Із Вінниці і про Вінницю

Із Вінниці і про Вінницю

Першу в Україні книгу письменниці Лялі Нісіної видали у Вінниці

Пробний тираж книги Лялі (Ірини) Нісіної, виданої у Вінниці, "розлетівся" за неповні півгодини. Авторка дуже дбайливо підписувала екземпляр кожному, але її раз у раз відволікали: "- Ляля! - Ірочка…". А потім - обійми. Це - друзі, колишні колеги, однокласники, знайомі входили у залу Тімірязєвки, де на 29 серпня була анонсована презентація книги. І щоб умістилися усі, організаторам довелось доносити стільці. Із 1994 року Ляля Нісіна живе в Австралії. У рідній Вінниці востаннє була років із десять тому, фактично день, за сімейними обставинами. 
У доробку письменниці Лялі Нісіної - багато розповідей, повістей, новел, видано кілька книг прози. Але в Україні її твори опубліковані вперше, і саме у рідній Вінниці. Збірка новел "Пальто мадам Гройсман или Жмеринка-Жмеринка, Винница: немного лет назад" вийшла за сприяння видавничого дому "Моя Вінниччина". Додатковий тираж профінансував керівник агрофірми "Ольгопіль" Павло Каленич. Гроші, зібрані за тираж, авторка віддасть у шпиталь на лікування бійців АТО/ООС. 

- … легендарна жінка, письменниця, педагог, бібліотекарка, сценаристка і… і… і… майстер інформатики, яка героїчно проривалася в Україну з дуже великими труднощами. Корінна вінничанка, їй було дуже нелегко приїхати з Австралії. По дорозі вона мала великі спокуси. Російська спілка письменників заманювала її аж до Москви, кажучи, що в Україні ти ніколи не надрукуєш своєї книжки, тим паче, що ти російськомовна письменниця. Ми заперечили це, - представив Лялю Нісіну вінницький поет і письменник Михайло Каменюк. 

Власне, до Михайла Каменюка звернулася через Інтернет подруга Лялі - Зіна Тобіяш. 

- І розповіла про Ірину (Лялю), з якою я не був знайомий. І фактично за тиждень це закрутилося, - пригадує Михайло Каменюк.

Наразі, за словами директора видавничого дому "Моя Вінниччина" Вадима Вітковського, вони пропонуватимуть Лялі Нісіній стати членом Спілки письменників України, а також планують видати ще один тираж книги у цій серії. 
Сама Ляля Нісіна, починаючи презентацію, вибачилась, що у цій частині говоритиме російською.

- Моя українська дещо… іржава, - уточнила вона. А потім кілька разів висловила бажання, аби її твори були перекладені українською мовою.

Переповідати талановитих авторів - справа невдячна. Тож обіцяний додатковий тираж був би доречним для читачів. А охочі і нетерплячі можуть знайти твори Лялі Нісіної в Інтернеті. Щодо розповіді "Пальто мадам Гройсман" (яка є у збірці і яка стала частиною назви книги), то авторка уточнила, що цей твір був написаний задовго до того, як мером Вінниці став Володимир Борисович (Гройсман. - Авт.), тож паралелі між відомими прізвищем шукати не потрібно. 
Ляля Нісіна закінчила вінницьку 17-ту школу. Потім Казанський державний інститут культури за спеціальністю художня література і мистецтво, факультет громадських професій - режисер масових народних вистав. Каже, дуже довго не могла реалізувати другу спеціальність, аж поки не почала працювати у 29-ій школі. 
- Там була бібліотекарем, трішки викладала. У нас був молодіжний театр, я там була другим режисером, - скромно розповідає вона. - У 94 році ми виїхали в Австралію. В Австралії теж працюю у школі, я учитель вищої категорії, викладаю інформаційні технології у молодшій школі. І оскільки вийшла на дуже високу категорію, тепер викладаю тільки 2,5 дня, а 2,5 дня працюю шкільним комп'ютерним адміністратором на мережу до 500 комп'ютерів. Ось така біографія.

В Австралію Ляля Нісіна із сім'єю виїхала, якщо так можна сказати, вимушено. У 1991, коли Україна отримала незалежність, як усі чекала змін. 

- Останньою краплею стала звістка про закриття станції переливання крові у зв'язку із нестачею коштів, - свого часу розповідала Ляля Нісіна в інтерв'ю газеті "Місто". - Донорська кров спасла мені життя у 1983 році. У 1994 ризикувати я не могла і їхала з одним бажанням - зберегти дитину. Як з'ясувалося, я була права: моїй доньці потрібна була операція, яку могли зробити тільки в Австралії або Німеччині. Виїжджала без образ і з великим сумом. Думала, що до кінця життя буду мити посуд у ресторані або працювати на конвеєрі, виконуючи безмовну роботу.

Як бачимо, життя Лялі і її сім'ї в Австралії склалося не так, як вона його спершу бачила. Крім викладацької роботи, вінничанка є кореспонденткою журналу "Австралійська лампада" у Брісбені, є членкинею Міжнародної спілки письменників "Новый современник" і австралійської літературної асоціації "Антиподи". Нісіна - призер ряду літературних конкурсів. Її читають. 
Разом із Лялею в Австралії тепер живе і її мама. До речі, на території колишньої дитячої лікарні №2 є скульптура, яку колись створили за образом Лялиної мами. 

-Коли мама працювала у другій лікарні, вони вирішили поставити скульптуру "Мать і дитя", як тоді казали. Приїхав скульптур зі Львова. Мама була завстаціонаром, вона водила його, показувала, щоб зробити прив'язку до місцевості. А він робив такі замальовки олівцем з мами, бо мама була дуже красива жінка, - розповіла Ляля. - І коли приїхала ця скульптура, санітарки подивилися: ой боже, та це ж Зоя! …Коли ви подивитеся на фото мами і на цю скульптуру - це справді моя мама.

Ляля дуже хотіла приїхати до Вінниці, яка відображена у багатьох її творах і де багато героїв мають реальні місцеві прототипи. Сьогодні рідне серцю місту їй доводиться пізнавати заново. 

- Мені дуже цікаво пізнавати це місто знову. Але, мабуть, це вже інше місто. Це європейське місто. Це дуже мобільне місто. Я бачу багато молоді. Мені це дуже подобається. І я бачу, що люди стали більш ввічливими, місто - більш чистим, - каже Ляля. - Це справді європейське місто. Ще трохи і навіть питань не буде, що Україна - це Європа.
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

606

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

461

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

247

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

239

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

225

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...