Новий бренд Вінниці

Новий бренд Вінниці

Від критики до похвали: Вінничани обговорюють нову ідею позиціонування міста

На День Європи міський голова Сергій Моргунов презентував новий бренд міста "Вінниця - місто ідей". На своїй сторінці у Фейсбуці він опублікував відеопрезентацію нового міського бренду. 
"Вінниця - місто ідей. Новий бренд міста! І символічно, що вінничани його побачать саме сьогодні, у День Європи - свято, яке також стало успішним втіленням ідеї! Ідеї можуть бути різними - ідеї окремої людини і цілої громади, але важливо, щоб вони отримували реалізацію", - написав, зокрема, мер. 
Над розробкою бренду працювала компанія Fedoriv, обрана партнерами Вінниці з проекту "ПРОМІС". Своє бачення вони реалізували на основі маркетингової стратегії міста.

Приживеться?

Компанія Fedoriv у Фейсбуці пояснила, як саме відбувалося творення бренду.
"Класні бренди не робляться на порожньому місті. Щоб нові філософія і комунікація жили і з часом розкривалися все яскравіше, потрібні реальні докази того, що продукт має за собою щось ще, окрім модного логотипу, - зауважують у компанії. - Коли команда Вінниці за підтримки проекту "ПРОМІС" звернулася до Fedoriv, ми зрозуміли, що в міста як в бренду є величезний потенціал. Тут дивовижно швидко приживаються різноманітні ініціативи. Вінниця чотири роки поспіль очолює рейтинг найкомфортніших міст України. "Прозорий офіс" запустили ще у 2008 році, проклали 59 км велодоріжок, тут навіть є перший в Україні гондольєр на моторній гондолі. Здається, у Вінниці панує така атмосфера затишку і комфорту, що зернятко будь-якої ідеї може прорости у бізнес чи громадський проект. Так і стало зрозуміло, що Вінниця - місто ідей".
За словами керівника агенції Андрія Федорова, вони лише допомогли зробити бренду Вінниці ще один крок у своїй еволюції.
- Думаю, бренд Вінниці з'явився ще 1363 року, коли з'явилося місто, тоді з'явився і його бренд. Тому ми його не створювали і не розробляли, це органічний еволюційний процес, який відбувається сам собою і який досі триває. У нас не було завдання якимось чином переробляти офіційну символіку міста, вона як використовується, так і буде використовуватись. Ми лише створили ту брендову систему, в якій місто зможе далі саме орієнтуватись, існувати, розробляти, - говорить він.
Тим часом у соцмережах вінничани палко дискутують щодо нового бренду та його графічного втілення. Відгуки часто поділяються на діаметрально протилежні: від "який жах", робота "студента другого курсу/третьокласника/вихованця дитсадка" до "справді круто", нарешті "сучасне, модне молодіжне бачення". Найобережніші кажуть, "приживеться".

Місцеві експерти 

Обговорюючи новий бренд, хтось зауважує на надто агресивне поєднання жовтого і червоного кольорів, хтось знайшов схожість із гербом Одеси і жаліється, що "місто втрачає ідентичність". Графічне спрощення герба, який тепер буде зручніше "без зміщень і замазувань" друкувати і наносити на різні поверхні, відносять до позитивних моментів, а от друга частина бренду іноді викликає "відчуття хаосу".
- Якщо добре придивитися до основного графічного елемента, який був презентований - він дуже схожий на герб, який у 90-х роках повернула Вінниці команда істориків, серед яких і Юрій Легун. Фактично була представлена певна його трансформація, спрощена версія. Але у Вінниці вже понад десять років успішно користуються центральним елементом герба, маємо десятки крутих прикладів трансформації герба у лого для різних інституцій. Особливо вдалий приклад - лого Центр історії Вінниці. Дивлячись на презентований варіант, можна припустити, що цю варіацію презентували, наприклад, для шахового клубу у парку, або для вінницьких філій "МакДональдсу", - невесело жартує керівник мистецького напрямку Українського кризового медіа-центру Леонід Марущак.
Утім, не все так погано, як може здаватися, підсумовує він.
- Все ще попереду, а процес, що запустили маркетологи Вінниці, свідчить про зрілість міста і початок нового для міста, - переконаний Леонід Марущак.
Доктор історичних наук, директор обласного архіву Юрій Легун каже, що може погодитись із використанням герба міста у розробці бренду. 
- Ця практика має сенс і в Україні використовується не вперше, - пояснює він. - Інша річ, що всі відомі мені практики такого використання демонструють більш креативний, вишуканий підхід - автори намагались знайти у тих історичних гербах якусь особливу "родзинку". Тут я цього не побачив. Більш схоже на те, що розробники вінницького бренду якийсь час мучились пошуком цієї оригінальної ідеї і, не знайшовши її, вдались до використання банально спрощеного герба міста.
Водночас, на його думку, це не катастрофічна помилка розробників.
- Ми завжди хочемо, щоб будь-яка ідея зі старту поцілила у "десятку". А тут не "десятка", принаймні у мене не складається враження, що це - саме бренд міста. Швидше, це ідеальна емблема вінницького шахового клубу. Але, мабуть, і таке бачення має право на існування, - говорить історик. 
Натомість він досить схвально відгукнувся про використання у аудіо-складовій бренду мелодії "Щедрика".
- Справді, це наш великий регіональний тренд і добре, що місто, як регіональний центр, проявило ініціативу і заявило про свою пряму приналежність до цього тренду. Мабуть, немає сенсу ділити приналежність цієї мелодії до міста, області, чи району. Важливіше, хто використає її якомога більш вдало, - вважає Юрій Легун.

Не тільки бренд

У рамках проекту місто отримало не тільки логотип (бренд), а й слоган та шрифти, маркетингову стратегію, програмні документи щодо підвищення конкурентоспроможності малого та середнього підприємництва, а також сприяння залученню інвестицій. Про це говорить директор департаменту економіки та інвестицій міськради Віталій Погосян. 
Він відзначає, що впровадження бренду "Місто ідей" поки перебуває на початковому етапі. 
- Загалом, брендинг є довготривалим процесом, особливо це стосується територіального брендингу. Часто результати брендингу стають відчутними за 3-4 роки. Але ми очікуємо на швидший результат, - додає він.
Минулого тижня керівник агенції "Fedoriv" презентував концепцію бренду "Місто ідей" під час масштабного маркетингового заходу у Києві, і там більшість учасників схвально відгукнулись про бренд-айдентику Вінниці, про що зробили дописи у соцмережах. 
- Відповідно для міста, це вже промоція, а це означає, що до міста їхатимуть більше туристів, вони житимуть у нас, купуватимуть нашу продукцію. Отже, місцеві підприємці зароблятимуть більше, а це у свою чергу збільшення надходжень від сплати податків до бюджету міста, - каже Віталій Погосян. - Ми вже фіксуємо запити від підприємців міста, які висловлюють бажання використовувати елементи бренду "Місто ідей" у власній продукції, незабаром плануємо провести ряд ознайомчих заходів для підприємців з приводу брендування. 
Наразі ознайомитись із дизайн-системою бренду можна на сайті www.vinnytsia.city. 

Довідка "МІСТА"

Брендингова-агенція Fedoriv - одна з найвідоміших брендингових агенцій країни, котра працює з міжнародними компаніями. У портфоліо агенції - розробка брендів "Ощадбанку", "Новій пошті", OLX, "Wine Time", "Океану Ельзи", "Антошки", Rabota.ua та іншим.

А як у них

Амстердам. Компанія "I AmSterdam" обігрує в своєму слогані/логотипі граматичну конструкцію I Am - "Я є". Вираз вказує на те, що Амстердам - це люди, які в ньому є. І в кожній людині, що бувала у місті, є частина вільного і веселого Амстердама.
Копенгаген. Логотип датської столиці розробила датська ж студія PeopleGroup. Дизайнери представили Копенгаген відкритим у всіх сенсах містом і втілили це у вигляді "кнопки" OPEN, яка є частиною назви міста. 
Новий лого був потрібен Копенгагену для залучення більшої кількості туристів, бізнес-інвестицій тощо. 
Рига. LIVE RIGA - це новий бренд Риги. Словосполучення багатозначне: і жива Рига, і живи, Риго. Цікаво, що усі інші слова, пов'язані з брендом, теж мають 4 букви - Stay Riga, Feel Riga, Look Riga, Work Riga
Мінськ. Над брендуванням Мінська працювали місцеві дизайнери за допомогою експертів Лондонського інституту державних технологій. Їм було необхідно перетворити імідж білоруської столиці з "моторошно консервативного і провінційного мегаполісу" в "місто для інтелектуалів". У підсумку, графічний логотип Мінська викликає асоціації з комп'ютерною мікросхемою: ламані білі лінії перетинаються одна з одною на блакитному тлі, а в центрі - слоган "Think Minsk".
Нью-Йорк. Один із найбільш вдалих в світі прикладів брендингу міста - це логотип I Love NY, створений у 1977 році дизайнером Мілтоном Глейзером. Утім це було частиною рекламної кампанії штату (а не міста) Нью-Йорк, розробленою агентством Wells Rich Greene на замовлення департаменту комерції штату Нью-Йорк. Глейзер, дизайнер, залучений до роботи над цим проектом, був упевнений, що кампанія триватиме всього пару місяців, і зробив логотип безкоштовно. Тому, власне, особливо і не напружувався. Однак простенький знак став графічним чином Нью-Йорка, частиною культури і вельми прибутковим бізнесом.
Мілтон Глейзер так і не отримав грошей за цю роботу, оскільки спочатку погоджувався на безоплатне створення логотипу.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1033

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

468

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

391

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

379

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...

379

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...