Нагороди за відроджений герб Вінниці

Пленарне засідання ХХІX Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції «Вінниччина: минуле та сьогодення: Традиції самоврядування на теренах Поділля» почалося з приємної події. Під час зустрічі 6 вересня міський голова Сергій Моргунов вручив «Почесну відзнаку Вінницького міського голови за заслуги перед містом» авторам відновленого історичного герба Вінниці. Нагороди, оплески, квіти та дружні рукостискання чекали на старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України Юрія Савчука, доктора історичних наук, директора Державного архіву Вінницької області Юрія Легуна, художника, члена Вінницької обласної організації Національної спілки художників України Георгія Мельника. 

- Завдання влади - дивитися у майбутнє і все робити для того, щоб люди, які проживають і навчаються, відпочивають і працюють у нашому місті дійсно відчували себе комфортно в усіх аспектах життя, - висловився мер міста Сергій Моргунов. - А завдання істориків - це відновлення історичної справедливості. І це поєднання створює, на мою думку, місто з великої літери. Адже якщо ми не будемо шанувати і берегти те, що було зроблено нашими попередниками, то у нас точно не буде майбутнього. 

В свою чергу один із нагороджених - директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун пригадав дещо анекдотичну історію, пов'язану з відродженням міської символіки.

-  Двадцять п'ять років тому, коли сесія Вінницької міськради проголосувала за нові символи міста, тодішній міський голова Дмитро Дворкіс, вітаючи нас, сказав так: «Прийдет осень, наступит День города, мы поздравим мальчиков и вручим им ценные подарки!». Так, тоді ми були "мальчиками", але не знали, що обіцяних подарунків доведеться так довго чекати, – посміхнувся Юрій Легун. 

І вже серйозніше додав, що насправді найцінніші подарунки історики-дослідники вже отримали. 

- Найкращий подарунок - це життя і побутування нашого герба, який є символом нашого міста і майорить над нами. Адже цей символ нині виконує те призначення, заради якого і створювався - демонструє, що тут є самодостатня, потужна і вільна громада, яка здатна самостійно будувати своє життя, йти у майбутнє правильним шляхом, яка цінує своє минуле. Під цими символами ще довго жити і працювати і нам, і нашим дітям, і онукам. 

Пізніше на запитання журналіста Юрій Легун пояснив, що автори не створили новий герб міста, а фактично реконструювали його, використовуючи архівні та геральдичні джерела.

- Кожен із нашої робочої групи вносив свою частку у формування нової символіки. Це була колективна праця і нині вже складно пригадати, хто конкретно був автором тієї чи іншої ідеї, - каже Юрій Легун. 

За його словами, відновлюючи історичний герб, історикам доводилось певним чином заперечувати радянський варіант та пояснювати причини цього заперечення.

- Радянський герб Вінниці в кольорах прапора УССР із шестернею, колоском та річкою Південний Буг посередині був створений у 1969 році. Це червоний щит із написом вгорі «Вінниця», перерізаний блакитною смужкою, що символізує Південний Буг. У верхній частині - фігура, утворена половиною шестерні та колоссям, як ознака промислового та сільськогосподарського розвитку міста. У нижній частині - Мури. Поєднання червоного і блакитного кольорів співпадає з кольорами Державного прапора УРСР. Герб був скомпонований вдало, але не відображав автентичну історичну символіку Вінниці, а шестерня та колоски - типовий набір тогочасних гербів і тому невиразний, - пояснив історик.

Нинішній герб вінничанам давно знайомий - по суті це геральдичний щит: на червоному тлі розташований срібний хрест, який розділяється на два гачки, а у нижній частині перехрещені шаблі. Щит підтримують давньолитовський воїн та український козак. 
 

Довідка «Міста»
Міський герб – це символ місцевого самоврядування, важливий зовнішній атрибут юридичних прав та привілеїв жителів міста, врешті – розпізнавальний знак міста як територіально-адміністративної одиниці.
Вінницька міська символіка своїм корінням сягає XVII століття. У 1640 році король Речі Посполитої Владислав IV своїм привілеєм надав Магдебурзьке право Вінниці, затвердивши місту власний герб та печатку. Традиція використання герба з двома шаблями та гачками бере свій початок із акту 1642 року про надання Вінницькому православному жіночому монастиреві Благовіщення у користування міської сіножаті, скріпленого міською печаткою. Найстаріше збережене зображення міського символу – герб Вінниці з печатки магістрату 1796 року.
Сучасний великий і малий герби Вінниця набула за два роки по відновленню Української Незалежності – у 1993 році. У серпні 1992 року з ініціативи громадськості виконкомом Вінницької міської ради створив комісію для вивчення питання «Про герб міста». До її складу увійшли історики, представники наукових, архівних, музейних, бібліотечних та культурних установ міста. На основі ґрунтовного вивчення архівних матеріалів та документальних джерел комісія підготувала «Історичну довідку про герб міста Вінниці» й ухвалила рішення про відновлення старовинного герба міста, тобто реконструкції на основі історичних джерел. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

214

Пожежу на речовому складі військової частити А1619 слідство кваліфікувало як недбале ставлення до військової служби. Саме за ч.3 ст.425 ...

180

Калинівська місцевою прокуратурою Вінницької області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом ...

148

ДТП на перехресті Келецька-Шевченка, сьогодні, 21 листопада, зафіксували камери відеоспостереження. О 8.30 автомобіль «Нісан» збив ...

132

Екіпаж сектору реагування патрульної поліції Жмеринського відділу поліції серед ночі знайшов та повернув матері сина, який потайки від...

110

21 листопада, коли у 2013-му українці вийшли на Майдан, в Україні встановлено як День свободи і гідності. Спонтанний мирний протест переріс ...