодні надзвичайно складна ситуація в державі. І відмовитися, коли ти потрібен, - для мене це була б внутрішня зрада, - сказав Володимир Гройсман. - Я знаю, що говорять, що цей уряд - це уряд камікадзе. Що це уряд тих людей, що прийшли, а потім підуть. Я хотів би зазначити, що все колись починається і все колись закінчується. Для мене немає значення, скільки я буду працювати на посаді, для мене посада - це ніщо. Для мене це - виклик необхідності, і в складний час потрібно брати на себе відповідальність. Для мене і для моїх колег по уряду важливо, щоб ми зробили все, від нас залежне, аби абсолютно відкрито дивитися людям в очі. І ми все зробимо, щоб нам не було соромно.
За словами Володимира Гройсмана за час, поки він був мером Вінниці, отримував щонайменше три пропозиції очолити міністерство і перейти на роботу в уряд.
- Я відмовлявся з декількох причин. По-перше, це місто. Друга причина - я не вірив, що тій команді, куди мене запрошували, насправді було необхідно робити якісні зміни. Якби все було добре, якби все було на злеті - економіка, фінанси, ресурси, - то, може, я б і не прийняв зараз цього рішення. Але коли я розумію всю проблематику, яка є, - це мій громадянський обов\'язок. У мене немає ніякої політичної квоти чи чогось іншого. Я прийшов, щоб бути корисним країні.
Візьметься
за децентралізацію
Головним завданням, яке ставить перед собою новий віце-прем\'єр з регіонального розвитку, це реформа місцевого самоврядування і як результат децентралізація повноважень і бюджетів. І, як зазначив Володимир Гройсман, перед тим, як дати "добро" на входження у новий уряд, він сказав про необхідність саме такої реформи, котра б дозволила громадам вдихнути на повні легені.
- Нам потрібна система, яка дозволяла б заробляти гроші в казну кожній громаді і публічно використовувала ці гроші, - пояснює Володимир Гройсман свою позицію щодо фінансування реформи і розвитку областей. - Якщо хтось вважає, що треба робити централізовані програми, залучити туди мільярди… Ну ми вже 20 років робили централізовані програми. І що? Ми стали жити краще? Мова про те, що скільки Україні грошей не дай (і я вже про це говорив), вони підуть, як вода в пісок. Сьогодні потрібні негайні реформи, які кожну копійку примножать і ефективно використають. Ми маємо не витрачати гроші, а інвестувати їх в життя людини. Це є принципово. Для мене сьогодні важливо: децентралізація, демонтаж тих усіх речей, які відбувались в нашій країні по жорсткій централізації. І створення такої системи, яка б дозволила країні розвиватися.
Володимир Гройсман каже, що, готуючи реформу місцевого самоврядування, обов\'язково керуватимуться найкращим європейським досвідом, і, звісно, вінницькими напрацюваннями. А ще каже, що слід також розібратися з послугами, які сьогодні надають державні органи влади.
- Ми сьогодні в Прозорому офісі надаємо більше 200 послуг, - пояснює він. - Це забагато. Треба спростити весь цей механізм і кількість таких послуг. А далі питання: якщо не потрібно такої кількості послуг, то не треба тих, хто надає ці послуги. І тоді є можливість відмовлятися від державного апарату, який є серйозним тягарем для державного бюджету.
Своїм новим підлеглим він уже оголосив вимоги, виконання яких вимагатиме:
- Я не є кадровим революціонером. Я - кадровий еволюціонер. Хто готовий стояти поряд, професійно виконувати свої обов\'язки, працювати чесно, доброзичливо до людей, не бути байдужим - вони мої однодумці. Коли був на представленні в міністерстві, усім про це сказав. Я не знаю, чи усі мене почули. Але ви знаєте, що я не просто говорю, для мене це принципово. Хто думає, що у нього будуть можливості десь "по старинке" працювати - без шансів.
"Я не залишаю
Вінницю"
Володимир Гройсман уже написав заяву про складення повноважень мера Вінниці. Каже, на роботу у міністерство нікого з вінницької команди не бере - всі залишаються працювати далі на громаду, щоб реалізовувати всі розпочаті проекти. Виконує обов\'язки міського голови секретар міськради Сергій Моргунов. На місці залишається і перший заступник мера Володимир Кістіон. Але головне, за словами Володимира Гройсмана, що сьогодні у вінницькій владі є команда однодумців і сформована така система, яка не дасть місту загальмувати у своєму розвитку.
- Ми пройшли з вами неповних 8 років. Ми служили, служимо і будемо служити вінничанам вірою і правдою, - звернувся до вінничан Володимир Гройсман. - Ми маємо сьогодні у Вінниці достатньо міцну команду професійних, відданих справі людей. Вони будуть продовжувати працювати у місті. Щоб усі ті напрацювання, які є, втілювати у життя. Я завжди був і залишаюсь з вінничанами. Я не покидаю місто. Вінниця завжди в полі мого зору. Думаю, що ні в кого немає сумніву, що команда буде продовжувати працювати на високому професійному рівні. І я переконаний у тому, що у місті все буде гаразд. Якщо б я думав по-іншому, я б ніколи не прийняв таке доленосне для мене рішення.
Щодо запланованого, то до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка у Вінниці, як і очікувалося, відкриють пам\'ятник Кобзарю на площі ім. Шевченка (колишня Музейна площа). А до 24 серпня, Дня незалежності, відрекоструювати мають і саму площу.
 

Що, зокрема, зроблено у місті за час, коли Володимир Гройсман був мером

Розпочав Володимир Борисович з непопулярних рішень. Так у місті була впорядкована стихійна торгівля, базари прибрали з тротуарів, на клумбах висадили квіти. Проведена нова грошова нормативна оцінка земельних ділянок. Прибрали самовільно збудовані гаражі. У міста з\'явились додаткові надходження до бюджету розвитку, кошти з якого спрямовуються на розбудову міста.
- Створена "Цілодобова варта" - єдиний coll-центр для вінничан з будь-яких побутових і навіть особистих питань, який працює в он-лайн режимі.
- Запрацював годинник на вежі - яка є символом Вінниці.
- У місті з 2006 року почали капітально ремонтувати дороги і тротуари - планово і постійно.
- На маршрути виїхали швейцарські трамваї. З 2009-го відновлено муніципальний автобусний парк. Оновлюється тролейбусний парк. Розпочата транспортна реформа, яка фактично зберегла громадський транспорт. Впорядковані маршрутні перевезення. Збудовано 2 тролейбусних лінії: до Аграрного університету та Муніципального ринку. Триває будівництво трамвайної колії, яка з\'єднає вул. Келецьку із Барським шосе. У 2014 ТТУ поповнять 70 нових одиниць громадського транспорту.
- Започатковані святкування "Днів Європи", які стали одним з улюблених свят городян.
- Реконструйовані, зокрема, бульвар Пирогова, майдан Незалежності, колишня площа Театральна, яка тепер носить назву Героїв Небесної сотні, площа Жовтнева і площа Європейська (колись сквер Козицького).
- Започатковано програму "Муніципальне житло м. Вінниці" для бюджетників, молоді та пільговиків різних категорій, які можуть придбати житло за ціною, значно нижчою ніж на первинному ринку нерухомості. У 2014-му буде здано вже 3-й муніципальний будинок.
- У Вінниці знову запрацювали фонтани, торік відреконструювали і один із символів Вінниці - фонтан у Центральному парку.
- Ліквідовано районні ради, у приміщеннях яких створені Прозорі офіси, чиновники "спустилися" з кабінетів до вінничан. Вінницьким правилом стало те, що чиновники надають послуги, і ці послуги мають бути якісними. Вони надаються відповідно до чітких алгоритмів, що дозволяє усувати самі підвалини корупції.
- Міська рада у 2007-му відбила рейдерську атаку на комунальний Будинок побуту по Соборній - і з 2009-го там запрацювало міське БТІ.
- Проведено перезавантаження мерії: після проведеної "чистки" кількість чиновників було скорочено майже на сто посадовців, усунено дублювання функцій в підрозділах.
- У Центральному парку відкрито скейт-майданчик, у дворах встановлюються дитячі майданчики, в мікрорайонах - великі спортивні й ігрові мультикомплекси. Перший з них розмістили символічно біля пам\'ятнику Коцюбинському, на місці, де незаконно було захоплено земельну ділянку, на якій була встановлена "пивнушка".
- Засипали котлован на "п\'ятачку" по 50-річчя і зробили там і до ринку "Світанок" прогулянкову зону.
- У 2007-му році ухвалили новий Генплан міста (до того діяв Генплан 80-х років 20-го сторіччя). В 2013-му розпочалась робота над новим Генпланом із залученням швейцарських експертів.
- Приміщення колишніх дитсадочків почали повертати у власність міста, не продовжували угоди з орендарями. З 2006 року у Вінниці відкрито 4 дитячих садки.
- Вінниця стала по-справжньому світлим містом - на початок 2006 року його освітлювали до 1700 енергозберігаючих ліхтарів, тепер їх більше 19 тисяч.
- В рамках підписаного Меморандуму із Швейцарією про реалізацію проекту з енергоефективності залучено 170 млн. грн. безповоротної допомоги для модернізації систем теплозабезпечення 2-х мікрорайонів. Проект поділений на 2 етапи: 1-й реалізовано торік на території так званого "військового містечка", 2-й - буде реалізовано в 2014-му у Тяжилові.
- З 2001-го розпочато масштабний проект по каналізуванню приватного сектору міста. Першим мікрорайоном стали П\'ятничани, за ним - Хутір Шевченка, Старе Місто. Роботи тривають.
- Відкрились нові підприємства "Барлінек", друга кондитерська фабрика, ТОВ "Бастіон", ще один завод на базі олієжиркомбінату. Реорганізовані державні підприємства Міністерства оборони України (45-й та 732-й заводи), відновив роботу Вінницький авіаційний завод.
- Створено кардіоцентр, для якого придбано сучасний ангіограф, збудовано хірургічний комплекс на базі лікарні швидкої допомоги із 8-ма операційними залами. У Центрі матері і дитини відкрито перинатальний центр. За підтримки держави Ізраїль відкрито Муніципальний діагностичний центр, за рік роботи його відвідав кожен третій вінничанин.
- У місті усіляко підтримуються громадські ініціативи, працює Асоціація старших у будинках, Асоціація органів самоорганізації населення, Асоціація ОСББ. Розвивається велорух.
- Вінницю почали помічати не тільки в Україні, місто все частіше стало потрапляти у рейтинги. Торік Вінниця стала першою у списку 50 кращих міст для життя - за рейтингом журналу "Фокус". Також торік Вінниця піднялася з десятого на шосте місце в списку кращих міст для бізнесу в Україні у рейтингу українського Forbes.
- Ухвалена стратегія Вінниця-2020, мета якої - Вінниця повинна стати містом веселих і усміхнених людей. Брендом міста стала посмішка.
- І, мабуть, найголовніше: пояснювати, що це за місто Вінниця і де воно - більше не потрібно. Вінничани почали пишатися своїм містом.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

450

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

319

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

211

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

164

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

149

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...