Чия церква?

Чия церква?

"Право скликати загальні збори релігійної громади мають усі її члени, а не лише настоятель чи представники парафіяльної ради"

Відповідно до нового законодавства, кожна релігійна громада, яка ухвалила рішення щодо зміни своєї підлеглості, зобов'язана повідомити про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, у нашій області це - управління національностей і релігій Вінницької облдержадміністрації. Про це розповів начальник управління Ігор Салецький. За його словами, на сайті обласної державної адміністрації вже функціонує спеціальний банер, в який внесено релігійні організації області, котрі провели загальні збори релігійної громади, ухвалили рішення щодо зміни своєї підлеглості та повідомили про це обласну державну адміністрацію. 

- Банер є попередженням для всіх державних реєстраторів та нотаріальних установ щодо заборони вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації до завершення процедури зміни підлеглості релігійної організації, - пояснив Ігор Салецький. 

Він додав, що із 1044 релігійних громад Української православної церкви (МП), які зареєстровані на території Вінницької області, під юрисдикцію Православної церкви України вже перейшли 30 парафій, ще 29 - перебувають у процесі переходу. 

- 31 січня набуває чинності Закон "Про внесення змін до деяких законів України (щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи)" (роз'яснення Ігор Салецький давав 30 січня. - Ред.). Цей закон регламентує, що всі рішення (про перехід чи ні) мають ухвалюватися на загальних зборах релігійної громади не менш ніж двома третинами голосів від кількості членів релігійної громади, - зазначив Ігор Салецький. - Право скликати загальні збори релігійної громади мають усі її члени, а не лише настоятель чи представники парафіяльної ради. Тобто фактично кожен житель громади, який ходить до церкви, тобто є активним прихожанином, може ініціювати питання щодо зміни підлеглості своєї парафії.

Слід розрізняти поняття "релігійна громада" і "парафіяльна рада".

- Рішення про зміну підлеглості ухвалює не настоятель храму, не парафіяльна рада (а це 3-4 людини), не парафіяльні збори (а це 30-40 людей), а вся релігійна громада, - пояснює Ігор Салецький. - На початку 90-х років, коли формувалися релігійні громади, збиралися селом і вирішували, відновлювати чи будувати храм, і тоді уповноважували "десятку", щоб ті займалися виділенням землі, реєстрацією тощо. Фактично ця десятка і стає парафіяльною радою, але за рішенням загальних зборів і її склад можна змінити. Тобто впливати на рішення щодо підлеглості може кожен член релігійної громади, навіть людина, яка приїжджає на службу в церкву з іншого населеного пункту. Тільки священик може визначити активність своїх прихожан, законодавство не передбачає трактування того, хто є, а хто не є.

Водночас керівник обласного  управління національностей та релігій допускає можливість появи випадків, коли релігійна громада розділиться: одні будуть "за", решта "проти". Тоді, відповідно до законодавства, вони можуть укласти договір на спільне використання культової споруди, тобто правити служби по черзі. Але до моменту завершення юридичної процедури переходу релігійної громади з однієї до іншої церкви, забороняється здійснювати будь-які операції, а тим більше відчужувати майно чи кошти релігійної громади.
Окрім розділення думок, часті випадки, коли громада виступає за перехід до помісної церкви, а священик - проти. Така ситуація склалася, наприклад, у селі Пеньківка Літинського району. 

- Там мешкає 770 людей віком від 19-ти до 90 років. Із них 600 виступили за перехід до ПЦУ. На загальних зборах 300 членів релігійної громади проголосували за це рішення. Проте інша сторона наполягає, щоб церкву залишити в УПЦ (МП). Але їх лише 24, тобто парафіяльна рада. Отже,  зрозуміло, на чию користь буде рішення органами влади, - коментує Ігор Салецький. - Чинними статутами передбачено, що настоятель, парафіяльна рада чи парафіяльні збори не можуть ухвалювати ці рішення. Тільки думка членів релігійної громади храму впливає на рішення щодо підлеглості. Тобто у випадку з Пеньківкою ця релігійна громада буде зареєстрована на перехід до ПЦУ.

Ігор Салецький додав, що 26 грудня 2018 року в Україні набули чинності зміни до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" щодо назв релігійних організацій, які зобов'язують їх вказати у своїх офіційних назвах приналежність до держави-агресора. Під дію цього закону підпадають п'ять релігійних конфесій:
1. Руська (Російська) Істинно-Православна церква (РІПЦ). В Україні діє три єпархії цього релігійного об'єднання, зокрема Вінницько-Хмельницька єпархія з центром у місті Вінниці та одна релігійна громада у м.Вінниці.
2. Руська (Російська) старообрядницька церква (Безпопівська згода) інша назва - Древлеправославна Поморська церква. На Вінниччині діє одна релігійна громада у м.Літин.
3. Руська (Російська) Древлеправославна церква (Новозибківська згода) - в області відсутні релігійні організації цієї конфесії.
4. Руська (Російська) православна старообрядницька церква (Білокриничної згоди). Релігійні організації, які діють в Україні, входять до складу релігійного об'єднання Київської та всієї України архієпископії, яка територіально розташована у м.Вінниці і підпорядковуються Московській митрополії. Крім того, в області діє дев'ять релігійних громад по одній у м.Вінниця, Барському, Бершадському, Тиврівському і Чечельницькому районах та 4 громади у Жмеринському районі.
5. Українська православна церква (в єдності з Російською православною церквою). Релігійне об'єднання УПЦ входить до складу Російської православної церкви. В Україні діють 53 її єпархії, зокрема три у Вінницькій області: Вінницько-Барська, Могилів-Подільська-Шаргородська і Тульчинсько-Брацлавська. А це 1044 громади, 8 монастирів, два братства. 
Відповідно до букви закону, всі вище згадані релігійні організації, чий керівний центр розташований у державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України, повинні протягом чотирьох місяців внести передбачені зміни до офіційної назви та до статуту. Якщо цього не відбудеться, релігійна організація втрачає свою юридичну силу.


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

153

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

143

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

141

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

140

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

137

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...