Археологічні розкопки у Вінниці: що будуть досліджувати цього року

Археологічні розкопки у Вінниці: що будуть досліджувати цього року

У Вінниці продовжуються археологічні розкопки. Роботи проводитимуть співробітники Інституту археології Національної Академії Наук України під керівництвом Лариси Виногородської. До них також долучаться студенти Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського та Донецького національного університету ім.Василя Стуса. Розкопки у Вінниці триватимуть два місяці: у липні та серпні.  
Цього року розкопки вестимуться на території пам’ятки архітектури та містобудування національного значення «Домініканський монастир». Головний інтерес для дослідників становить фундамент костелу домініканського монастиря 30-х років 17-го століття, віднайдений археологами у 2015 році. Плануються археологи працювати і на території Замкової гори, де проводились розкопки і у минулому році.

- Проводячи в попередні роки археологічні розкопки на території Спасо-Преображенського собору, ми відкрили дуже цікаві речі, серед яких – древня стіна домініканського монастиря 17-го століття, також – піч 16-го століття з посудом. Серед знахідок – товарні пломби від рулонів з тканинами, що свідчить про те, що на цьому місці у 16-му столітті вже проходила торгівля, а це було можливо лише у місті, де є ринок. Це ще раз підтвердило, що у 16-му столітті тут вже було заселення міста. Може бути, що на цьому місті був дерев’яний домініканський монастир 16-го століття, який потім перебудовували, – розповіла кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології Національної Академії Наук, керівник Подільської археологічної експедиції Лариса Виногородська.

На території Мурів археологічні дослідження тривали протягом трьох років – із 2013 по 2015  роки. У 2016-2017 роках роботи виконувались на Замковій горі. Тому Вінницькою міською радою було ухвалено рішення продовжити археологічні пошуки на території Мурів.

- Цього разу, крім єпархії, з якою ми співпрацюємо, підключиться до досліджень й рада з питань історії, культури та топоніміки при міському голові, а саме, КП «Центр історії Вінниці». Наразі розпочалось розконсервування тих розкопок, які були виконані у 2015 році. Також в цьому році ми плануємо завершити археологічні дослідження на Замковій горі. Після цього, в тому числі за рекомендацією Інституту археології Національної Академії Наук України, плануємо приступати до розробки проекту зі створення історико-туристичного центру на Замковій горі, – повідомив директор департаменту архітектури та містобудування міської ради, головний архітектор Вінниці Олександр Рекута.

Секретар Вінницької єпархії УПЦ МП, протодиякон Владислав Демченко зазначив, що вони задоволені тим, що продовжилися роботи. І додав, що готові надавати всю необхідну допомогу та сприяти дослідженням. Владислав Демченко передав Ларисі Виногородській результати електромагнітних досліджень території. Це матеріли електромагнітного зондування ґрунту зі зрізами на глибині 2, 4, 6, 8 метрів, які показують структуру ґрунту і певні аномалії. Ці матеріали дадуть уявлення про те, що археологів може очікувати при розкопках. 
Доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім.М.Коцюбинського Тетяна Кароєва зазначила, що історики звикли вважати Вінницю середньовічним містом. Проте середньовічних артефактів є досить мало. 

- Тепер у нас є можливість їх побачити і, можливо, законсервувати та показувати вінничанам і туристам. Для нас, фахових істориків, не вистачає паперових документів періоду 16-17 століття, адже всі козацькі війни, Гайдамаччина, постійно супроводжувались знищенням усіх паперів. Тому документально ми маємо досить мало інформації про те, що у нас відбувалось у цей час. А завдяки археологічним розкопкам у нас з’являється додаткова можливість зрозуміти те, що відбувалося у Вінниці в цей період, – зауважила доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім.М.Коцюбинського Тетяна Кароєва.

Планується, що віднайдені знахідки стануть експонатами майбутнього музею Вінниці. До того часу вони тимчасово зберігатимуться у фондах Вінницького краєзнавчого музею. 


- Співробітники Центру історії Вінниці, наші колеги від археологічної експедиції цього року очікують підтвердження інформації та наявність артефактів щодо території домініканського монастиря, того, який прийшов на терени Правобережної Вінниці від 1624 року. Для нас дуже цікавою є інформація існування попередніх років цієї осади. Наприклад, дата перенесення до Вінниці Брацлавського воєводства –  1598 рік. Неодмінною умовою для цього було існування Вінниці як адміністративного центру, а для цього місто повинне було мати костел. Тобто, можливо, ці фундаменти старші від 20-30-х років 17 століття. І тоді ми справді зможемо говорити, що Лівобережна та Правобережна Вінниця розвивалися у перші століття існування нашого міста паралельно. Щодо Замкової гори, то там планується завершити роботи, і в подальшому приступити до поетапного втілення Просторової концепції історико-туристичного комплексу «Замкова гора», а це процес не одного і не двох років, – додав директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.
 


Інна МАРТКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

137

Понад 500 людей за день реєструють адміністратори у "Вінниця-картсервісі" У Вінниці уже з цієї осені з муніципального транспорту зникне ...

81

Двох підозрюваних затримали у Києві, третього ще шукають У Вінниці 18 березня у міському суді обрали міру запобіжного заходу 31-річному ...

74

У поліції почали службове розслідування, поліцейського поки відсторонили від посади Близько сьомої години ранку 17 березня на ...

66

Співробітники УСБУ у Вінницькій області під процесуальним керівництвом прокуратури області в межах протидії незаконному обігу ...

66

Житомирський режисер Петро Авраменко готує для Вінничан прем'єру  День театру, 27 березня, на вінницьких шанувальників мистецтва чекає ...