Без права голосу

На сьогодні на Вінниччині мешкає близько 12 тисяч переселенців.

  Через неврегульованість українського законодавства, вони як і інші внутрішньо переміщені особи в Україні, четвертий рік не можуть в повній мірі скористатися одним із базових конституційних прав громадянина – правом голосу.
Загалом кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні – 4% дорослого населення. Ці люди можуть обирати депутатів на парламентських виборах, голосувати за ту чи іншу кандидатуру – на президентських. Утім реалізувати право виборця на місцевих виборах вони наразі не можуть.
 З цієї причини у Вінниці нещодавно провели круглий стіл «Забезпечення виборчих та інших прав внутрішньо переміщених осіб», який відбувся за участі депутатів Вінницької міськради, працівників міськвиконкому та представників громадських організацій.
  За результатами дискусії ухвалили звернення до депутатів Вінницької міської ради та депутатів Вінницької обласної ради з проханням направити до депутатів Верховної Ради відповідну ноту щодо необхідності невідкладного розгляду проекту Закону №6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)».
- Ще 27 березня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований проект закону, котрий забезпечує виборчі права внутрішньо переміщених осіб. Однак він так і не був проголосований, бо депутати не змогли знайти час чи волю для того, щоб розглянути цей законодавчий акт, – коментує голова ГО «Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу» Володимир Кіпень. – Фактично 4 роки значна частина українських громадян позбавлені одного з головних конституційних прав – права голосу, що не дозволяє їм частиною громади, в якій вони працюють і якій платять відповідні податки, наповнюючи місцеві бюджети. Сьогодні Україна перебуває у десятці країн, за статистикою ООН, за кількістю внутрішньо переміщених осіб у світі. На кінець березня 2018 році в країні було 1 млн 493 тисячі переселенців. І відсутність права голосу і постійне розуміння того, що це чиста дискримінація конституційних прав стає не нормальною практикою, на яку вказують нам не один раз різні міжнародні структури. І ця проблема великою мірою, мені знається, не технічна, а політична, бо способи є, а волі немає.
  Законопроект №6240 передбачає внесення змін до кількох законів України: «Про Державний реєстр виборців», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Про місцеві вибори», які передбачають забезпечення права ВПО, шляхом зміни виборчої адреси без зміни реєстрації в паспорті. Тобто фактично Парламент має перейти до стандартів виборчого процесу, де право голосувати на місцевих виборах встановлюватиметься за фактом постійного проживання в тій чи іншій територіальній громаді.
 - Питання справді важливе, адже ми на порозі трьох загальнонаціональних виборчих кампаній: обиратимемо Президента України, депутатів Верховної Ради України, а в 2020 році – депутатів до місцевих рад. І якщо при перших двох кампаніях існує прописана норма закону, яка дозволяє змінити місце голосування і місце реєстрації, то при місцевих виборах внутрішньо переміщені особи «випадають», якщо вони не мають місця реєстрація у тому населеному пункті, де вони фактично проживають, – каже керівник обласного осередку ВГО «Комітет виборців України» Владислав Телень. – Законопроект є, але поки що, за нашою інформацією, він не знаходить 226 голосів у Верховній раді, оскільки деякі депутати мають надію, що якимось чином ситуація на Донбасі врегулюється найближчим часом, а, можливо, бачать ризики у виконанні цього акту на місцях. Тому наразі ситуація така: ніхто не заперечує про важливість цього законопроекту, але й голосувати за нього не готові.
Голова депутатської фракції Вінницької міської ради Олег Ткаченко, який взяв участь у круглому столі, дав обіцянку зробити депутатське подання щодо обговорення та ухвалення відповідного звернення від Вінницької міськради до Верховної ради України. Окрім цього, під час зібрання була створена робоча група для розробки практичних механізмів із лобіювання вищезгаданого законопроекту.
 

Довідка «Міста»
Законопроект №6240 розробили експерти ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), народні депутати України, із залученням представників громадських організацій «Донбасс SOS», Центр інформації про права людини, «Крим SOS», благодійних організацій «Благодійний Фонд «Право на Захист» та «Благодійний фонд «Восток SOS».
До обговорення проекту закону долучалися члени міжвідомчої робочої групи з удосконалення законодавства у сфері прав людини ВПО при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та ВПО (включаючи представників Агентства ООН у справах біженців та Ради Європи).

 


Олександра МАКОВЕЦЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

306

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

181

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

143

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

142

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

135

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...