В Україні - воєнний стан

В Україні - воєнний стан

Вінниччина - у числі десяти областей, де його запровадили

Після сварок і блокування трибуни уже ввечері 26 листопада парламент підтримав Указ Президента і проголосував за введення в Україні воєнного стану. Наступне голосування - за призначення виборів Президента на 31 березня.
Головне питання: після 4 років війни чому саме тепер Президент, РНБО і Рада вирішили запровадити воєнний стан? Експерти пояснюють, що ситуація у Керченській протоці кардинально відрізняється від того, що мали раніше. Українські кораблі були атаковані офіційними військовими підрозділами Росії, уперше відкритим агресором без "прикриття" чи "посередників" стали регулярні російські сили.

Які обмеження слід чекати в умовах воєнного стану? 

- Якщо в якихось населених пунктах місцеві органи влади не працюють, або працюють не на користь держави, замість них запроваджують військові адміністрації, які отримують всю повноту влади.
- Умови воєнного стану можуть передбачати заборону проведення страйків, масових зібрань та акцій. 
- Військове командування під час воєнного стану має право запроваджувати комендантську годину, встановлювати особливий режим в'їзду і виїзду в населених пунктах, обмежувати свободу пересування громадян, а також рух транспортних засобів.
- Нова військова влада отримає право перевіряти документи, а в разі потреби проводити огляд речей, транспорту, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян.
- Військовозобов'язаним - заборонять змінювати місце проживання, а проходження альтернативної (невійськової) служби - обмежать.
- Посилена охорона стратегічних об'єктів та об'єктів життєзабезпечення громадян. Це можуть бути не лише військові частини та електростанції (зокрема АЕС), а й порти, водозабори, котельні, склади продовольства тощо.
- Запрацює також право на заборону діяльності політичних партій та громадських організацій, якщо вони становлять ризик для суверенітету і національної безпеки України.
- У законі передбачено цілий список прав, обмеження яких забороняється. Зокрема, це заборона тортур, покарання, принизливого поводження. У громадян залишається право на справедливий суд і правову допомогу.
- Органи влади отримують право оголосити трудову повинність та залучати громадян до суспільно корисних робіт. Це передбачає виконання робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їхніх наслідків.
- У разі необхідності, закон дозволяє примусово відчужувати майно для потреб держави. Якщо не було відшкодування вартості, колишній власник або уповноважена ним особа має право вимагати в судовому порядку повернення такого майна.
- Командування зможе контролювати підприємства зв'язку, телерадіоорганізації та видавництва з метою проведення роз'яснювальної роботи серед військових і цивільного населення.
У разі порушення вимог режиму воєнного стану в громадян чи організацій можуть вилучити теле- і радіообладнання, відео- та аудіоапаратуру, комп'ютери або будь-які інші засоби зв'язку.
Воєнний стан скасовується або після закінчення строку, на який його було введено, або окремим указом президента про скасування воєнного стану.

Голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій:

- Ми говоримо про особливий правовий режим, який буде введено на території області. Маємо по території області 32 км кордону з Придністров'ям. Ще у 2014-2015 роках вжито достатньо серйозних заходів: вирито 30 км великого протитанкового рову, на тому проміжку кордону спокійно. Але коли ми говоримо про правовий режим, то 26 листопада в області проведено раду оборони. Були залучені територіальні підрозділи міністерств і відомств, розташованих на території області. Це підрозділи Міністерства оборони, Нацгвардії, Могилів-Подільського прикордонного загону, СБУ. В указі Президента чітко визначено порядок, що потрібно зробити у контексті заходів. Почали роботи з уточнення мобілізаційного резерву, оповіщення резервістів першої черги.

Після введення в області воєнного стану, права і свободи цивільного населення обмежені не будуть. Ми здійснюємо комплекс заходів, пов'язаний, у першу чергу, з координацією роботи силових структур і відомств на території Вінницької області, зокрема, у питаннях територіальної оборони.

 

Коментарі експертів:

Президент України Петро Порошенко:
- Уже зараз ми отримали сотні дзвінків від учасників АТО, від наших воїнів, які зараз у резерві, щодо того, що вони пакують рюкзаки і готові виступати на оборону держави. Я звертаюся до вас, шановні ветерани, бути напоготові. Ми маємо в найкоротший термін забезпечити усі необхідні заходи для того, щоб зупинити ворога і захистити нашу державу.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов:
- РНБО визначила за необхідне введення в Україні особливого правового режиму для створення умов з відсічі збройній агресії і забезпечення національної безпеки, через посилення загроз національній незалежності і територіальної цілісності України.
Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер:
- Росія таранить український корабель, який мирно подорожує в український порт. Росія захоплює кораблі та екіпаж, а потім звинувачує Україну в провокації?

"Місто" запитало у вінничан: 
"Чого очікувати від введення воєнного стану в Україні?"

Ірина, адміністраторка:
- Навряд чи буде краще. Люди вже й так нічого хорошого не чекали, а тут таке. Побачимо, що з цього вийде. 
Віктор, підприємець:

- Воєнний стан - це небхідність. Краще чи гірше - будемо бачити. Але, як ввели, треба виконувати. 
Максим, програміст:
-Нарешті з'явиться якась визначеність з арегсією, ворогом. А то досі все було якось і нашим, і вашим. 
Наталія, перукарка:
- Звичайно ж, буде гірше. Але нам вже не звикати. Хто злякається - виїде, хто ні - той воюватиме.
Ніна, помічниця керівника:
- Зарано говорити. Такого не було. Але деякі країни у такому стані 10-літтями живуть.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

145

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

135

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

133

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

131

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

129

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...