Коли варто йти до логопеда

Коли варто йти до логопеда

Сучасні діти говорять значно гірше, ніж їх однолітки 20 років тому

Діти відрізняються не тільки зовнішністю і характером, а й особливостями розвитку. Одні вже в однорічному віці намагаються називати все, що бачать. Інші - повторюють слова значно пізніше. Батькам дуже важливо вчасно переконатися, що мовлення дитини розвивається правильно, адже проблеми краще вирішувати у ранньому віці, пояснює логопед Альона Король. У її практиці були випадки, коли люди, уже будучи дорослими, виправляли власні «дитячі» помилки. 

Альона Король працює вчителем-логопедом у дошкільному навчальному закладі №4, а також асистентом кафедри дошкільної, початкової освіти та мистецтв Вінницького державного педагогічного університету. 

- Що найбільше впливає на розвиток  мовлення дитини?

- Мовлення – одна з вищих психічних функцій і надзвичайно складний процес, тому не можна говорити про вплив чогось одного. Не можна не згадувати про роль генетики, але батьки цілком здатні вплинути на мовлення дитини, аби воно було правильним, чітким і красивим. Мами дивуються, коли логопед запитує, як проходила вагітність і пологи. Насправді ці фактори можуть допомогти віднайти причину того, чому дитина не говорить. Логопедія – наука, яка знаходиться на стику психології і медицини. Буває, дитина лише не вимовляє звук «л» або «р». І якщо фонематичний (мовленнєвий) слух у нормі, то достатньо виконати серію артикуляційних, дихальних вправ та спеціальних прийомів для постановки того чи іншого звуку. Якщо ж йдеться про складні мовленнєві патології, і діти не розмовляють, наприклад, через ураження певних ділянок головного мозку, тоді й діагностика, і сам процес корекції є досить складними та тривалими.

- Які особливості мовлення для різного віку?

- Якщо у три роки дитина лише не вимовляє звук «р», це щастя. До логопеда йти поки не потрібно. У кожної групи звуків свої терміни. Найпершими з’являються усі голосні, задньоязикові звуки «г», «к», «х», і у 2-3 місяці розпочинається період «гуління»: перші дитячі «агу», «аку». Після «гуління» у чотири-шість місяців йде період лепету. Саме тоді з’являються губні звуки «п», «б», «м» та перші «слова»: «мама», «тато», котрі малюк вимовляє, бо уважно спостерігає за рухами губ дорослих. Тому й слід якомога частіше нахилятись над немовлям і повільно промовляти різноманітні слова. Далі формуються «т», «д», «н» і свистячі «с», «з», «ц». Якщо у дитини у три роки ще нема шиплячих «ш», «ж», «щ»; «л», «р» - це норма, адже артикуляційний апарат ще не готовий і тренується. Пом’якшення на зразок «сьонецько» (замість «сонечко») після трьох років вже має йти на спад. Чотири роки – пора шиплячих, п’ять-шість – час для «л» і «р». У класичній літературі у п’ятирічної дитини в нормі не повинно бути жодних мовленнєвих негараздів.  
Взагалі діяльність логопеда – це не тільки постановка звука «р», як часто помилково вважають батьки. Логопед вирішує безліч інших мовленнєвих проблем: працює над збагачення словника дитини, вмінням правильно узгоджувати слова в роді, числі, відмінку, вживати множину, описувати картинки, складати розповіді та переказувати, промовляти слова чітко та інтонаційно виразно, безпомилково робити звуковий аналіз слів. І це далеко не весь перелік. Така копітка робота логопеда допоможе дітям з легкістю навчатись у школі. Діти полюбляють заняття з логопедом, адже вони завжди є дуже цікавими, проходить у вигляді гри та непомітно для дитини здатні позитивно впливати на розвиток мовлення, а за потреби коригувати різні мовленнєві негаразди. 

- Як саме діяти, аби дитина швидше почала говорити правильно?

- Вона неодмінно має бачити обличчя мовця, слід нахилятися над нею, промовляти повільно склади, слова, спостерігати і обов’язково для себе відзначати, чи був період гуління, лепету, – це все передумови до гарного мовлення. Дитина, в якої не було періоду гуління і не потренувався корінь язика, замість «кашка» казатиме «ташта». Обов’язково називайте всі оточуючі предмети, проговорюйте все, що відбувається навколо малюка. Говоріть чітко, повільно, уникайте слів, які засмічують мовлення, багато читайте, переказуйте, активно грайтеся.

- Відомо, що сучасність внесла певні корективи у часові стандарти мовлення.

- Якщо раніше вважалося, що дитина у 1,8 року має сказати перше речення, то тепер терміни відсунулися – у т.ч. через зайнятість батьків. Моя мама теж логопед, і з її досвіду знаю, що раніше існувало таке поняття, як «виговоритися»: діти більше спілкувались між собою, виходили у двір і говорили під час ігор та розваг. Сучасне покоління росте з телевізорами, планшетами, телефонами.  Де у цьому переліку процес говоріння? Відповідно й немає тренування артикуляційного апарату. Це як з вивченням англійської мови у багатьох дорослих: все розумію, а нічого сказати не можу. Чому? Тому що немає практики спілкування. Від гаджетів нікуди не подітися, але їх краще використовувати з користю.
Якщо років 20 тому до моєї мами раз на півроку приводили дитину поставити звук «р», тепер до логопеда йде велика кількість людей. І це лякає. А коли школяр напише свій перший диктант, у зошиті з’являться ті ж помилки, що й в усному мовленні. Це підтверджений факт. Та, на жаль, не при всіх закладах освіти є логопеди, які вчасно можуть виявити мовленнєві проблеми. Тому не всі батьки вчасно звертаються за консультацією до спеціаліста.

- Треба чекати п’ятирічного віку дитини чи варто раніше звернути увагу на певні моменти?

- Якщо у дитини гарне фразове мовлення, вона будує складні, поширені речення, переказує казки, розповідає вірші, тоді поспішати не слід. Якщо у дитини гарно розвинений фонематичний слух, вона може самостійно навчитися вимовляти звуки. Але коли дитині вже п’ять і відсутні кілька груп звуків - не зволікайте. Якщо у дошкільному віці не виправити мовленнєві порушення, дитина читатиме і писатиме теж неправильно. З дислексією (порушення читання) і дисграфією (порушення оволодіння письмом) теж працюють логопеди. Наголошую для всіх мам: за рік до школи дитині необхідна  консультація логопеда. Мами настільки звикають до мовлення своєї дитини, що можуть і не помічати негараздів. 
Якщо у три роки дитина нічого, окрім «мама» і «тато» не каже або говорить «своєю» мовою – це теж привід піти до логопеда.

- А якщо батьки зробили все необхідне, а дитина все одно не говорить?

- Знову ж таки потрібно шукати першопричину та долучати до діагностики різних спеціалістів. Ось одна мама, дитина якої у чотири роки вимовляла лише кілька голосних звуків, на діагностиці розповідала, що все у них було добре в ранньому дитинстві, аж поки випадково не згадала про гематому після пологів, яка була якраз у ділянці мовленнєвих центрів. В таких випадках потрібна комплексна допомога медиків і педагогів.
Дуже важливо, як саме ви займаєтеся з дитиною над розвитком мовлення. Якщо малюк ліпить з пластиліну, а ви в іншій кімнаті – у цьому процесі відсутнє мовлення, тому й всім відомого впливу розвитку дрібної моторики на мовлення  не відбувається. Що ж слід робити? Наприклад, ви зліпили морквину, назвіть малюку її колір, форму, розмір, смак, розкажіть про неї все. 

- Із чим найчастіше звертаються до логопеда?

- Це відсутність певних звуків, або коли діти «ковтають» склади, переставляють місцями. Збільшилася кількість мам, діти яких взагалі не говорять у віці двох-чотирьох років. Запам’ятайте, немає таких дітей, які не хочуть говорити, у всіх малюків є природна потреба у спілкуванні. 

- Скільки часу потрібно для виправлення мовленнєвих проблем?

- Залежить від суті проблеми й індивідуальних особливостей кожної дитини. Від того, наскільки вдома мама з дитиною буде займатися, адже вправи не закінчуються у логопеда у кабінеті. Я завжди наводжу приклад з водінням автомобіля: спочатку ти завжди у напрузі, думаєш, що і як правильно зробити, а через кілька місяців регулярних тренувань - процес вже на рівні автоматизму. Так і з мовленням. Якщо багато практикуватися і виконувати домашні завдання, звук у середньому засвоюється уже через місяць. 

- А якщо доросла людина хоче виправити мовленнєві дефекти?

- Це непросто, але можливо. Не проблема поставити звук і ввести його в мовлення, проблема щосекундного самоконтролю. До мене якось звернувся 26-річний чоловік, у якого була запланована важлива конференція за тиждень, йому потрібно було навчитися звук «р» вимовляти. Звісно процес постановки і автоматизації звуку тривав не тиждень, а набагато довше. Він багато практикувався: і вдома, і на роботі, використовуючи кожну вільну хвилину для тренувань. У нього все вийшло. Якщо є достатньо мотивації, це можна зробити і в 30 років.  

- Якщо у самої мами проблеми з мовленням, дитина зможе правильно говорити?

- Так. Просто автоматизацією звуку займатиметься не мама, а логопед, або ж член родини, який вимовляє звук правильно. 

- Ви - автор освітніх проектів з попередження і подолання мовленнєвих порушень у дітей. Розкажіть про «Мовленнєву картку з картинками», яку ви розробили для діагностики мовлення дітей - цього року її затвердило та рекомендувало Міносвіти. Кому саме вона стане у нагоді?

- Мовленнєва картка із картинками – дуже яскрава, цікава і створена не лише для логопедів та педагогів, а й для батьків, щоб вони могли легко оцінити стан розвитку мовлення дитини. Я зіштовхнулася з проблемою, коли батьки не усвідомлюють факт наявності мовленнєвих порушень у дітей і з тих чи інших причин відтягують візит до логопеда. Саме завдяки цій картці з картинками вони можуть визначити, чи є в їх дитини проблеми з мовленням. Завдання й пояснення прості і доступні, достатньо виділити 20 хвилин часу, щоб зрозуміти, чи потрібно вести дитину до логопеда. Я вже отримую схвальні відгуки як від педагогів, так і від мам, для яких стає зрозумілим, чому дитина не може щось вимовити та що з цим слід робити. Взагалі я завжди відкрита до будь-яких запитань, пишіть мені у фейсбук та інстаграм (Школа логопеда Альони Король LogoClub) - з радістю відповім усім. Безкоштовний інтернет-ресурс для батьків можна знайти за посиланням:  https://www.logoclub.com.ua

 

 


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

333

Психіатр Наталя Денисюк: У моїх пацієнтів найтовстіші медичні картки Наталя Денисюк 22 роки допомагає вінничанам долати депресивні ...

228

Потужності підпри\мства можуть щорічно забезпечувати електроенергією 150 тисяч квартир. Першу чергу унікального для України заводу із ...

208

Що зміниться з березня 2019 року У Західній Європі люди, досягаючи пенсійного віку, починають нове повноцінне життя. Їхні пенсії ...

205

Вінницький шаховий клуб "Романтик", де діє філія МДЮСШ № 6, торік переміг на юнацькому командному чемпіонаті області у Літині. Цього року ...

200

У прокуратурі заявили про 15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Під слідством мер Мигилева-Подільського Прокуратура Вінницької ...