Вінниця хоче стати містом, де живуть усміхнені люди

Вінниця хоче стати містом, де живуть усміхнені люди

У Вінниці почалось громадське обговорення Стратегії розвитку міста. Тема і процес складний і трудомісткий. Тому любителів полоскотати нерви шокуючими подробицями чергового НП чи корупційних скандалів одразу переадресовуємо на сторінку кримінальних новин. Ця ж інформація для тих, хто не тільки хоче жити у комфортному місті, а й готовий сам долучитися і докласти зусиль для того, щоб Вінниця стала таким містом, містом, у якому хочеться оселитися, працювати, народжувати і ростити дітей.
- Одне із найголовніших і ключових завдань - те, що ця стратегія має сформувати громадську угоду між усіма жителями нашого міста: як ми хочемо жити, яким ми хочемо бачити наше майбутнє, в чому наші пріоритети, - почав презентацію Стратегії розвитку Вінниці мер міста Володимир Гройсман. -  Дуже важливий момент - стратегія дає можливість для прозорого діалогу між владою і людьми. І найголовніше - ми відштовхуємося не від технологій, не від напрямків життя чи економіки. Починаємо з людини: з самого початку формування стратегії і до її завершення та реалізації. У центрі - людина, яка живе у нашому місті, і це є принципово важливим.
До слова, у цивілізованому світі уже давно практикується оцінка розвитку держав, в основі якої лежить не кількість виробленого товару, надоєного молока і збудованих квадратних метрів на душу населення, а інвестиції у майбутнє людини - зокрема, її грамотність, освіченість, тривалість життя, звичний ВВП - лише супутній показник. Це так званий рівень розвитку людського потенціалу. І якщо у звіті за 2013 рік сусідня Польща є на 39 місці, то Україна - на 78-му. Тож якщо у Вінниці хоча б спробують перевернути цю "піраміду" оцінювання і підходів до розвитку, це вже буде добре.
Відповідно до Стратегії, до 2020 року Вінниця має стати містом усміхнених людей. А брендом Вінниці обрано SMILE (посмішку).
- Ми знаємо, що багато міст мають свої бренди, і це їхній капітал. Ми теж, працюючи над стратегією, сформували бренд, який має назву SMILE City, - розповідає Володимир Гройсман. - Дуже позитивний, доброзичливий і, як мені здається, дуже оптимістичний бренд. Ми змогли його розшифрувати. Strong community\' City - місто із сильною громадою. Перше, що стоїть в основі, не економіка, ніщо інше, а громада. Modern City - місто сучасне. Interesting City - місто цікаве. Liveable City - місто, зручне для життя. Energyfull City - місто, повне енергії. А все разом, - SMILE CITY, - і є умовами того, як почуватимуть себе вінничани.
Для того, щоб посмішка частіше з\'являлась на обличчях вінничан, Cтратегія розвитку міста до 2012 року передбачає п\'ять пріоритетів.
Пріоритет 1 - Формування сильної місцевої громади, розвиток місцевої демократії і вдосконалення роботи органів місцевого самоврядування. Бо ж усе це - інструмент для того, щоб городяни могли реалізувати своє право на участь в управлінні містом.
Пріоритет 2 - Економічний розвиток, спрямований на високий та належний рівень зайнятості.
Пріоритет 3 - Сталий екологічний розвиток і поліпшення надання житлово-комунальних послуг.
- Це дуже тривалий і дуже непростий шлях, - пояснює мер. - Але якщо ми хочемо рухатись саме до таких високих стандартів, то маємо взяти на себе відповідальність як громада.
Пріоритет 4 - Якість життя.
- Ми повинні потурбуватися і про дітей, і про молодих людей, і про людей похилого віку, і особливо про людей, які мають обмежені фізичні можливості, - каже мер. - Це є дуже важливим і це гуртує нас навколо тих питань, які ми можемо вирішувати. Це робить нас - як громаду - набагато сильнішою.
Пріоритет 5 - Збалансований просторовий розвиток. У цій частині зокрема передбачається напрацювання основних містобудівних документів нової якості і обов\'язкових для виконання для усіх.
- Дуже важливе питання, якому, на превеликий жаль, не завжди приділялась увага, - пояснює Володимир Гройсман. - З одного боку, ми маємо сьогодні величезний пласт проблематики. А з другого боку - ми маємо шанс вплинути на зміну середовища в нашому місті.
За словами Володимира Гройсмана, Стратегію Вінниці-2020 розробляли понад 200 людей, проводились дослідження, фокус-групи, тривало обговорення. Враховувалися також і європейські практики. Зараз до обговорення просять долучатися усіх вінничан. І тільки після цього, орієнтовно у серпні, документ затверджуватимуть на сесії міської ради.
- Унікальність цей можливості полягає у тому, що кожен з вінничан незалежно від того, чим він займається і які сфери представляє, може внести свої пропозиції, висловити своє бачення, захистити свою точку зору при формуванні спільного плану дій, - звертається до вінничан мер міста. - І я дуже розраховую на те, що це відбудеться. Фактично Стратегія стає основою наших подальших дій. В тому числі і подальші рішення будуть вимагати внесення змін до діючих програм, у тому числі і планів роботи підрозділів міської ради.
Детально ознайомитись зі Стратегією розвитку Вінниці можна на сайті Вінницької міської ради http://www.vmr.gov.ua/TransparentCity/Lists/StrategyVinn2020/Default.aspx,
а коментарі та пропозиції можна надсилати на електронну адресу strategy@vmr.gov.ua.
І перша пропозиція особисто від мене: вести обговорення не тільки в Мережі. Можливо, у місті з\'являться скриньки, де непросунуті юзери зможуть залишити свої пропозиції. Можливо, донести усю інформацію про стратегію до кожного з вінничан міській владі допоможуть волонтери.


До речі

При формуванні стратегії розвитку "Вінниця-2020" місцева влада взяла досвід муніципалітетів Цюріха і Кельце, а також канадський досвід. "Місто" знайшло схожість із пріоритетами розвитку ще кількох міст - Стокгольма (Швеція) і нідерландського міста Утрехт.
Свого часу стратегічною метою розвитку Стокгольма обрали таку ціль: перетворення Стокгольма у "місто на перспективу", з головними пріоритетами - якість життя, навколишнє середовище, "Стокгольм - Європейське місто майбутнього". У головних напрямках стратегії: життя в здоровому і безпечному місті; мінімізація впливу транспорту на навколишнє середовище; посилення ролі городян в ухваленні рішень і їхній вплив на міський розвиток.
Утрехт - центр однієї з 12 провінцій Нідерландів. Одразу відчувається, що коли у цьому місті формувалась стратегія розвитку, там гостро стояла проблема безробіття, їй присвячено аж два головних напрямки стратегії. Крім того, серед пріоритетів Утрехта:
"Вирости у місті" - покращити міське середовище і роботу міських служб для дітей.
"Солідне місто" - поліпшити систему надання соціальної, медичної і психологічної допомоги маргінальним прошаркам населення.
 "Безпечне місто" - знизити кількість правопорушень профілактичними засобами.
"Місто, яке розважає" - розвинути структури організації вільного часу, культури і спорту.
"Місто, яке росте" - адаптувати міські служби і комунальну інфраструктуру до росту населення.
На Заході міста загалом починали затверджувати стратегії розвитку ще у 90-х роках. Сьогодні завдяки своєму досвіду розробки і реалізації стратегій найбільш відомі такі міста, як Барселона, Відень, Бірмінгем, Мюнхен, Більбао (Іспанія), Кельн, Хельсінкі, Ліон, Штутгарт, Турін. Це не повний перелік. Як правило, стратегічне планування ставало кроком вимушеним, коли влада міст намагалася перебороти кризові явища, в тому числі і в основних галузях економіки.
У містах на пострадянському просторі тільки зараз ухвалюються стратегічні плани, бо ж планової економіки і велетенської країни, яка сама вирішує за громадян, як їм жити і куди рухатись, уже немає.

 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

419

Із 20 по 22 вересня на Вінниччині триватиме Всеукраїнський Конгрес сімей. Його організовують Рада церков та Рада національно-культурних ...

354

Рішенням Томашпільського районного суду Вінницької області у червні задоволено позовну заяву керівника Могилів-Подільської місцевої ...

216

Завтра у Вінниці представлять нового голову обласної державної адміністрації. Відповідна інформація міститься на сайті Вінницької ...

214

Усі приміщення і прилеглу територію двох вінницьких університетів, про замінування яких зранку повідомили поліцію, уже обстежено. - ...

208

Гучну заяву сьогодні у Києві зробили представники Вінницької обласної громадської організації "Батьківщина молода". Вони закликали ...