Віце-прем'єр Гройсман займеться реформою місцевого самоврядування

Віце-прем'єр Гройсман займеться реформою місцевого самоврядування

Свій перший робочий день на посту віце-прем\'єр-міністра з питань регіонального розвитку Володимир Гройсман почав із Вінниці. Власне, міністерське призначення мера Вінниці було хоч і логічним, та все ж для багатьох вінничан стало несподіваним. Городяни ж бо звикли до порядку у місті, до того, що у Вінниці постійно щось реконструюється, будується, створюється, відкривається… Тож питання "Як буде тепер?" стало цілком закономірним.
Сам Володимир Гройсман в останньому інтерв\'ю "Місту" зізнався, що останнім часом на посаді міського голови просто "задихався" - надто мало можливостей зашилось у міст для розвитку і надто багато підібрали під себе київські чиновники. Тепер уже екс-мер Вінниці сам отримав можливість змінити правила і не тільки для свого міста.
Із побутового, каже, користуватиметься власним автомобілем, як і завжди це робив. І поки не знає, де житиме: в готелі чи деінде.
Чому погодився
Пропозицію стати віце-прем\'єром Володимир Гройсман отримав від прем\'єр-міністра Арсенія Яценюка. Каже, саме рішення для нього було складним, і його треба було приймати швидко.
- Я розумію, що сьогодні надзвичайно складна ситуація в державі. І відмовитися, коли ти потрібен, - для мене це була б внутрішня зрада, - сказав Володимир Гройсман. - Я знаю, що говорять, що цей уряд - це уряд камікадзе. Що це уряд тих людей, що прийшли, а потім підуть. Я хотів би зазначити, що все колись починається і все колись закінчується. Для мене немає значення, скільки я буду працювати на посаді, для мене посада - це ніщо. Для мене це - виклик необхідності, і в складний час потрібно брати на себе відповідальність. Для мене і для моїх колег по уряду важливо, щоб ми зробили все, від нас залежне, аби абсолютно відкрито дивитися людям в очі. І ми все зробимо, щоб нам не було соромно.
За словами Володимира Гройсмана за час, поки він був мером Вінниці, отримував щонайменше три пропозиції очолити міністерство і перейти на роботу в уряд.
- Я відмовлявся з декількох причин. По-перше, це місто. Друга причина - я не вірив, що тій команді, куди мене запрошували, насправді було необхідно робити якісні зміни. Якби все було добре, якби все було на злеті - економіка, фінанси, ресурси, - то, може, я б і не прийняв зараз цього рішення. Але коли я розумію всю проблематику, яка є, - це мій громадянський обов\'язок. У мене немає ніякої політичної квоти чи чогось іншого. Я прийшов, щоб бути корисним країні.
Візьметься
за децентралізацію
Головним завданням, яке ставить перед собою новий віце-прем\'єр з регіонального розвитку, це реформа місцевого самоврядування і як результат децентралізація повноважень і бюджетів. І, як зазначив Володимир Гройсман, перед тим, як дати "добро" на входження у новий уряд, він сказав про необхідність саме такої реформи, котра б дозволила громадам вдихнути на повні легені.
- Нам потрібна система, яка дозволяла б заробляти гроші в казну кожній громаді і публічно використовувала ці гроші, - пояснює Володимир Гройсман свою позицію щодо фінансування реформи і розвитку областей. - Якщо хтось вважає, що треба робити централізовані програми, залучити туди мільярди… Ну ми вже 20 років робили централізовані програми. І що? Ми стали жити краще? Мова про те, що скільки Україні грошей не дай (і я вже про це говорив), вони підуть, як вода в пісок. Сьогодні потрібні негайні реформи, які кожну копійку примножать і ефективно використають. Ми маємо не витрачати гроші, а інвестувати їх в життя людини. Це є принципово. Для мене сьогодні важливо: децентралізація, демонтаж тих усіх речей, які відбувались в нашій країні по жорсткій централізації. І створення такої системи, яка б дозволила країні розвиватися.
Володимир Гройсман каже, що, готуючи реформу місцевого самоврядування, обов\'язково керуватимуться найкращим європейським досвідом, і, звісно, вінницькими напрацюваннями. А ще каже, що слід також розібратися з послугами, які сьогодні надають державні органи влади.
- Ми сьогодні в Прозорому офісі надаємо більше 200 послуг, - пояснює він. - Це забагато. Треба спростити весь цей механізм і кількість таких послуг. А далі питання: якщо не потрібно такої кількості послуг, то не треба тих, хто надає ці послуги. І тоді є можливість відмовлятися від державного апарату, який є серйозним тягарем для державного бюджету.
Своїм новим підлеглим він уже оголосив вимоги, виконання яких вимагатиме:
- Я не є кадровим революціонером. Я - кадровий еволюціонер. Хто готовий стояти поряд, професійно виконувати свої обов\'язки, працювати чесно, доброзичливо до людей, не бути байдужим - вони мої однодумці. Коли був на представленні в міністерстві, усім про це сказав. Я не знаю, чи усі мене почули. Але ви знаєте, що я не просто говорю, для мене це принципово. Хто думає, що у нього будуть можливості десь "по старинке" працювати - без шансів.
"Я не залишаю
Вінницю"
Володимир Гройсман уже написав заяву про складення повноважень мера Вінниці. Каже, на роботу у міністерство нікого з вінницької команди не бере - всі залишаються працювати далі на громаду, щоб реалізовувати всі розпочаті проекти. Виконує обов\'язки міського голови секретар міськради Сергій Моргунов. На місці залишається і перший заступник мера Володимир Кістіон. Але головне, за словами Володимира Гройсмана, що сьогодні у вінницькій владі є команда однодумців і сформована така система, яка не дасть місту загальмувати у своєму розвитку.
- Ми пройшли з вами неповних 8 років. Ми служили, служимо і будемо служити вінничанам вірою і правдою, - звернувся до вінничан Володимир Гройсман. - Ми маємо сьогодні у Вінниці достатньо міцну команду професійних, відданих справі людей. Вони будуть продовжувати працювати у місті. Щоб усі ті напрацювання, які є, втілювати у життя. Я завжди був і залишаюсь з вінничанами. Я не покидаю місто. Вінниця завжди в полі мого зору. Думаю, що ні в кого немає сумніву, що команда буде продовжувати працювати на високому професійному рівні. І я переконаний у тому, що у місті все буде гаразд. Якщо б я думав по-іншому, я б ніколи не прийняв таке доленосне для мене рішення.
Щодо запланованого, то до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка у Вінниці, як і очікувалося, відкриють пам\'ятник Кобзарю на площі ім. Шевченка (колишня Музейна площа). А до 24 серпня, Дня незалежності, відрекоструювати мають і саму площу.
 

Що, зокрема, зроблено у місті за час, коли Володимир Гройсман був мером

Розпочав Володимир Борисович з непопулярних рішень. Так у місті була впорядкована стихійна торгівля, базари прибрали з тротуарів, на клумбах висадили квіти. Проведена нова грошова нормативна оцінка земельних ділянок. Прибрали самовільно збудовані гаражі. У міста з\'явились додаткові надходження до бюджету розвитку, кошти з якого спрямовуються на розбудову міста.
- Створена "Цілодобова варта" - єдиний coll-центр для вінничан з будь-яких побутових і навіть особистих питань, який працює в он-лайн режимі.
- Запрацював годинник на вежі - яка є символом Вінниці.
- У місті з 2006 року почали капітально ремонтувати дороги і тротуари - планово і постійно.
- На маршрути виїхали швейцарські трамваї. З 2009-го відновлено муніципальний автобусний парк. Оновлюється тролейбусний парк. Розпочата транспортна реформа, яка фактично зберегла громадський транспорт. Впорядковані маршрутні перевезення. Збудовано 2 тролейбусних лінії: до Аграрного університету та Муніципального ринку. Триває будівництво трамвайної колії, яка з\'єднає вул. Келецьку із Барським шосе. У 2014 ТТУ поповнять 70 нових одиниць громадського транспорту.
- Започатковані святкування "Днів Європи", які стали одним з улюблених свят городян.
- Реконструйовані, зокрема, бульвар Пирогова, майдан Незалежності, колишня площа Театральна, яка тепер носить назву Героїв Небесної сотні, площа Жовтнева і площа Європейська (колись сквер Козицького).
- Започатковано програму "Муніципальне житло м. Вінниці" для бюджетників, молоді та пільговиків різних категорій, які можуть придбати житло за ціною, значно нижчою ніж на первинному ринку нерухомості. У 2014-му буде здано вже 3-й муніципальний будинок.
- У Вінниці знову запрацювали фонтани, торік відреконструювали і один із символів Вінниці - фонтан у Центральному парку.
- Ліквідовано районні ради, у приміщеннях яких створені Прозорі офіси, чиновники "спустилися" з кабінетів до вінничан. Вінницьким правилом стало те, що чиновники надають послуги, і ці послуги мають бути якісними. Вони надаються відповідно до чітких алгоритмів, що дозволяє усувати самі підвалини корупції.
- Міська рада у 2007-му відбила рейдерську атаку на комунальний Будинок побуту по Соборній - і з 2009-го там запрацювало міське БТІ.
- Проведено перезавантаження мерії: після проведеної "чистки" кількість чиновників було скорочено майже на сто посадовців, усунено дублювання функцій в підрозділах.
- У Центральному парку відкрито скейт-майданчик, у дворах встановлюються дитячі майданчики, в мікрорайонах - великі спортивні й ігрові мультикомплекси. Перший з них розмістили символічно біля пам\'ятнику Коцюбинському, на місці, де незаконно було захоплено земельну ділянку, на якій була встановлена "пивнушка".
- Засипали котлован на "п\'ятачку" по 50-річчя і зробили там і до ринку "Світанок" прогулянкову зону.
- У 2007-му році ухвалили новий Генплан міста (до того діяв Генплан 80-х років 20-го сторіччя). В 2013-му розпочалась робота над новим Генпланом із залученням швейцарських експертів.
- Приміщення колишніх дитсадочків почали повертати у власність міста, не продовжували угоди з орендарями. З 2006 року у Вінниці відкрито 4 дитячих садки.
- Вінниця стала по-справжньому світлим містом - на початок 2006 року його освітлювали до 1700 енергозберігаючих ліхтарів, тепер їх більше 19 тисяч.
- В рамках підписаного Меморандуму із Швейцарією про реалізацію проекту з енергоефективності залучено 170 млн. грн. безповоротної допомоги для модернізації систем теплозабезпечення 2-х мікрорайонів. Проект поділений на 2 етапи: 1-й реалізовано торік на території так званого "військового містечка", 2-й - буде реалізовано в 2014-му у Тяжилові.
- З 2001-го розпочато масштабний проект по каналізуванню приватного сектору міста. Першим мікрорайоном стали П\'ятничани, за ним - Хутір Шевченка, Старе Місто. Роботи тривають.
- Відкрились нові підприємства "Барлінек", друга кондитерська фабрика, ТОВ "Бастіон", ще один завод на базі олієжиркомбінату. Реорганізовані державні підприємства Міністерства оборони України (45-й та 732-й заводи), відновив роботу Вінницький авіаційний завод.
- Створено кардіоцентр, для якого придбано сучасний ангіограф, збудовано хірургічний комплекс на базі лікарні швидкої допомоги із 8-ма операційними залами. У Центрі матері і дитини відкрито перинатальний центр. За підтримки держави Ізраїль відкрито Муніципальний діагностичний центр, за рік роботи його відвідав кожен третій вінничанин.
- У місті усіляко підтримуються громадські ініціативи, працює Асоціація старших у будинках, Асоціація органів самоорганізації населення, Асоціація ОСББ. Розвивається велорух.
- Вінницю почали помічати не тільки в Україні, місто все частіше стало потрапляти у рейтинги. Торік Вінниця стала першою у списку 50 кращих міст для життя - за рейтингом журналу "Фокус". Також торік Вінниця піднялася з десятого на шосте місце в списку кращих міст для бізнесу в Україні у рейтингу українського Forbes.
- Ухвалена стратегія Вінниця-2020, мета якої - Вінниця повинна стати містом веселих і усміхнених людей. Брендом міста стала посмішка.
- І, мабуть, найголовніше: пояснювати, що це за місто Вінниця і де воно - більше не потрібно. Вінничани почали пишатися своїм містом.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

927

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

119

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

113

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

105

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

104

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...