Катакомби чи все ж підземелля?

Катакомби  чи все ж підземелля?

У Вінниці обговорювали долю підземних ходів

Про вінницькі підземелля та способи їхнього "лікування" говорили у Вінниці 5 вересня. 

- Це неспростований факт, що підземна Вінниця існує. Перша згадка про існування підземель, підземних каналів чи ходів була у літописі капуцинського монастиря, датована 1786 роком. Там йдеться про спогади ініціативи вінницького старости Чесновського про будівництво підземного каналу, - розпочав обговорення Олександр Федоришен, керівник Центру історії Вінниці.

Водночас він зауважив, що потрібно розмежовувати поняття "підземелля" й "катакомби". За словами Олександра Федоришена, детально досліджувати підземелля міста Вінниці не доводилося, а відомі тепер підземні ходи ще до революції 1917 року взагалі не несли за собою жодної історичної цінності. 

- Найбільш цікавими для досліджень можуть бути ділянки навколо колишніх і сучасних монастирів, - каже Олександр Федоришен. 

Однак, за останній місяць вінницькі підземелля двічі нагадали про себе. На початку вересня один із підприємців розповів "Місту", що під час ремонту у його закладі стілець буквально провалився "під землю". 

- Ми, звісно, здивувалися, бо не чекали такого повороту подій. Щоб дістати стільчик, - усміхається чоловік, - довелося демонтувати підлогу. А наслідок - під нами виявився ще один поверх. 

Журналістка "Міста" побувала у знайденому підвалі. Там багато сміття, серед якого цегла, дошки, скляні пляшки, а також типові для радянського часу побутові речі - залізний посуд, дитячі резинові м'ячі та пусті газові балони. Залишилися рештки електровимикачів, які свідчать про те, що цим підвалом користувалися. Наразі підприємець, у приміщенні якого знайшли підвал, хоче самостійно дізнатися, що саме ховається під будинком. 
А от власники ділянки по вул.Монастирській, 24 запросили археологів зі Львова. Адже на початку серпня забудовники розкопали старі арки і ніші. Поліція навіть розпочала кримінальне провадження щодо можливого руйнування пам'ятки архітектури, заявником була депутатка міськради Ганна Давиденко.

- Звичайний підвал, який використовувався, як холодильна камера. Немає з чого роздувати історію. Підвальне приміщення було зведене на зламі 19-20 століття. Частина до цих приміщень прибудована, на стінах, як бачите, є цемент, який використовували в радянський період. Власне, можна засипати, а можна й залишити так, якось "облагородити" - це на розсуд власника, -розповів Остап Лазурко, фахівець з міської археології Науково-дослідного центру "Рятівна археологічна служба"

Співвласник ділянки, де знайшли старий підвал, Андрій Очеретний, витратив понад 200 тис.грн на дослідження фахових археологів. Наразі він каже, що збережуть знахідку. 

- Думаю, ми облаштуємо це приміщення, знайдемо якийсь нестандартний підхід, щоб вінничанам та гостям міста було цікаво,- обіцяє Андрій Очеретний.

Тим часом про старий підвал на Монастирській написали листа аж у Ватикан Папі Римському. Депутатка Ганна Давиденко вважає, що просять надати схему підземель в історичному центрі міста. 

- Це чудова ініціатива, - каже Олександр Федоришен. - Однак треба розуміти, що Святий Престол не пришле вам папку документів. Туди мусить хтось їхати, хтось, хто вміє читати старопольську, той, хто вміє працювати з латиною. Зрештою, треба чітко розуміти, де шукати.

- На рахунок листа можу сказати, що я оптимістка, - парирує депутатка. - Ми віримо, що отримаємо відповідь. І як тільки це станеться - ми її оприлюднимо. 

В.о.першого заступника директора департаменту архітектури і містобудування міськради Євген Совінський зауважує, що фахівці вже кілька місяців працюють над новою "Програмою містобудівної документації". І у проєкті нової програми буде пункт по дослідженню вінницьких підземель. 

Дослідження 2004-го року

Колишній головний архітектор Вінниці Сергій Царенко згадав про 2004 рік, коли експерти із Житомира проводили електромагнітні дослідження для реконструкції трамвайної колії по вулиці Соборній. За його словами, тоді виявили пустоти під землею на різних рівнях (найглибша була на рівні 12 метрів). На його думку, ці канали такі глибокі, бо пов'язані з давньою Вінницею - ще до того, як Вінниця потрапила під владу Речі Посполитої.
- Вони всі мали видовжену форму, розташовані були поперек вулиці, тобто перетинали Соборну на різних глибинах. Всі ці порожнини заповнені грунтом або водою, це доля всіх антропогенних пустот, які не використовуються і не захищені певними конструкціями, - інформував Сергій Царенко.

Туристам буде цікаво. Але чи все?

Представник монастиря Братів Менших Капуцинів брат Костянтин говорить про цінність знайдених підземель для туристичного блоку. Водночас він посилається й на досвід італійців та Риму.

- Насправді туристи не хотіли б ходити 10 км по підземеллях, адже це швидко втомлює. Просто потрібно мати кілька артефактів, кілька камінців, біля яких можна розповісти історію того чи іншого місця. Збереження точкових моментів - це важливо, люди мають знати історію. Однак центральна площа Риму зберегла тільки кілька колон та фрагменти арок, і Колізей стоїть не у первозданному вигляді. Варто зберегти те, що виявлено на цей момент, - каже брат Костянтин.

 


Діана КолногузоваКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1012

«Надійшла інформація від мешканців Калинівки, що горить склад з порохом!!! За словами очевидців, почали евакуйовувати найближчі села», ...

439

Могилів-Подільська місцева прокуратура Вінницької області встановила факт наявності заборгованості зі сплати орендної плати, який має...

377

9 вересня під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка відбулась оперативна нарада щодо резонансної ...

339

Мер Бару оголосив голодування, бо сесія міськради провалила голосування, не підтримавши грантовий проєкт Чотири питання щодо ...

297

З 30 серпня по 9 вересня було викрадено три велосипеди Nextbike (пошкоджені велосипеди - то окрема тема), по всім випадкам відкриті кримінальні...