Закордонні українці

Закордонні українці

Хто і як рахує українських заробітчан

За оцінками НБУ, за рік заробітчани можуть надіслати додому понад дев'ять мільярдів доларів, проте скільки їх самих - ніхто точно не знає. Міністерство соціальної політики наводить дані компаній, які працевлаштовують українців за кордоном - у 2018 році кількість таких людей перевищила 97 тисяч. Однак фахівець Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк зазначає: цей показник не відображає реального стану справ, а держоргани не мають інструментів, щоб порахувати українських працівників за кордоном.
Станом на березень в Україні офіційно працюють 1 793 організацій, які займаються працевлаштуванням українців за кордоном - це дані Мінсоцполітики. 
Протягом 2018 року ці фірми працевлаштували 97 098 громадян України, з них більшість (19 243) - на Кіпрі, 12 539 - у Польщі, 10 558 - у Німеччині. По одній людині працюють у Бахрейні, Ірані, Казахстані і на островах Кука.
Більшість компаній вказують своєю вузькою спеціалізацією працевлаштування моряків - загалом понад 400 із них знаходять для українців роботу в морі. Популярні також професії, пов'язані з будівництвом і сферою обслуговування.
При цьому в Уряді немає даних щодо українців, які працевлаштовуються за кордоном самостійно.
Згідно із показниками ліцензованих компаній кількість українців, які з їхньою допомогою шукають роботу за кордоном, щороку збільшується. Але це не означає, що збільшується і кількість заробітчан, та й загалом не відображає масштаби трудової міграції, адже чимало українців шукають роботу самотужки, каже завідувач сектору міграційних досліджень українського Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк.
"Це просто показує, що більше працевлаштовано за допомогою офіційних посередників. Це не відображає масштаби реальної трудової міграції. Теоретично може бути ситуація, що кількість мігрантів зменшилася, а за допомогою офіційних посередників працевлаштовано більше. Таке може бути. Просто треба розуміти, що дані кожного відомства відображають ту діяльність, яка саме відповідає діяльності цього відомства", - пояснює фахівець.
Основна спеціалізація працевлаштованих за ліцензією Уряду - моряки. Тому перше місце серед країн, де вони знаходять роботу, посідає Кіпр.
Дослідження Державної служби статистики 2015-2017 років показало, що за кордоном працює 1,3 мільйони людей. Інститут демографії у звіті 2018 року оцінив загальну кількість українців, які одночасно працюють за кордоном, від 1,5 до 5 мільйонів людей.
Нерідко цифрами щодо заробітчан оперують і політики у публічних виступах: наприклад, народний депутат і кандидат у президенти Олександр Шевченко в лютому 2019 року заявив про "20 мільйонів людей за кордоном" (що не відповідає дійсності).
Позняк називає цифру 2,7 мільйона людей, проте підкреслює - йдеться про оцінку, а не точний підрахунок, а реальний показник може становити і 2,5, і 3 мільйони. 

Коментарі експертів:

Фахівець українського Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк:

- Зараз люди менш схильні використовувати послуги офіційних посередників, більше користуються послугами друзів, знайомих або безпосередньо до роботодавця намагаються звернутися.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин:

- За минулий рік заробітчани пе-рерахували в Україну до 12 млрд доларів. Ці гроші йдуть на купівлю товарів довгострокового користування, які заходять сюди з імпорту, та на купівлю новобудов, ринок яких фантастично перегрітий... У нас завдяки цьому ціни на продукти харчування практично європейські, за деякими позиціями ми навіть вище, ніж європейські - м'ясо, свинина, молоко. 

Економіст Олександр Пасхавер:

- Це природний процес, через це проходили багато країн. Люди повинні вільно вибирати місце, де їм більше платять. Вихід із цієї ситуації - якщо в процесі росту ми отримаємо більший дохід, то міграція зменшиться.

"Місто" запитало у читачів: "Як думаєте, скільки українців їде на заробітки за кордон?"

Вікторія, адміністраторка:

- Інколи думаю, що усі б виїхали, якби можливість була. Просто не всім життєві обставини дозволяють.

Євген, водій:

- Багато їде. Знайомий рік живе у Чехії, кума до Італії перебиратись кличе - там є і робота, і гроші, і де їх тратити. 

Марина, не працює:

- Хто міг - уже виїхав, хто не може - їде на кілька місяців, потім знову повертається. А як інакше тут виживати?

Віктор, експедитор:

- Коли приїжджаю у Польшу, то наших частіше зустрічаю, ніж поляків. І з кожним роком їх там все більше.

Тамара, бухгалтерка:

- Нас за кордоном уже не дуже люблять, так нас багато туди їде. Сумніваюсь, що всіх порахують, бо ніхто ж не звітує.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

819

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

633

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

424

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

368

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

366

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...