«Утоли моя печали…»

Віталію — 23 роки. У своєму житті хлопець сповідався один раз – у 18 років.
— Нас було четверо друзів, і ми вирішили ходити в Свято-Преображенський собор, — розповідає він. – Відвідували богослужіння більше місяця, а потім через клопоти якось все стало «на пізніше» відкладатись.
Але за той місяць Віталій встиг висповідатися. Три дні перед цим разом з друзями постив. А на сповіді священик допомагав, задаючи питання.
— Коли я вийшов з храму, то відчув легкість, і було приємно усвідомлювати, що зробив правильно, — пригадує хлопець. – Бажання сповідатися ще у мене залишилося, але зупиняє лінь.

„Священик відправив мене, не сповідавши”
Ярославу — 22 роки. Сповідається з дитинства – разів вісім за рік.
— До повноліття священик на сповіді завжди допомагав мені, ставив запитання про гріхи, — говорить він. – А коли поїхав до Почаєва, став на коліна і мовчу, священик і каже мені: що ж ти прийшов сповідатися, як не знаєш про що. І відправив зі сповіді.
Ярослав не образився, а зробив висновки. Тепер йде до сповіді підготовлений – знає, які гріхи вчинив.
— Сповідь допомагає мені боротися з гріхами, — каже, — завдяки їй я отримую благодать не робити гріха. Хоча… диявол і намагається підловити мене як тільки може.
Для хлопця важкою є не сама сповідь, а те, що він має зробити після неї, наприклад, попросити пробачення у своїх друзів, — Але за гріхи треба вміти платити.

Три тижні поза
храмом і – відлучений
А що б ви сказали, якби для прощення гріхів їх треба було б привселюдно визнати у храмі? Саме таку сповідь практикували християни у перших століттях від Різдва Христового. Сьогодні сповідь стала суто приватною, священик не має права відкривати її таємницю. При цьому дехто навіть вважає, що сповідатись можна самому собі.
— Сповідаючись, людина визнає свої гріхи перед Богом, а священик є лише земним свідком цього покаяння. Навіть якщо він слухатиме сповідь мовчки, — пояснює єпископ Вінницький та Брацлавський УПЦ-КП владика Онуфрій. – Головне, що людина щиро визнає свої гріхи.
Єпископ каже, що сповідатися можна будь-де і будь-коли, а от приймати святе причастя поза храмом можна лише за особливих обставин. Наприклад, при хворобі.
— Сповідь це не просто довірлива бесіда, до неї треба готуватися, — повчає владика Онуфрій. –Православним важливо пам’ятати, що людина, яка три тижні поспіль ігнорує недільну літургію, стає відлученою Святим Духом від Церкви. І тоді марно бити себе в груди і доводити, що ти охрещений – потрібне покаяння.
Втім владика не поспішає стверджувати, що Бог не пробачить людину, яка по-справжньому покається перед Ним на самоті.
— Все ж для впевненості, що ви таки прощені, я би радив висповідатися згідно із церковними правилами. Навіщо ризикувати своїм вічним майбуттям, — застерігає він.

Влада прощати – від Бога
Священик Свято-Преображенського собору УПЦ(МП) Віталій Голоскевич зазначає, що сповідь встановив сам Ісус Христос, коли після воскресіння сказав своїм учням: кому відпустите гріхи, тому вони відпустяться, а на кому залишите — залишаться.
— Звичайно, найважче людині під час сповіді переступити через себе, — розмірковує священик. – Але іншого шляху для того, щоб отримати прощення гріхів, Господь не залишив. На жаль, ми часто більше боїмося, що люди скажуть, аніж маємо сором перед Богом.

Бездушна сповідь марна
Настоятель римо-католицького монастиря братів Капуцинів отець Юстин Русін наголошує, що важливу роль у питанні сповіді має совість. Сповідь не має бути чимось автоматичним.
— Коли людина свідома, що вчинила важкий гріх, не потрібно питати священика дозволу причащатися, — розповідає він. – Потрібно йти до сповіді і визнати свій гріх. Якщо ж людина не вчинила смертного гріха, то під час молитви на літургії та причастя вона отримує відпущення так званих „легких” гріхів.
За словами отця Юстина, католицька церква не проголошує відлучення для тих, хто три тижні не приходив на службу до храму, однак церковні заповіді закликають людину не пропускати літургію і неділю та свята, принаймні раз на рік, у Великий піст, сповідатися та причащатися.


Андрій ТОЛСТОЙКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

525

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

392

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

200

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

198

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

188

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...