Як Вапнярка у Вінниці пам'ятник Шевченку встановила

Як Вапнярка у Вінниці пам'ятник Шевченку встановила

До фанерного тріо Шевченко-Українка-Франко, які з грудня стоять біля сцени вінницького Майдану на Театральній площі, відтепер долучився ще один тимчасовий монумент. Перед початком "Народного віча" опозиційні активісти привезли і встановили там пам\'ятник Тарасу Шевченку. Невеличке погруддя піднесли над площею на високому, але дерев\'яному постаменті "під граніт".
Перед початком встановлення зі сцени лунав бадьорий перегук: "Вапнярка тут? Мелешківка приїхала? Немирівчани є?.." Саме до них через хвилину і звернулись опозиціонери за згодою на встановлення пам\'ятника. Близько сотні районних мітингувальників і вінничан проголосували майже одноголосно. Так само злагоджено підтримали й пропозицію перейменувати Театральну площу на площу Шевченка.
- Саме тут має стояти символ українства - пам\'ятник Кобзарю, - впевнено заявив голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини Василь Кобець.
Але чомусь не спромігся відповісти на питання одного з колег-інтелігентів: хто ж автор нашвидкуруч встановленого погруддя. Спершу патетично промовив: "Народ!", а потім знітився і зізнався, що не знає.
Активісти встановлення й справді не поспішають розголошувати ім\'я скульптора, але відомо, що сам пам\'ятник коштував щонайменше 30 тис. грн.
- Враховуючи бажання громади бачити пам\'ятник саме на цьому місці, був створений оргкомітет і конкурсна комісія, громада зібрала гроші, в тому числі на Майдані, в сумі 30 тисяч гривень, і їх вистачило на цей чудовий пам\'ятник, - сказав присутній того дня на мітингу у Вінниці народний депутат Олександр Бригинець.
Він зазначив, що погруддя привезли до Вінниці "напівлегально в супроводі народних депутатів і встановили всупереч рішенню влади".
Нагадаємо, що днями у Вінниці, відповідно до рішення сесії міськради, розпочались роботи по спорудженню іншого пам\'ятника Тарасу Шевченку - на площі Шевченка поблизу краєзнавчого і художнього музеїв. Туди вже завезли кілька каменів, загальною вагою майже 15 тонн. Їх використають для спорудження основи пам\'ятника. Триває робота й над самими скульптурами. Фігура Тараса Шевченка вже вилита в бронзі, невдовзі її привезуть до Вінниці. Пам\'ятник Кобзареві на колишній Музейній площі, яка вже носить ім\'я поета, буде урочисто відкритий 9 березня з нагоди 200-річного ювілею від Дня народження Тараса Шевченка. Пізніше розпочнеться реконструкція й самої площі. І вже влітку, до річниці Дня Незалежності, вінничани отримають ще одну чудову зону відпочинку - такий собі місцевий узвіз, культурно-мистецький простір, де зможуть творити місцеві митці, відпочивати вінничани і знайомитись із Вінницею туристи.

 

Коментарі і думки

Анатолій Банах, активіст:
- Єдиного автора бюсту Тарасу Шевченку немає. Є група активних вінничан, які долучились до цього. Натхненником став Василь Кобець разом з Володимиром Барцосем. Знайшли ми і тих, хто допоміг фінансово. У самому встановленні допомагали козаки з полку Володимира Воловодюка.
Саме погруддя зроблене з текстоліту, пофарбоване під бронзу. Постамент - всередині металевий каркас, до нього прикріплена фанера, оброблена спеціальними розчинниками, на неї на клей покладена плитка під граніт. Вартість монумента - до 30 тис. грн.
Але ніхто не каже, що цей пам\'ятник має стати єдиним і не повторним. Ми не претендуємо на істину в останній інстанції. Це - лише зразок пам\'ятника. А нашими діями ми хотіли показати, наскільки просто і швидко можна увічнити героя. І зробити це можуть прості люди, використовуючи власні кошти. Наша акція мала ще й мету - "подстегнуть", російською мовою, владу Вінниці до встановлення пам\'ятника Шевченку.
Поки на Театральній не буде повноцінного пам\'ятника, переконаний, цей нікому не заважає.
Володимир Оврах, скульптор, заслужений художник України:
- Однозначно моя думка негативна. У мене два запитання: хто це поставив і навіщо? Треба було з самого початку узгодити: це театральна декорація чи що інше. По-перше - це дилетантство: ніяких пропорцій, ніякої майстерності. Це просто тимчасова річ, виглядає, як пап\'є-маше. Тим паче, що стосовно місця, де бути Шевченку, вирішували раніше - проводили конкурс. Кому це треба? Як тільки не знущаються над цим Шевченка. Політичні сили його розмінюють, як тільки можуть. А це ж має бути твір мистецтва. Революції сьогодні чи завтра проходять, а такі речі мають бути вічними. Не можна їх так холоднокровно міняти щодня, бо комусь сподобалось чи не сподобалось. Є фахівці, які мають вирішувати, де й чому місце. А це - беззаконня, яке може завершитись плачевно.
Якщо конкретно говорити про цей бюст, то він виконаний абсолютно без урахування пропорцій і співвідношень до тієї площі. Я мовчу, про те, що він архітектурно не закомпонований.
Хто таке виконував, не знаю. До речі, береться і не боїться. А на чиє замовлення - зрозуміло.
Анатолій Бурдейний, скульптор, член Національної спілки художників України:
- Моє враження від того бюсту Шевченку - це зведення абсолютно тимчасове. Це аж ніяк не пам\'ятник, бо рішення безграмотне. Бюст може бути в інтер\'єрі, холлі, у кімнаті... А це роздули і зробили підставку під нього. Це не витримує ніякої критики.
Не знаю, чого відбувається така демонстрація. Швидше за усе, проходить боротьба за площу Театральну, тому зайвий раз організатори цього усього хочуть нагадати, що тут може бути пам\'ятник.
Наталя Болховська, керівник Вінницького прес-клубу, журналіст:
- Спілкуючись з друзями на Театральній під час Віче, вирішили запропонувати владі: зробити встановлений пам\'ятник - пересувним в області. Хай три місяці у Вінниці постоїть, потім - у Жмеринку, звідти - в Ямпіль, з Ямполя - в Шаргород.... І так по всіх 27-ми районах і містах обласного підпорядкування. Це - як варіант: оригінально і патріотично... а якщо серйозно, то площа Театральна за останні два роки стала місцем, де відтворюється сучасне українське (і не лише) мистецтво. Місцем, де молоді талановиті вінницькі (і не вінницькі) музиканти, співаки, художники могли зробити перший свій творчий крок... І що? Маємо поспішні політичні дії (на жаль) - не компромісні для громади, не креативні... На мою думку, великою помилкою Володимира Гройсмана стало те, що він не започаткував у Вінниці міські референдуми. Не думаю, що це б дорого коштувало. Але якби рік тому кожен вінничанин прийшов протягом тижня до одного із приміщень райрад і зміг заявити голосуванням своє ставлення до цього питання - такого встановлення і не було б.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

607

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

461

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

247

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

239

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

225

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...