Як реконструктори Вінницю звільняли

Як реконструктори Вінницю звільняли

Цьогорічний четвертий Всеукраїнський фестиваль військово-історичної реконструкції "Вінниця - столиця УНР", який тривав з 11 по 14 жовтня, став наймасштабнішим за всю історію проведення подібних заходів. Насичена програма включала виставку "Фактор свободи", присвячену постатям Мазепи, Петлюри і Бандери, презентації фільму, картин і книг історичної тематики, концертні виступи, тематичні лекції, майстер-клас із ретро-танців та спеціальну екскурсійну програму. Містян і гостей міста привабили виставки історичної техніки на майдані Незалежності та сучасної військової техніки на площі В.Стуса. 
Своєрідним вступом до головної події фестивалю стало відтворення у Центральному парку міста бою Армії УНР проти військ червоної та білої Росії. Подивитись на масштабну театралізовану і підсилену піротехнічними ефектами подію завітали кілька тисяч містян. Багато хто приходив усією родиною, навіть із немовлятами у колясках.

- Бо загалом подібні заходи просвітлюють свідомість досить темного в історичному плані населення, - переконує глядач дійства Геннадій Поліщук.

Справді, фестиваль з року в рік стає більшим, додає один із організаторів та безпосередніх учасників події, директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

- Цьогоріч до нас приїхали майже 200 реконструкторів з усієї України, - інформує він. - Привезли панцерники зі Львова і Кам'янця-Подільського. Територія парку дозволяє зробити картинку більш видовищною і безпечнішою, адже у місті є обмеження щодо використання піротехнічних засобів.

- Минулого року ми відтворювали події, які відбувались поблизу Бершаді. Цьогоріч відтворимо події, коли війська окупантів підійшли майже впритул до Вінниці, - додав керуючий організацією "Жива історія" Віталій Головенько. 

Відкрив подію унікальний запис Гімну України, зроблений у 1919 році в Нью-Йорку відомим українським співаком початку 20-го століття Михайлом Зозуляком. А перш ніж пролунали перші постріли, усі присутні на заході схилили голови під час хвилини мовчання, що була присвячена пам'яті бійця Нацгвардії, реконструктора Олександра Маркова. Сашко Марків, або як його називали побратими "друг Чумак", був членом військово-історичного клубу "Повстанець", досліджував історію українського війська доби Перших визвольних змагань, неодноразово приїздив до Вінниці як учасник реконструкторських фестивалів.
У 1917-1921 роках Вінниця неодноразово перебувала в епіцентрі подій, тричі мала статус тимчасової столиці Української Народної Республіки. У переломному 1919 році доля усієї країни цілковито залежала від успіху української зброї. Влітку стотисячне військо у складі дієвої армії УНР та Галицької армії визволило майже все Правобережжя. 10 серпня 1919 року Вінницю звільнили від більшовиків. Але вже восени ситуація кардинально змінюється - наступ завершується війною на два фронти. До супротивників, крім "червоних", додались ще й білогвардійці. Бої ставали запеклішими. Один із них якраз і відтворили реконструктори у Вінницькому центральному парку. 
Спершу глядачі побачили успішний напад "червоних" на залогу галичан. Майже без втрат захопили кількох полонених і стратили їх. Але вже незабаром самі змушені були відступити під вогнем добре організованих білогвардійських загонів. Підтримувані панцирником, вони облаштували на галявині власну залогу, але так і не змогли стримати натиск вояків УНР, які за підтримки гармат і двох панцирників та їхнього прицільного кулеметного вогню взяли ініціативу в свої руки, придушили спроби "денікінців" закріпити свій успіх. Від перестрілок сутичка перейшла у рукопашну, і ось нарешті замайорів синьо-жовтий прапор. Реконструкція завершилась перемогою української зброї. 
А щоб побачити, як продовжився блискавичний наступ військ УНР, глядачам доведеться з нетерпінням чекати наступного року. В організаторів фестивалю, як і завжди, великі плани. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

212

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

188

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

181

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

178

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

170

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...