Міжнародний стандарт

Міжнародний стандарт

Як банки змінюватимуть банківські рахунки

В Україні стартує запровадження міжнародного номера банківського рахунка IBAN відповідно до вимог стандарту ISO 13616. Відповідну норму містить постанова Правління НБУ від 28.12.2018 р. №162 "Про запровадження міжнародного номера банківського рахунка (IBAN) в Україні" (зі змінами). З 5 серпня нові рахунки клієнтам банки вже відкривають відповідно до вимог стандарту IBAN. А з 1 листопада застосування IBAN стане обов'язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази з 1 листопада 2019 року будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.
Важливо, що усі платіжні картки, емітовані банками до рахунка клієнта, залишаються чинними, вони є платіжним інструментом, який надає клієнту можливість за допомогою платіжного пристрою, зокрема ініціювати переказ коштів з банківського рахунка.
Банки України відкриватимуть своїм клієнтам нові рахунки тільки за стандартом IBAN, рахунки складатимуться із 29 літерно-цифрових символів, викладених у такій послідовності:
- код України - UA-2 літери;
- контрольний розряд - 2 цифри;
- код банку - 6 цифр;
- рахунок - довжина номера рахунка не є фіксованою (до 31 жовтня - від 5 до 14 символів, із 1 листопада - від 5 до 19 символів).
У період із 5 серпня до 31 жовтня клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити "Код банку" та "Рахунок" у будь-яких варіаціях.
У реквізитах платника/отримувача клієнт може заповнювати як пару реквізитів (номер рахунка платника/отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN, у реквізиті "Код банку платника/отримувача" зазначається нуль. Нацбанк забезпечить проведення міжбанківського переказу коштів незалежно від варіації заповнення реквізитів.
Запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку. Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів має зробити зручнішим оформлення розрахункових документів.
Завдяки цьому клієнти банків зможуть:
- зручно та просто ідентифікувати платника й отримувача коштів, а також банк України, що їх обслуговує;
- уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів у розрахункових документах;
- швидше здійснювати перекази та отримувати кошти.
Серед інших переваг для клієнтів банків Нацбанк планує запровадження стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку. Використання QR-кодів, які міститимуть інформацію про IBAN, сприятиме спрощенню оплати рахунків та обміну платіжною інформацією.

Коментарі експертів:

Економічний експерт Олег Гавриш:
- Перехід на безготівкові розрахунки, контроль над безготівковим обігом, навіть відкат готівки, який у багатьох країнах уже відбувається, - це все частина однієї тенденції. Такі рішення спрямовані на прозорість, на боротьбу з тим, щоб контролювати всі надходження. Запровадження такої форми захисту дозволяє робити це простіше.
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь:
- У команді президента прозоро натякнули українським підприємцям: готуйте бізнес-проєкти, буде справжній вибух. По-моєму, це чіткий сигнал, що в реальний сектор економіки будуть вливатися доступні кредитні кошти. А це потягне за собою розвиток і якісне економічне зростання.
Член Ради НБУ Василь Фурман:
- Банківська система України протягом 2014-2017 років пережила "ідеальний шторм", втратила половину банків, була докапіталізована і на сьогодні є оздоровленою і реформованою. НБУ протягом останніх років активно займається запровадженням нових стандартів банківського регулювання згідно з вимогами директив ЄС, Базельських стандартів та передових світових практик. Це однозначно позитивно впливає на фінансову стійкість банківської системи.

 

"Місто" запитало у читачів: "Чи влаштовує вас рівень сервісу, умови та якість послуг українських банків?"

Богдан, фрілансер:

- Я не користуюся послугами банків, у мене навіть картки немає - тільки готівка. Таким чином я зберігаю свої персональні дані в таємниці.

Іванна, студентка:

- У цілому сервіс банку мене влаштовує. А людський фактор часто відіграє роль. Працівники банків байдужі до проблем своїх клієнтів.

Наталя, працює за кордоном:

- Не подобається, бо постійно питають документи. У мене немає внутрішнього паспорта, однак я не перестаю бути громадянкою України.

Олександр, пенсіонер:

- Буває, що терміново потрібна якась інформація, а на гарячу лінію важко додзвонитися. Ну і ставлення працівників буває різне.

Наталя, фрілансерка:

- Мені все подобається. Але треба зробити так, щоб банківську картку могли отримати люди як з громадянством, так і без. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

819

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

633

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

424

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

368

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

366

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...