До школи по-новому

До школи по-новому

Аби дитина потрапила у навчальний заклад деяким батькам доводилося змінювати "прописку"

У перший клас уперше цього року діти пішли за місцем реєстрації. Саме через нововведення із закріпленням навчальних закладів до місця реєстрації чимало сімей стикнулися з проблемами. Так, вінничанка навіть "прописку" змінила, аби її дитина пішла у школу. На прохання жінки ми не називаємо її імені, прізвища і школу. Все інше - без приховування. Сім'я живе в одному кінці Вінниці, а працюють - у протилежному. Там, поряд з батьківською роботою, у школу уже ходить старший син. 

- Прописались у бабусі, щоб мала пішла у перший клас, - розповідає вінничанка. - Школа, до якої ми належимо, відносно недалеко від дому. Але тоді мені треба б було кидати роботу і бути з дитиною: водити, забирати. Це щонайменше два роки. 

Про нові правила прийому дітей до школи мамам сказали на останньому "Дошколярику", куди водили молодшу доньку. Запевнили, без школи діти не залишаться, для "немісцевих" буде жеребкування. І якщо пощастить… Жінка каже: коли першого червня вивісили списки першокласників, побачила, що "без прописки не пройшов ніхто". 

- Нас, таких немісцевих, було шестеро: я, троє зі Стадниці дітей водили. У школу теж пішли у Стадниці, хоч не дуже туди і хотіли. Подружка з Козятинського району вирішила не ризикувати і уклала "липовий" договір про оренду житла, щоб її дитина пішла у цю ж школу, куди у "Дошколярик" ходила. А друга, з Хмільницького району, ризикнула… Потім опинилась у підвішеному стані, бо дитина у цю школу не потрапила. Хазяїн, у якого вона жила на квартирі, не захотів договір укладати… Ну, зрозуміло, навіщо йому світитися і податки платити. Вона сама з Хмільницького району, дев'ять років прожила на квартирі у Вінниці, дитина у садочок ходила… Казала, що, може, до батьків повернеться…

Як бути з цією новою "пропискою", наша вінничанка поки не вирішила, переживає, що можуть бути перевірки. З іншого боку - у бабусі субсидія… 
За словами директорки департаменту освіти міськради Оксани Яценко, зарахування дітей до школи здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого МОН 16.04.2018 р.

- Перевагу у зарахуванні мають три категорії: сім'ї, які проживають на території обслуговування; діти, рідні сестри чи брати яких навчаються у цьому закладі; діти працівників закладу (не залежно від того, вчитель це чи технічний працівник), - каже Оксана Яценко. - Заяви на зарахування батьки, починаючи з поточного року, подають до 31 травня в школу за місцем проживання або у будь-який навчальний заклад за бажанням. Якщо в закладі вакантних місць більше, ніж поданих заяв станом на 31 травня, зараховуються всі діти, батьки яких подали заяви до навчального закладу. Якщо ж навпаки, то адміністрація навчального закладу проводить жеребкування. Коли дитина не була зарахована до жодної школи і вільних місць вже немає в закладі за місцем проживання, батьки звертаються до департаменту освіти, який запропонує варіанти у найближчих закладах. 

Оксана Яценко каже, що цього року порядок зарахування до гімназій був таким же, як і у звичайні школи, без іспитів. Винятком стали гімназія №1, школа №31 і Технічний ліцей, які мають право проводити конкурсне випробування за умови більшої кількості заяв на вільні місця.

- У цьому навчальному році втратила чинність Інструкція про порядок конкурсного приймання учнів. При цьому, Державною службою якості освіти дозволено запровадження таких програм, як "Педагогічна технологія "Росток", науково-педагогічний проект "Інтелект України", система розвивального навчання, програма "На крилах успіху". Як колишній директор закладу, де було запроваджено проект "Інтелект України", я була присутня під час співбесіди з майбутніми учнями. Запевняю, без такої співбесіди вчителя та психолога з дитиною в присутності батьків неможливо визначити стан емоційної, психологічної і фізичної готовності майбутнього першокласника до навчання за таким проектом, - зазначає Оксана Яценко. 

Ще одне побоювання у батьків від освітніх змін - це рівень шкіл, у яких тепер навчатимуться їхні діти. Традиційно показником успішності були результати ЗНО по тій чи іншій школі. У Вінницькому регіональному центрі оцінювання якості освіти кажуть, що цьогоріч рейтинги уже не складали. А успішність шкіл радять розглядати за динамікою. І якщо у Вінниці, скажімо, роками лідирувала п'ятірка закладів (ФМГ №17, Технічний ліцей, ліцей №7, школи №1 і №23), то тепер акценти намагаються змінити.

- Зрозумійте, не можна порівнювати, наприклад, профтехучилище з гімназією, так само, як і тих, хто займався з репетиторами, і тих, хто не міг їх собі дозволити і здобував знання власними силами. Інформація про результати ЗНО кожного навчального закладу доступна у звітах на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Ми навмисне цього року будемо рахувати не рейтинг, а динаміку покращення чи погіршення результату. Є заклади, які не можуть конкурувати з ФМГ, але вони показали динаміку "+15%", порівняно з минулим роком. Ми відходимо від рейтингу і оцінюватимемо прагнення до покращення результату. Якість знань - важливий чинник у показнику оцінки навчального закладу, але він не єдиний, не завжди школа формує результат. Є доручення губернатора провести аналіз кожного навчального закладу. Ми підготуємо пакет документів, покажемо, як правильно аналізувати і оцінювати результати, як побачити прогалини і на що звернути увагу вчителям при викладанні таких предметів. Це називається робота над помилками, - пояснює Геннадій Кузьменко, директор Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти. 

Водночас цього року у Вінниці збільшилась кількість перших класів. Наприклад, у школах №№7, 15, 16, 27 їх кількість виявилася більшою, ніж прогнозувалося. Найбільше ж першокласників навчатимуться у школах №5 та №25. Найменше - у школах №14, 19, 21, 36 (через невеликі приміщення і місце розташування). 
Якщо ж батьки бажають перевести дитину з однієї школи в іншу, то мають звернутися особисто або через електронну пошту до адміністрації бажаної школи. Протягом п'яти робочих днів директор має надати відповідь щодо можливості зарахування. Інформацію про кількість вільних місць можна знайти на сайтах навчальних закладів. 

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

680

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

500

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

293

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

273

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

266

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...