Пристрасті за регламентом

Через Бюджетний регламент депутати пересварились і зірвали сесію облради

Одразу два проекти рішення про бюджетний регламент були винесені на сесію Вінницької обласної ради 28 вересня. Один – від заступника голови облради і члена «Самопомочі» Ігоря Хміля. Другий – від представника БПП і директора Фінансового управління облдержадміністрації Миколи Копачевського.
Бюджетний регламент – документ, що деталізує та конкретизує загальні норми закону, адаптуючи їх саме до потреб того чи іншого населеного пункту. Він дає можливість представникам громадськості більш активно долучатися до бюджетного процесу не тільки на етапі контролю за використанням бюджетних коштів, але й безпосередньо під час того, коли бюджет формується. В Україні багато міст уже мають бюджетні регламенти на рівні своїх рад. Ще у 2015-му ухвалений такий у Вінниці. Зараз бюджетні регламенти обговорюються і впроваджуються на рівні об’єднаних територіальних громад. Утім, якщо в ОТГ це робиться під егідою громадських організацій і експертів, в тому числі міжнародних, то на рівні обласних рад цю тему педалюють здебільшого представники партій. Наприклад, у Києві у липні про поданий бюджетний регламент розповідали представники «Самомопочі», хоч і називали проект документа спільно створеним з іншими депутатами. У лютому ухвалили бюджетний регламент у Волинській облраді, ініціатором рішення був теж представник «Самомопомочі». 
Хоча із запізненням, тепер за бюджетний регламент взялись і у Вінницькій облраді. І тема ж то – благодатна, бо йдеться і про більшу участь громадськості у формуванні бюджету. Але…
Політична полярність місцевих авторів проектів засвідчила: легко не буде. Це підтвердив і лист голові облради Анатолію Олійнику за підписом голови облдержадміністрації Валерія Коровія, який депутати побачили на своїх місцях у сесійній залі. Там, зокрема, йдеться і про випадки оскарження у суді, і про «відсутність достатньої кваліфікації у розробників Проекту або свідоме прагнення окремих депутатів у незаконний спосіб втручатися у бюджетний процес». Зрештою, голова облдержадміністрації просить зняти питання про Бюджетний регламент з розгляду і вказує, що облдержадміністрація не буде брати до уваги норми такого Бюджетного регламенту. 
Аби підготувати інформаційне поле, заступник голови облради Ігор Хміль навіть прес-конференцію скликав, напередодні сесії і у партійному офісі. Говорив про необхідність прозорості бюджету і посилення ролі депутатів. Попри це, обидва проекти бюджетного регламенту на сесію винесли без попереднього громадського обговорення. А виправлений нашвидкоруч проект від представника «Самопомочі» роздавався депутатам просто на сесії. 
Ще після прес-конференції Ігоря Хміля у журналістів залишилося купа питань, і одне з них: а що зараз не прозоро і хто заважає депутатам бути більш активними? Не зміг Ігор Хміль переконливо та зрозуміло пояснити це і на сесії. 
- Я в листопаді 17 року був на круглому столі у Києві, де за підтримки посольства США був такий проведений круглий стіл, на якому приймали участь міжнародний центр, щас скажу, як називається… (Зачитує – Авт.) Перспективних досліджень та Інститут економіки та аналізу реформ Словаччини, значить, - почав він. - Тема була така: прозорість бюджетів регіонів та їх регіональних центрів в Україні. Я скажу так: нам завжди говорили, що Вінницька область одна з перших по прозорості, по здоров’ю бюджету і т.д. Згідно цього дослідження, за останні три роки Вінницька область посідає останні місця. Після нас тільки йде Луганська, Донецька, Дніпропетровська… Останні місця. Да.
(Правда рейтинг фінансового здоров’я бюджетів областей України, який вивели на екран у залі, датований… 2015 роком. – Авт.) 

Із залу почали лунати невдоволені вигуки.

- Я не великий бюджетник, є для цього голова бюджетної комісії і другі люди-фахівці. Але за три роки вони нічого не дали (із залу лунає обурливе Ооо!!!! – Авт.), - Ігор Хміль намагається говорити голосніше. - У цьому бюджеті… бюджетному регламенті що є. Нічого немає, що архіважного… все можна двома фразами. Це робочі групи, створення робочих груп. Депутатські слухання, обговорення, громадські слухання. Посилення ролі депутата. Немає, скажемо, грошей бюджетних, державних. Є гроші платників податків. Платники податків нас сюди вибрали, щоб ми думали, як з ними (грішми чи платниками податків? – Авт.) що робити. Ми готові до конструктиву. Якщо є зміни, доповнення, ми можемо це внести. Що ще. Геннадій Федорович (Мазур – голова бюджетної комісії облради і член «Батьківщини» - Авт.), я конкретно до вас звертаюся, бо ви були супротивник усього… …що це абсурд. Геннадій Федорович, абсурд, що ви взагалі у цю залу попали (із залу знову лунає обурливе Ооооо!– Авт.), а не на лаву підсудних.

Далі Ігор Хміль згадав «гріхи» й історії, які закидають нинішньому голові бюджетної комісії. І це, можливо б, сприйнялося, якби нещодавно сам заступник голови облради Ігор Хміль не став героєм публікацій, де оцінювалась його декларація і майно, зареєстроване переважно не на нього. 

- Мене дивує взагалі ваш спітч, - парирував голова бюджетної комісії Геннадій Мазур. - Ви три роки у цій сесійній залі, питання просте: скільки поправок ви внесли до обласного бюджету? Скільки раз ви були присутні на бюджетній комісії? Далі. Яким законом України передбачений цей бюджетний регламент? Що ви пропонуєте? Ви пропонуєте, щоб ми зараз внесли зміни у регламент і не користувалися Бюджетним кодексом, а користувалися вашим регламентом. Третє питання, якщо ви мене зачепили. Ви як депутат обласної ради. Для чого усім показники зведеного бюджету області? Що таке зведений бюджет області, дайте визначення! Я критикую і ваш проект рішення, і колеги Копачевського Миколи Анатолійовича. Шановні колеги, не займайтеся політиканством. Ви за три роки жодної правки не зробили. Ви три роки просиділи у президії. На четвертий рік, коли градус політичного протистояння в країні піднявся, ви почали вносити бюджетний регламент, написаний на колінах.

Мабуть, щоб цей градус політичного протистояння не понизився, голова фракції «Батьківщина» в облраді Людмила Щербаківська не підтримала свого колегу по фракції Геннадія Мазура. І заявила, що фракція «Батьківщини» голосуватиме за цей бюджетний регламент (авторства Ігоря Хміля – Авт.). Про таку саму підтримку заявили і свободівці. Один з них навіть заступився за Ігоря Хміля:

- Ну не має заступник голови обласної ради знати різницю між цими двома бюджетами…

«Цими двома» – це обласним бюджетом і бюджетом області. Чим вони відрізняються – запитав у Ігоря Хміля депутат-автор «конкуруючого» проекту рішення, директор департаменту фінансів облдержадміністрації Микола Копачевський. Питання прозорості, його здається дуже зачепило.

- Ви знаєте, що при формуванні бюджету ми надаємо розпис у пояснювальній записці по кожному бюджетному закладу, і видно абсолютно кожний бюджетний заклад і кожну статтю витрат. При чому, у порівнянні до попереднього року. Це єдина область в Україні, яка подає таку аналітику на сесію обласної ради, - пояснював Микола Копачевський. - Ми проходимо громадські слухання, проходимо усі комісії. Це я наполягав на тому, щоб не було спільних засідань комісій, а щоб ми йшли на кожну комісію, і тоді, коли сидить 4-5 депутатів і їх цікавить певний профіль – тоді легше обговорювати питання і певну галузь. Щодо прозорості. Усі видатки обласних комунальних закладів, обласних бюджетних закладів – на другий день усі платіжні доручення заносять в програму Є-Дата. І вони є у загальному доступі. 

Зрештою, Микола Копачевський резюмує, що він проти бюджетного регламенту, бо у Бюджетному кодексі і так чітко усе виписано:

- Навіщо створювати якісь надбудови? 

Дивно, але Миколу Копачевського жоден з колег по фракції БПП не підтримав публічно, не вийшов до мікрофону і не висловив свою позицію по проекту, за який зрештою не проголосують. Лише після перерви, коли стало зрозуміло, що цього дня сесія уже не продовжиться через відсутність кворуму, голова фракції БПП і заступник губернатора Олександр Крученюк дуже повчально скаже з трибуни, що в переліку питань була програма, завдяки якій компенсується навчання дітям учасників АТО. Але хто за розгляд таких питань боровся?
Свій проект бюджетного регламенту Микола Копачевський зняв з розгляду взагалі. Проект Ігоря Хміля так і не набрав потрібної кількості голосів, аби його хоча б взяли за основу.
Коли стало зрозуміло, що важливість існування самого бюджетного регламенту поділяють не усі депутати, фракція «Самопоміч» демонстративно вийшла із зали. Голова облради Анатолій Олійник достроково закрив сесію і скликав представників фракцій для обговорення узгоджувальної позиції – шукати компроміс. Питання бюджетного регламенту залишилося у повістці. А також до неї додалося питання складу і формування комісій облради, за що група депутатів (від «Батьківщини», «Свободи» і «Укропу») трішки попротестували на початку сесії. То сесія не вдалася?

 

 

    


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

445

Ця подія, хоч і не для широкого загалу, але стала резонансною для міста. На кількаденну зустріч у Вінниці зібралися музиканти, яких ...

421

Проект "Поліцейський офіцер громади" має охопити всі регіони держави: близько 30 тисяч населених пунктів, де мешкає майже 28 мільйонів ...

387

З'їзд партії "Українська стратегія Гройсмана", який пройшов у Києві 7 червня, став очікуваною політичною подією. Екс-мер Вінниці, а нині ...

366

13 червня у Вінниці відкриється літературно-мистецький фестиваль «Острів Європа». На 10-ти різних відкритих локаціях відбуватимуться ...

344

Прокуратура Вінницької області здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ...