Робінзонада у мегаполісі

Зазначимо відразу, що імена героїв нашої розповіді ми змінили - насамперед в інтересах неповнолітньої дівчинки, котра в цій історії є потерпілою. Решту фактів, від яких подекуди морозом по шкірі пробирає, відтворюємо з документальною точністю.
П\'ятнадцятирічній Оленці, що мешкала в типовій вінницькій багатоповерхівці, довелось, по суті, стати Робінзоншею. Щоправда, персонаж відомого роману Дефо опинився в біді через природні обставини: його викинуло на острів після корабельної катастрофи, спричиненої бурею, і він низку років не спілкувався з іншими людьми, окрім П\'ятниці.
Для Оленки таким островом стала звичайна міська квартира. Організувала для дівчинки "робінзонаду" її власна матір, яка - до слова - тривалий час грала роль і єдиного "П\'ятниці". А якщо порівнювати умови життя, то у Робінзона Крузо вони, без перебільшення, були незрівнянно кращими.
Коли співробітники правоохоронних органів уперше переступили поріг помешкання, то жахнулись. Двоє людей, Оленка та її матір Надія, жили в квартирі, відімкнутій через заборгованість від газової мережі, водогону та опалення. Як наслідок - шокуючі антисанітарні умови: страшенні бруд і сморід, стеля всуціль затягнута павутинням, на стінах кишать таргани, на вікнах - жодної хоч би найменшої фіранки. На кухні комісія не виявила ані столового посуду, ані каструлі чи бодай сковорідки, продукти харчування відсутні. У ванній - жодних засобів гігієни (шампуню, зубних щіток та пасти), на ліжках - брудні матраци без постільної білизни, а єдиний одяг дівчинки - той, в який вона одягнута.
Оленку відразу помістили в лікарняний заклад, де вона розповіла медикам, що останні чотири дні зовсім нічого не їла, а впродовж попереднього періоду єдиним харчем дочки були хліб та тюлька, принесені матір\'ю. Це єдині продукти, що вона могла купити на той дріб\'язок, який вдавалось випросити у перехожих (жінка жебракувала). Останні півроку - з травня по жовтень - Надія взагалі не випускала її з житла.
За цим фактом прокуратура міста порушила кримінальну справу за статтею 166 Кримінального кодексу України "Злісне невиконання обов\'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування". У ході слідства встановлено і задокументовано, що дівчинка раніше взагалі не ходила до школи. Вона рахувалась на індивідуальному навчанні - раніше вчителі приходили до неї додому, але потім Надія перестала їх пускати, заборонила Оленці спілкуватися з однолітками та сусідами, фактично вилучивши дитину з соціального середовища і не готуючи її для життя в суспільстві. Як вона пояснила згодом на судовому засіданні, ще змалку дочка кілька місяців походила в "школу" при одній із релігійних громад, відтак мати вирішила, що освіти для неї задосить.
Чи ж треба дивуватись, що Оленка не вміла виконувати елементарні математичні дії - хоча б додавати прості числа, не розумілась на годиннику, на порах року.
Для повноти картини слід додати, що за десять років Надія жодного разу не показувала дитину лікарям, бо… не довіряла їм. Не дивно, що у дівчинки виявили низку захворювань, які розвинулись і через погані умови життя та харчування, і через те, що не були вчасно діагностовані та проліковані.
Чи можна однозначно і різко засуджувати Надію за ту обстановку, яку вона створила довкола дочки? Певно, ні. Як з\'ясувалося, жінка страждає від психічного захворювання, тому не могла розуміти значення своїх дій та керувати ними. А от чия вина є безперечно, то це працівників державних структур, які мали б раніше помітити проблему і вжити заходів до її розв\'язання. Як констатував слідчий прокуратури, "виникненню такої ситуації сприяла бездіяльність окремих чиновників та працівників правоохоронних органів".
Крапку в справі поставив суд, який рішив госпіталізувати Надю до психіатричного закладу із загальним режимом нагляду. Оленку направили до школи-інтернату, де вона, як розповів на судовому засіданні директор освітнього закладу, поступово повертається до нормального життя у колективі ровесників.


Леонтій КраснопільськийКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

490

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

357

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

188

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

177

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

170

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...