Благодійність, розкладена по поличках

Благодійність, розкладена по поличках

Благодійність, або філантропія у Вінниці виходить на новий рівень. Як було раніше? Якщо у бізнесмена виникало бажання комусь допомогти, він або надавав гроші тому, хто перший до нього звернувся, або їхав до найближчого інтернату.
Але з часом меценати переконались, що такий безсистемний метод допомоги не завжди є корисним. По-перше, благодійник не може бути впевнений, що його гроші йдуть на ті цілі, на які виділялись, а по-друге, він не завжди знає, хто справді потребує найбільше і чого саме потребує. З іншого боку у Вінниці з\'явилось багато громадських організацій, які щиро бажають зробити щось корисне, але банально не знають або не мають виходу на тих, хто міг би їм у цьому допомогти.
Як звести ці дві групи: бізнес і людей, котрі бажають змінити життя громади на ліпше? На це питання намагається відповісти фонд \"Подільська громада\". Його завдання: з одного боку працювати з бізнесом, представники якого готові допомогти громаді, а з іншого - через конкурс грантів шукати ініціативних людей, що мають цікаві проекти. Очолює фонд відомий музикант, фротмент гурту \"ТІК\" Віктор Бронюк. Виконавчим директором фонду є Андрій Дручинський, з ним, і розмова \"Міста\".
- Андрію, коли був створений фонд \"Подільська громада\"?
- Фонд створений у 2008 році, 25 травня. З ініціативою виступили українсько-австрійське підприємство \"Аграна-фрут\" і громадська організація молоді з обмеженими можливостями \"Гармонія\".  Сама діяльність фонду спрямована на поліпшення якості життя місцевої громади.
- Чим фонд громади відрізняється від звичайного благодійного фонду?
- Перші фонди громади були створені у США у 1914 році. Вони покликані об\'єднувати місцеві ресурси для розв’язання міських проблем. Яка різниця між звичайним благодійним фондом і нашим? Звичайні благодійні фонди займаються певною проблематикою, наприклад, проблемами онкохворих дітей. А фонд громади, у цьому разі міста Вінниці, може змінювати вектор своєї роботи залежно від потреб громади.
- Хто визначає цей вектор?
- Ми проводимо соціологічні дослідження серед мешканців, щоб дізнатися, яка проблематика їх цікавить і непокоїть. Ми також намагаємось залучати експертів, проводити опитування людей. З іншого боку, фонд громади має йти паралельно зі стратегією розвитку міста. Стратегія фонду затверджується на загальних зборах. Є правління, є наглядова рада, в яку входять представники бізнесу. Раз на рік ми проводимо звітну конференцію, де звітуємо, що зробили, і обираємо напрямок роботи на наступний рік.
- А хто вас фінансує?
- Фонд громади працює під таким девізом: кошти громади - для потреб громади. І він у принципі, направлений на розвиток місцевої філантропії, благодійності, із залученням місцевих ресурсів. Якщо говорити про якесь конкретне джерело фінансування, то його немає - проводимо роботу з бізнесом.
- Тобто умовляєте бізнесменів пожертвувати на благодійність?
- Так. Але працюємо на довірі, прозоро, звітуємо про зроблене. Наприклад, є підприємство або організація, яка може надати, назвемо це умовно, 20 одиниць якоїсь фінансової допомоги. Відповідно укладається між підприємством і фондом угода, що кошти будуть через конкурс грантів передані громадській організації. Потім фонд проводить конкурс грантів. Отримує для організації гроші і надає їй для реалізації соціального проекту у місті Вінниця. Потім організація звітує перед фондом, а фонд надає звіт підприємцям. Тобто фонд громади стає об\'єднавчим ланцюжком між бізнесом і громадською організацією.
- Хто може брати участь у конкурсах грантів?
- Ми надаємо допомогу громадським організаціям, закладам культури і освіти, а також ініціативним групам. Наприклад, зібралась ініціативна група, яка бачить, що є потреба розв’язати проблему у своєму дворі, і потрібна якась невелика фінансова допомога. Ми оголошуємо конкурс грантів, вони пишуть проектну пропозицію і отримують допомогу. Але ініціативна група може отримати кошти тільки у партнерстві з громадською організацією. Це потрібно для звітності. Ми мусимо перераховувати кошти на громадську організацію, яка зареєстрована і має власний рахунок.
- Які проекти вдалось реалізувати таким чином?
- Торік ми оголошували конкурс грантів \"Через досвід - до успіху\". І підтримали організацію, яка буде навчати пенсіонерів і молодь працювати на комп\'ютері. Наступний проект - Вінницької міської централізованої бібліотечної системи спільно з вінницькою міською молодіжною організацією \"Станиця Вінниця Пласту\" національної скаутської організації України. Бібліотеки отримали кошти для роботи із дітьми з малозабезпечених родин. І третій проект виграла школа №35 - вони працюватимуть з дітьми з дитячого будинку \"Гніздечко\".
Сьогодні ми оголосили конкурс проектів у рамках тематичного фонду \"Одна копійка\" - допомога соціально вразливим дітям. Тобто громадські організації можуть подавати свої проекти на тему допомоги у школах-інтернатах, дитячих будинках, лікарнях.
- Сам механізм отримання грантової допомоги складний?
- Оголошується конкурс. У грантовій заявці громадська організація розписує, що вона готова робити, які додаткові ресурси вони будуть залучати. Важливо, щоб громадська організація чи ініціативна група показали, що вони, крім нашого гранту, можуть залучити додаткові кошти. Потім збирається експертна комісія і розглядає заявку в залежності від її напрямку. Якщо це молодіжний напрямок, то ми намагаємось залучити представників молодіжних організацій і міський відділ сім\'ї і молоді. Комісія і вирішує, що варто уваги, що можна профінансувати. Фінанси надаємо відповідно до рішення експертної комісії. Так в ідеалі повинен працювати фонд громади. Втручання самої дирекції - мінімальне. Всі рішення ухвалює експертна комісія, щоб не сказали: там Бронюк чи Дручинський \"підкинув\" комусь допомогу.
- Чи є якісь терміни проведення конкурсів?
- Самі заявки можна подавати будь-коли. Але терміни впровадження визначаються тематикою грантів. Буває, представник бізнесу, який є донором, каже: мене цікавить підтримка обдарованої молоді. І відповідно ми проводимо конкурс грантів у напрямку культури. Водночас вивчаємо думку громади - проекти є своєрідними індикаторами, якщо цю проблему порушують, значить - вона існує і її потрібно розв’язувати.
- Скільки коштів залучили протягом минулого року?
- За минулий рік фондом залучено близько 1 млн. 300 тисяч гривень. Звісно, пріоритет фонду громади - це залучення місцевих коштів, але ми також пишемо заявки на міжнародні, всеукраїнські грантові організації.
Серед цікавих проектів минулого року - \"Безбар\'єрний доступ до закладів культури міста Вінниці\", який підтримав фонд Східної Європи. Завдяки цьому проекту ми змогли адаптувати для потреб людей з обмеженими можливостями театр Садовського. Збудували там пандус, відремонтували кімнату особистої гігієни з усіма зручностями. Також завдяки цьому проекту вдалось адаптувати Вінницьку центральну бібліотеку для людей з обмеженими функціональними можливостями.
Інший проект Міжнародного фонду \"Відродження\" - \"Частинка Європи - у серцях вінничан\". За цим проектом ми проводили Дні Європи у Вороновиці і Липовці.
- Як ініціативні громадяни можуть дізнатися про гранти та про їх тематику?
- Ми розміщуємо інформацію в Інтернеті, на громадських інтернет-порталах. Є офіційний сайт \"Подільської громади\" www.gromada.vn.ua, там можна дізнатись більш детальну інформацію.


Таїса ОлійникКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

481

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

350

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

183

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

171

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

167

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...