Виборчий кодекс ухвалили

Виборчий кодекс ухвалили

як відбуватимуться вибори по- новому і коли?

Верховна Рада після майже чотирьох років розгляду схвалила новий Виборчий кодекс. Головна його ідея полягає у тому, що самі виборці будуть визначати, хто з партійного списку пройде до Верховної Ради.
На початку виборчої кампанії партії звично проводитимуть з'їзди та формуватимуть загальнодержавний виборчий список кандидатів.
Проте на цьому схожість зі старою системою закінчується.
Україна на парламентських виборах ділитиметься на 27 регіонів - переважно виборчий регіон збігається з областями, але Київ і Дніпропетровська область ділитимуться на два.
У кожному регіоні партія виставляє свій регіональний виборчий список, і саме за нього будуть голосувати виборці.
Важливий нюанс - у кожній п'ятірці списку двоє кандидатів мають бути однієї статі, тобто обов'язковою стає мінімальна квота у 30% для жінок.
Кандидати в регіональному списку одночасно змагатимуться і з іншими партіями, і зі своїми колегами у списку. Адже буде голосування і за партійний список, і за конкретну людину з нього.
Дільничні виборчі комісії спочатку рахуватимуть результати партій і розкладати бюлетені на окремі стопки. Наступник крок - комісії розподілять їх на підстопки - за кожного кандидата з регіонального списку. Далі розподіляти мандати за спеціальними формулами буде Центральна виборча комісія.
Найперше, вони порахують, яка партія подолала 5% виборчий бар'єр у загальнонаціональному окрузі, додавши усі голоси за партії в регіонах.
Далі рахується виборча квота - ціна одного мандата у перерахунку на голоси виборців. Для цього загальну кількість голосів, подану за прохідні партії, ділять на 450 депутатів.
За середньої явки, аналогічній минулим парламентським виборам, ціна мандата може складати близько 25 тисяч голосів.
Маючи цю цифру, ЦВК визначить, хто став депутатами у регіональних списках.
Братимуть загальну кількість поданих за партію в регіоні голосів і ділитимуть на ціну голосу.
До прикладу, якщо партія набрала в регіоні сто тисяч голосів, то матиме 4 мандати в цьому регіоні.
ереможці в середині регіонального списку вже залежать від того, за кого конкретно проголосував виборець. Тобто, якщо десятий номер у списку отримав найбільше голосів, то саме він стане депутатом.
Лідери партій, як і прості кандидати, включаються до якогось регіонального списку і змагаються за голоси виборців.
Проте вони все ж таки матимуть преференцію.
Суть у тім, що при розподілі мандатів у регіонах і діленні поданих за партії голосів на ціну мандата виникатимуть невеликі залишки. Якщо 105 тисяч голосів поділити на 25 тисяч ціни мандата, то виникне залишок у 5 тисяч голосів.
Ці залишки ділитимуть у своєрідний спосіб, і партії отримають "компенсаційні мандати". Таких мандатів мало бути від двох до п'яти. Їх отримали б лідери загальнодержавного виборчого списку.

Коментарі експертів:

Голова Верховної Ради 8-го скликання Андрій Парубій:

- Ви-борчий кодекс, який уніфіковує всю систему виборів, вводить нову філософію і нову систему до виборів у Верховну Раду. Я надіявся, що кодекс вдасться змінити раніше і провести по ньому вже ці вибори, але, на жаль, ця авантюра з дочасними виборами у нас цю можливість забрала. 

Політтехнолог Катерина Одарченко:

- Новий Виборчий кодекс дозволяє більш репрезентативно представляти інтереси виборців регіонального округу таким чином, що представників цієї місцевості буде більше, а головне - від різних політичних сил, і виборець може звернутися до того народного обранця, який стоїть на захисті саме його інтересів.

Голова ЦВК Тетяна Сліпачук:

- Якщо норма закону породжує спірність щодо її застосування, то це питання, яке ми маємо і будемо вирішувати вже з новим складом парламенту в рамках доопрацювання чи внесення відповідних змін до Виборчого кодексу, щоб це питання було врегульоване.

"Місто" запитало у читачів: "Що зміниться в українській політиці з новим виборчим кодексом?"

Ольга, працює за кордоном:
- Не цікавилась цим питанням, бо працюю за межами України. Але кодекс потрібно змінювати!
Марія, вчителька польської мови:
- Останнім часом не слідкую за політикою, бо це суцільне розчарування. Хочеться сподіватися на зміни на краще.
Валентина, пенсіонерка:
- Ці старі політикани набридли, сидять там і ніякого сенсу з того немає. Тому зміна виборчого кодексу - це дуже актуально.
Олександр, не працює:
- Варто змінювати політичну ситуацію в цілому. Люди ж тут не живуть, а виживають.
Михайло, займається нерухомістю:
- Мені особисто хочеться, щоб вибори проводили в електронному форматі.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

734

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

543

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

331

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

314

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

305

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...