Украли начальника, щоб зберегти роботу

Украли  начальника, щоб  зберегти  роботу

Французькі видання Le Parisien і Aujurd\'hui опублікували результати опитування громадської думки про дедалі частіші випадки захоплення робітниками топ-менеджерів. Опитування серед робітників показало, що 56% вважають таку форму протесту (їй вже придумали назву - "боснепінг", за аналогією з кіднепінгом, викраденням дітей) допустимою.
Франція
Робочі шинного заводу Goodyear у французькій Пікардії минулого тижня звільнили захоплених у заручники керівників підприємства Мішеля Дейі і Бернара Глесс.
Директор виробництва в Ам\'єні Мішель Дейі і глава відділу кадрів Бернар Глесс провели майже добу замкненими в одній з кімнат заводу без їжі.
Профспілка і керівництво роками не могли вирішити питання з робочими місцями на збитковому заводі в разі його закриття.
Один із секретарів профспілки Франк Жюрек зазначив, що робітники вимагали "золотий парашут" - значну грошову компенсацію, оскільки в Пікардії 1200 потенційно звільнених співробітників можуть залишитися без роботи.
Представник профспілки Мішель Вамен не приховував свого гніву:
"Нам дуже чітко заявили, що якщо ми не звільнимо цих двох, то з Парижа сюди прибудуть сотні поліцейських у штурмовому спорядженні, страйк буде припинено силою, а ми всі опинимося у в\'язниці. Ми позбавляємося роботи, а тепер нам загрожують в\'язницею..."
У Франції нерідко відбуваються захоплення робітниками керівників, хоча пік їх і припав на роки нещодавньої фінансової кризи.
У 2009 році така доля вже спіткала директорів компаній 3M, Sony і Caterpillar.
Ні в одному з випадків за утримання заручників ніхто не поніс покарання. Французька поліція зазвичай не втручається в такі справи, віддаючи перевагу очікуванню допомоги від спеціальних посередників з вирішення трудових конфліктів.
Проте, відповідно до статті 224-1 Кримінального кодексу Франції, за викрадення людини передбачена відповідальність у вигляді 20 років тюремного ув\'язнення. При цьому частина третя цієї статті передбачає істотне зниження терміну покарання за умови добровільного звільнення викраденого в термін до настання "семи повних діб, що обчислюються з дня фактичного захоплення". Примітно, що в 30-річне років позбавлення волі передбачено в разі вчинення злочину організованою бандою або щодо кількох осіб. Аналогічний запобіжний захід може бути призначений, якщо злочин "скоєно для захоплення заручника або для приготування або полегшення вчинення злочину, або для сприяння втечі або забезпечення безкарності виконавця або співучасника злочину, або для досягнення виконання будь-якої вимоги або умови, зокрема внесення викупу".
Китай
Торік працівники китайської компанії Shinmei Electric Company, незадоволені введеною роботодавцями системою штрафів, вирішили координально привернути увагу до своїх вимог і понад добу утримували 18 осіб з керівного складу на території підприємства. Проведений раніше страйк, мабуть, не переконав керівництво, що люди налаштовані серйозно.
Страйкарі вимагали скасувати систему штрафів, згідно з якою працівник платив по 50 юанів (близько 8 доларів) за перевищення двох хвилин, відведених на похід до вбиральні, за друге запізнення, до речі, вже "світило" звільнення. Не менш жорстокі штрафи накладалися і за запізнення на роботу.
Звільнити 10 японців і вісім їхніх китайських колег з страйкового полону вдалося тільки поліції, розігнавши робітників. Подібні акції в Китаї не рідкість, адже конкуруючі між собою фабрики намагаються підвищувати продуктивність саме за рахунок "вичавлювання" людського ресурсу. Тільки інформація про них рідко з\'являється в засобах масової інформації.
Бельгія
У 2010 році працівники Anheuser-Busch InBev узяли в заручники менеджерів бельгійського заводу після того, як концерн оголосив про плановане скорочення робочих місць у Європі на 10%.
Наміри AB InBev обурили працівників європейських заводів, пише The Times. Представники профспілки бельгійського заводу Jupiler вимагали переговорів із топ-менеджерами материнської компанії, узявши в заручники десять керівників заводу. Робочі протримали менеджерів 11 годин, але в підсумку погодилися звільнити їх і відпустити додому.
 

Методи примирення
Функціональні завдання Національної служби посередництва і примирення на теренах Вінницької області з 1999 року виконує керівник представництва Центрального відділення НСПП у Вінницькій області Іван Андрущак. У 2001 році представництво реорганізували у відділення НСПП у Вінницькій області, у якому нині працюють шість професіоналів . З метою виконання основних завдань, покладених на відділення НСПП на Вінниччині, на території області функціонує мережа позаштатних інституцій: 21 трудовий арбітр, три незалежних посередники, 32 завідуючих інформаційно-консультаційними центрами.
Упродовж 15 років діяльності відділення НСПП у Вінницькій області сприяло вирішенню 36 колективних трудових спорів.
У 2000-2001 роках в області найбільш конфліктогенною була сфера освіти. Мали місце випадки несвоєчасної виплати заробітної плати вчителям у школах Барського і Могилів-Подільського районів, Ладижині, які врегульовано завдяки ефективним заходам працівників відділення та відповідних районних державних адміністрацій.
У 2000 році НСПП зареєстровуло колективний трудовий спір на Ладижинській ТЕЦ, де внаслідок порушення умов колективного договору не своєчасно переглянуті тарифи, працівникам підприємства не була виплачена преміальна доплата.
У зв\'язку з тим, що працівники ТЕЦ не мали права на страйк, відділення НСПП звернулося до Вінницького апеляційного суду з позовом до власника - Західного енергетичного об\'єднання - і виграло справу. Інтереси у суді представляв керівник представництва Центрального відділення НСПП у Вінницькій області Іван Андрущак. Результат - заборгованість із виплати заробітної плати ліквідована протягом двох місяців.
У 2006 році відділення сприяло вирішенню 12 трудових суперечок. Більшість розбіжностей, що привели до них, були наслідком невиконання власниками вимог колективного договору, угоди та законодавства про працю (щодо своєчасної виплати заробітної плати).
Ще один напрямок діяльності відділення НСПП у Вінницькій області - це здійснення заходів щодо запобігання виникненню подібних конфліктів. За 14 років на обліку відділення НСПП у Вінницькій області перебувало 224 конфліктні ситуації. За сприянням відділення при взаємодії з усіма зацікавленими організаціями врегульовано по області 203 ситуації.
У 2008 році, напередодні вступу до СОТ - було підготовлено аналітичну записку щодо впливу економічних ризиків при вступі України до Світової організації торгівлі на стан соціально-трудових відносин.
У 2012 році, в період кризової ситуації в спиртовій галузі, працівниками відділення проведено аналіз діяльності підприємств спиртової галузі та моніторингові дослідження соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств. В результаті на ряді підприємств виявлено конфліктні ситуації, які урегулювали шляхом діалогу.

 

Як змусити себе поважати

Франція - волелюбна республіка, яка має багату історію боротьби трудящих за свої права та соціальну справедливість.
Батьківщина просвітницьких ідей гуманізму і людської рівності, вона пережила на своєму віку кілька революцій, - і сьогодні не припиняє хвилювати світ новинами про акції протесту, масові заворушення або, як у недавньому випадку, специфічних актах "боснепінг". Все це можна назвати вже сформованою традицією прояву громадянської позиції та способу захисту прав французів.
В Україні такої традиції поки немає. Це можна пояснити не тільки відносною юністю вітчизняного капіталізму, але й деякими особливостями вітчизняного бізнесу, коли при виникненні проблем на підприємстві власники віддають перевагу "самоусуненню" і зосереджують усі зусилля не на збереженні виробництва, а на те, як би швидше сплавити невигідний актив.
Робітники ж в свою чергу не вірять в ефективність акцій протесту, подібного до того, що трапився у Франції.
Водночас, окремі приклади акцій протесту стають у Вінниці навіть дуже відомі.
Наприклад, регулярні мітинги працівників ДП СП "Іллінецьке", які закликають звільнити нинішнього директора підприємства.
В черговий раз вони пікетували Вінницьку облдержадміністрацію під Новий рік - 30 грудня. Висловлювали невдоволення зміною керівництва підприємства та були переконані, що їх намагаються ошукати.
- Наші поневіряння тягнуться від 4 липня, коли незаконно звільнили нашого директора Олексія Гребенюка. Ми були й в адміністрації Президента, у Фонді держмайна, Кабінеті Міністрів, - розказав заступник директора підприємства Роман Петрівський.
Цього разу на знак протесту люди перекрили дорогу, рухаючись по пішохідному переходу.
З мітингувальниками поспілкувався начальник Вінницького міськвідділу міліції Юрій Куций.
Він закликав людей не порушувати правопорядок та вирішувати усі спірні питання у законний спосіб. Також керівник вінницької міліції попередив мітингувальників, що за блокування транспортних комунікацій передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст.279 Кримінального кодексу України (блокування транспортних комунікацій шляхом влаштування перешкод, відключення енергопостачання чи іншим способом, яке порушило нормальну роботу транспорту або створювало небезпеку для життя людей, або настання інших тяжких наслідків).
За таке правопорушення штрафом до п\'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

 

 

"Місто" запитало у вінничан: ""Чи готові ви відстоювати свої робочі права
і яким чином?"
Ольга, студентка:
- Звісно, готова відстоювати свої права, адже це у першу чергу стосується мене. Треба за них боротися, а не сидіти і думати, що все прийде само по собі і буде нормально. Готова навіть до мітингів і зборів, якщо потрібно буде.
Катерина,
у декретній відпустці:
- Мій чоловік юрист, тому будемо вирішувати питання з правового боку, подавати заяву до суду. Мітинг - це крайній метод, але якби потрібно було бастувати, я б, звісно, пішла за іншими. Знаючи нашу судову систему, процес може затягнутися надовго і не завжди призведе до якогось результату. Якби "припекло" - пішли б на барикади.
Наталя, лікар-стоматолог:
- Важко відповісти на це питання, думаю, що підказала б сама ситуація. Мені пощастило, і з подібними проблемами я не зустрічалася. Але переконана, що треба боротися, коли щось не влаштовує.
Світлана, вчитель біології:
- Робочі права, звичайно ж, потрібно відстоювати, звертатися у відповідні органи, спілкуватися з начальством, щоб мирним шляхом вирішити конфлікт. Якщо не вдається - діяти більш кардинальними методами. Дехто зі знайомих, кому зарплату не платять, чекають, інші звільняються - різні ситуації бувають.
Ілля, студент:
- Як міський омбудсмен відстоюватиму як свої права, так і по можливості права інших людей. Якщо ти знаєш закон, це абсолютно реально. Треба бути наполегливим і вміти за себе постояти, якщо маєш такі риси, то зможеш впоратися з ситуацією, навіть коли твій начальник не правий.
Валерія, студентка:
- Обов\'язково б звернулася до компетентних повноважних органів, які б допомогли мені вирішити проблему. Я не маю терпіти, коли порушуються мої права. Коли ж не доб\'юся порозуміння, з роботи просто звільнюся.
Ігор, помічник оператора:
- Безумовно, якщо такі моменти виникають, права відстоювати потрібно. Особисто я говоритиму про те, з чим не згоден і попрошу, щоб це виправили відповідальні люди. А якщо найближчим часом не будуть виконані умови для того, щоб комфортно працювати, мабуть, буду звільнятися.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

183

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

158

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

89

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

84

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...

79

Україні нардепи проголосували за закон №1150, який передбачає штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Документ набуде чинності після...