Як сімейний лікар стала першим ФОПом у Вінниці

Як сімейний лікар стала першим ФОПом у Вінниці

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, що більша частина населення країни має поруч спеціаліста, до якого може звернутися зі всіма питаннями щодо здоров'я. І додає на своїй сторінці у Фейсбук, медична реформа - одна із найголовніших реформ його Уряду.
Про свій шлях першопрохідця медичної реформи розповіла перший лікар-підприємець з Вінниці Анжеліка Бичик.
На старті медреформи, у січні цього року, вона, сімейний лікар приватної практики, була першою у Вінниці, хто розпочав співпрацю з Національною службою здоров'я України. Нині таких лікарів у обласному центрі лише двоє, а по всій Вінницькій області - дев'ятеро.

- На сайті Національної служби здоров'я України вказано, що з Вами підписали декларації 500 вінничан. Хто ці люди, як давно Ви їх знаєте, це постійні пацієнти?

- Так, на сьогодні зі мною, як із сімейним лікарем, підписали декларації трохи більше 500 громадян, а в цілому із закладом - 700. Безумовно, більшість це справді вінничани, які проживають поряд з нашим закладом, але є й люди з навколишніх сіл, яким зручно до нас добиратись, або які працюють поряд.

- Яку дільницю обслуговуєте?

- Завдяки реформі немає закріплених районів або дільниць. Пацієнт може обрати за своїм бажанням будь-якого лікаря в будь-якому закладі державної, чи приватної форми власності. Він гарантовано отримає безкоштовну та кваліфіковану допомогу. З кожним пацієнтом пов'язана своя історія. З кимось знайомі багато років, ці люди завжди радились зі мною із питань медицини, тому я просто для них отримала статус офіційного сімейного лікаря, а хтось потрапив за рекомендації пацієнтів, або випадково прочитавши вивіску на нашому закладі.

- Хто допомагає Вам у роботі?

- Допомагає мені колега, сімейний лікар Ірина Коваль, також адміністратор Олена, а якщо відверто, то вся родина: чоловік, донька, зять, адже виникає безліч щоденних питань, вирішувати які допомагають рідні. За час нашої роботи сформувались тісні професійні відносини з лікарями інших закладів, вузькими спеціалістами вторинного і третинного рівнів, лаборантами, лікарями УЗД, МРТ, без яких діагностика та лікування сьогодні неможливі.

- Як розпочиналася співпраця з НСЗУ?

- Співпраця з НСЗУ почалася із січня цього року, коли був укладений договір про надання первинної медичної допомоги. Спілкування з працівниками Національної служби здоров'я під час підготовки документів дуже відрізнялось від того формату, до якого, на жаль, ми звикли. Дивував, у хорошому сенсі, кожен телефонний дзвінок. Пам'ятаю, як засидівшись до 20.00, не дивлячись на годинник, зателефонувала в НСЗУ щось запитати, отримавши тоді детальну відповідь, зрозуміла - ось він і є інший формат, інші люди, які вболівають за реформу так, як і ти. Ввічливі, чіткі рекомендації із заповнення договору, поради, підтримка давали надію, що все збудеться і ми запрацюємо, як перший ФОП у місті Вінниці з надання первинної медичної допомоги.

- Чуємо від лікарів, які пройшли цей шлях, що найбільшим каменем спотикання є отримання ліцензії на приватну практику. Як у Вас це було?

- Коли ти плануєш таку серйозну справу, потрібно детально вивчити законодавство, вимоги, отримати безліч консультацій, розумітись на тому, що потрібно виконати і взятись за справу. Найважче було те, що ніхто не проходив у Вінниці такого шляху і спитати поради не було у кого. Тому запаслась оптимізмом і - вперед. Найважливіше - це приміщення, яке б відповідало вимогам ліцензування і було розташоване в доступному місці для людей. А коли таке знайшлося, то справа пішла. Ніяких перепон ніхто не чинив. Отримали дозволи з санепідстанції (тоді ще діяла така обов'язкова вимога), підписали цілу низку договорів: з діагностичним центром про співпрацю, договір про дератизацію, вивіз сміття тощо. Звичайно, сумніви та хвилювання були, чи не стане якийсь черговий пункт непідйомним, але все виконали і без перешкод отримали ліцензію.

- Як вибудовуються наразі відносини з банком, податковою та іншими службами?

- Із податковою - чітко, на підставі діючого законодавства про оподаткування фізичних осіб підприємців. Із банком відносини регулюються договором. Із закладами охорони здоров'я вдається знайти взаєморозуміння і підтримку завдяки прогресивним і відповідальним людям. Також хочеться відмітити головних лікарів державних закладів, які ніколи не відмовляли у вирішенні питань пов'язаних із обслуговуванням пацієнтів та вбачали у нас не конкурентів, а тільки колег. Щира подяка завідувачу сектору експертизи соціального фонду Валерію Миколайовичу Кузьминцю за допомогу в організації експертизи тимчасової непрацездатності, адже наші пацієнти також хворіють і мають право на лікарняні листи, міському департаменту охорони здоров'я, а саме - Світлані Василівні Стефанковій. І всім тим, до кого звертаємось за порадою та допомогою.

- Власне, як працюється Вам у нових умовах?

- Це дуже нелегка справа. Ти одразу опиняєшся на посаді головного лікаря, заступника головного лікаря, економіста, бухгалтера, медичного юриста, IТ-ішника і просто сімейного лікаря. Потрібно самому дбати про все і пам'ятати багато речей, вміти швидко перемикатись на різні види діяльності, бути зібраним, планувати, прораховувати витрати і ризики. Водночас приватна практика - це можливість швидко втілювати задумане, оминати застарілі традиційні підходи, скорочувати шлях між етапами обстеження та лікування. Це більше комунікації, це - ближче до людей.

- Яку суму Ви отримуєте за кожного з пацієнтів?

- Є тарифна сітка, яка залежить від віку. До прикладу, за молоду людину - 1 гривня на день, а за дитину до 5 років - 4 гривні на день, тому педіатри можуть мати більший дохід в рази при тій самій кількості людей, але й відповідальність значно більша. Така невисока, на перший погляд, оплата та нечітко прописані алгоритми дій утворюють складнощі на шляху до власної справи і дуже зупиняють лікарів розпочинати приватну діяльність.

- Як змінилися фінансові відносини між пацієнтом і Вами, сімейним лікарем, коли Ви, фактично, стали підприємцем?

- Коли ми складаємо декларацію із пацієнтом, то чітко проговорюємо, що обслуговування безоплатне і ми, лікарі, отримуємо кошти від держави. Тому це знімає багато незручних моментів у спілкуванні. Люди не думають, як "віддячити" лікарю, а лікар не потрапляє у залежність. Але спрацьовують чітко інші моменти, коли ти працюєш з душею, щиро допомагаєш пацієнтам, вони радять тебе іншим, кількість людей поступово збільшується і ти отримуєш фінансову винагороду, за яку не соромно і, головне, яка чітко прогнозована та гарантована державою.

- Що найскладніше у роботі лікаря загальної практики на "первинці"?

- Найскладнішим є визначення правильного об'єктивного рішення стосовно стану пацієнта. Не пропустити хворобу, або навпаки не зайнятись гіпердіагностикою. Підібрати підхід до пацієнта, зрозуміти, що він тебе почув і буде виконувати твої настанови. Стосунки вибудовуються довгий час. Добре, коли задекларовані всі члени родини, тоді інформацію отримуєш з різних джерел, простіше працювати.

 


Ірина ДорошенкоКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

214

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

180

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

148

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

132

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

110

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...