Як врятувати Вишенське озеро

Як врятувати Вишенське озеро

Водойму забруднюють мешканці приватного сектора і зливова каналізація

Вишенське озеро – одне з улюблених місць відпочинку вінничан. Сьогодні воно, на жаль, поповнює сумну статистику найбрудніших водойм України. Про це, а також про шляхи вирішення даної проблеми минулого тижня говорили у Вінниці. За круглим столом зібралися небайдужі мешканці, волонтери, експерти, представники профільних управлінь.

- Вінничани неодноразово збирали підписи, подавали петиції у міську раду стосовно очищення водойми, але коштів на це у бюджеті досі немає. Тому представники громадської ради при Вінницькій Державній екологічній інспекції вирішили відновити озеро самостійно, зокрема провели робочі групи й готові до створення комплексного плану з очистки Вишенського озера, - пояснює координаторка ГО «Центр UA», Олена Данілова.

За словами учасників дискусії, основними причинами забруднення водойми площею понад 50 га є відсутність централізованої системи каналізування приватного сектору, а також локальних очисних споруд зливової каналізації. Останнє найбільш глобально впливає на стан озера. Якщо ситуацію залишити на місці, хворітиме все більше людей, адже купатися попри заборону там продовжують. Крім того, буде втрачена важлива рекреаційна зона міста.
Мешканці приватного сектора попри заборону і штрафи продовжують зливати нечистоти у воду. У цьому пересвідчилась волонтерка Надія Лінчук, яка пройшовшись берегом, зафіксувала місця, з яких неприємно тхне і “щось стікає”. 

- Муніципальна поліція періодично виявляє труби, які ведуть з домоволодінь. Але останнім часом люди змінили тактику: стоки  тепер проходять через каміння, пісок, рови. Тож нема сенсу спускати озеро, щоб виявити такі місця, - говорить голова квартального комітету мікрорайону “Пирогово”, Сергій Вольський.

Проблему б вирішило каналізування тієї ж вулиці Подільської, яка простяглася на 1,5 кілометри. Але не всі готові взяти на себе витрати.

- Люди погодились на співфінансування з міськрадою, почали збирати кошти. Але ціни ростуть, і якщо на 20-30 тисяч з одного двору люди ще готові, то на 80 тисяч аж ніяк, - каже представниця Асоціації органів самоорганізації населення. 

Утім каналізування приватного сектору усіх проблем не вирішить, кажуть експерти, адже іншим постійним забрудником є зливова каналізація, яка йде з Келецької - потік брудної води навіть взимку не замерзає.
Комплексний план очищення озера, відповідний проект і його фінансування допоможуть вирішити проблему, переконані учасники робочої групи. Одне з найголовніших питань - фінанси.

- Для реальних змін потрібні великі кошти. Я пропоную долучати до співпраці наших студентів-екологів, які безкоштовно допоможуть провести аналізи води - від цієї точки можна буде далі рухатись. Треба звертатись до депутатів, виходити на фонди, - говорить голова басейнової ради Південного Бугу, Віталій Мокін

Муніципальна поліція уже днями спільно з представниками квартальних комітетів розпочинає проводити рейди, щоб виявити порушення та запобігати забрудненню водойм.
 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

513

Прокуратура Вінницької області до Тиврівського районного суду для розгляду скерувала обвинувальний акт відносно місцевого жителя за ...

351

З 19 по 23 червня в Україні, у т.ч. й на Вінниччині, переважатиме надзвичайна пожежна небезпека (5 класу). Про це повідомляє ГУ ДСНС України у ...

340

Міністерка освіти та науки Лілія Гриневич у Вінниці розповіла, що до 2023 року Уряд планує підвищити мінімальну зарплату педагогам до ...

337

       У Вінниці вперше представили раритети з музею Івана Франка, що в Львові      У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї ...

325

Портал "transfermarkt" оновив оціночні трансферні вартості футболістів після закінчення сезону 2018/2019 років. Ця зміна торкнулася й українських ...