Бюджетні місця у вузах

Бюджетні місця у вузах

Що змінить нова система конкурсів?

  Відтепер всі вступники зможуть дізнатися, скільки місць для прийому за держзамовленням зможе виділити кожен вуз, що відноситься до сфери управління Міністерства освіти і науки – відповідний документ вже опублікований. Він містить вузи, підвідомчі Міносвіти, а інформація в ньому представлена по кожній з областей в алфавітному порядку. Це – 161 заклад вищої освіти в Україні.
Наприклад, у Вінницький державний педагогічний університет ім.Коцюбинського в новому навчальному році зможуть взяти 1485 студентів-очників на програму бакалаврату (це так званий ліцензійний обсяг). При цьому максимальний обсяг бюджетних місць складає 422, а мінімальний – 25 (по одному місцю на спеціальність, щоб вуз взагалі зміг відкрити набір по даному напрямку).
  Вінницький національний технічний університет: 2161 студентів-очників на програму бакалаврату, максимум бюджетних місць - 677, мінімум - 48.
Вінницький національний аграрний університет: 1260 студентів-очників на програму бакалаврату, максимум бюджетних місць - 347, мінімум - 20.
За інформацією МОН, «пороги» максимуму і мінімуму бюджетних місць на кожну спеціальність встановлюються вузами у зв’язку з тим, що в Україні вступ до бакалаврату і на деякі спеціальності магістратури здійснюється за широким конкурсом. Він передбачає, що бюджетне місце надається не конкретному навчальному закладу, а «йде» за вступниками з кращими балами. Тому максимальний обсяг відображає, скільки всього таких вступників зможе прийняти вуз на певну спеціальність, а кваліфікаційний мінімум – скільки абітурієнтів з кращими балами повинні обрати навчання з конкретної спеціальності у ВНЗ, щоб на цю спеціальність взагалі відбувся набір «бюджетників».
Тобто в рамках системи широкого конкурсу вуз може як отримати максимальний обсяг місць держзамовлення, так і не отримати жодного, і тоді набір на таку спеціальність не відбудеться.
  Тим часом Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переконаний, що ухвалення урядового законопроекту про держзамовлення на підготовку фахівців дозволить зупинити відтік кадрів за кордон. Таку думку він висловив 11 квітня на засіданні уряду.
"Нам треба зупинити трудову міграцію, треба створити нормальні умови для того, щоб люди працювали в Україні. Ми це почали створювати, але потрібен час, бо за місяць-два це неможливо, за декілька років можливо зробити так, щоб люди почали повертатися", - сказав Гройсман.
  Він переконаний: те, що буде сформоване замовлення кадрів, сприятиме цьому.
  "Тобто, ми будемо замовляти ті робітничі професії, яких потребує реальний сектор економіки та реальні підприємства", - наголосив Гройсман, говорячи про урядовий законопроект „Про формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів”.

«Місто» запитало у вінничан: «Чи можливо подолати корупцію при вступі на бюджетні місця?»

Анатолій, пенсіонер:
- Не здолаємо корупцію. Тому що на сьогоднішній день немає бажання цього робити. Допомогти зможе тільки суворе покарання.

Надія, пенсіонерка:
- Садити їх в тюрму всіх попідряд. Тільки так потрібно робити, а штрафи не допоможуть.

Сергій, студент:
- Мені здається, що при вступі на магістратуру потрібно здавати ЗНО. А так як вступні екзамени будуть в тих самих вузах, то корупція так не подолається.

Ірина, студентка:
- Я вважаю, що відколи ЗНО, то стало менше корупції. Підлаштувати ЗНО набагато важче, як домовитись з директором.

Микола, студент:
- Я думаю, як в давні часи. Коли хтось взяв хабаря чи щось подібне, отримує публічне показове покарання.

Рок-музикант, екс-депутат Веховної Ради України Святослав Вакарчук:

- В Україні зараз 80 відсотків випускників вступають у вищі навчальні заклади. Це відбувається тому, що існує так зване державне замовлення, і університетам вигідно тримати свої квоти, бо держава за бюджетників виплачує університетам кошти. Виходить, ми бігаємо за кількістю студентів, а не за якістю освіти.

Заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Лінчевський:

- Університети конкуруватимуть один із одним, вони будуть зацікавлені в бюджетниках, бо вони принесуть їм гроші… Широкий конкурс підтримає сильні університети, а слабкі відпадуть.

Директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти України Олег Шаров:

- Ми поступово розширюємо поле, де застосовується так званий «широкий конкурс», коли визначаються кращі вступники за національним списком, і, відповідно до їхніх пріоритетів, місця державного замовлення розподіляються між вузами.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

961

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

423

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

346

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

334

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

333

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...