Бюст Шевченка – спроба №2

Бюст Шевченка – спроба №2

Нове погруддя своєю власністю оголосив нардеп Павло Кишкар і вимагає його охорони


  Тиждень не було Шевченка на вінницькому майдані. Замість попереднього погруддя, яке забрали до музею у школі №22, на майдан Небесної Сотні прихильники увічнення саме на цій площі Кобзаря повернули його бюст. Точну копію. Колона під бюст - теж копія, але не обкладена керамічною плиткою, як раніше, а оббита червоною тканиною. Зранку у понеділок на кутиках підніжжя постаменту лежали мішечки з чимось важким. Як нам пояснили, це щоб тканину вітром не здувало. Тим часом на площі тривають роботи зі встановлення Дерева Свободи, яке увічнить пам'ять загиблих майданівців.

  Для 370-тисячної Вінниці це недільне віче, як його називають організатори, стало найчисельнішим за останні два роки - зібрались близько 300 людей як місцевих, так і приїжджих, прийшли шестеро депутатів облради, замайоріли партійні прапори. Приїхав нардеп Павло Кишкар. Він і оголосив нове погруддя Шевченка своєю власністю. У мережі виклав фото, а також звернення до начальника обласної поліції, де вимагає охорони погруддя. "Погруддя Т.Г.Шевченка розміщене на Майдані Героїв Небесної сотні є моєю приватною власністю, а намет є громадською приймальнею народного депутата України. Відповідальним представниками вважати Сергія Свитка та Анатолія Банаха", - написав він.

  Павло Кишкар - полтавчанин, у парламент пройшов за списком "Самопомочі". Згодом увійшов до фракції БПП. У мережі можна знайти інформацію, що пан Павло написав заяву про вихід із цієї фракції і у травні 2017-го був обраний заступником голови Народного руху України (що, зрештою пояснює і партійні прапори, і призначення РУХівця Сергія Свитка, екс-голову облради, відповідальним за погруддя. - Авт.). На сайті ж Верховної Ради Павло Кишкар досі значиться у фракції БПП.

  Через електронну приймальню "Місто" надіслало нардепу кілька запитань. Зокрема: чи бачив він пам'ятник Шевченку у Вінниці на площі Шевченка і чи знає він про те, що є прохання родин Небесної Сотні при встановленні пам'ятника майданівцям не поєднувати його з іншими пам'ятниками? Поки ж зазначимо офіційну позицію депутата, яку він уже оприлюднив: "На прикладі Вінниці Держава і міська влада має показати цінність об'єднання символів. І Шевченко, і пам'ятник про героїв Небесної сотні, і герої війни з росією мають об'єднувати політичну українську націю і в жодному разі не розколювати людей".

  Однак на заваді того об'єднання політичної нації, за яке ратує нардеп, у Вінниці стала саме політика (зрештою, хіба тільки у нас?). І так вже склалось, що за встановлення Кобзаря на колишній Театральній борються давні опоненти команди уже нинішнього мера. Та й те, що на недільні віче у Вінниці і протести під міськрадою досі збираються переважно ті самі люди… теж залишає неприємний післясмак політики. І саме політична різновекторність винесла цей конфлікт на загальноукраїнський рівень. Зрештою, запрошення не вінницького нардепа для вирішення суто вінницького конфлікту, виглядало як невпевненість місцевих опозиціонерів у своїх силах.

  Якщо ж прибрати політику і емоції, то будь-яке погруддя, пам'ятник чи навіть меморіальна дошка вважається офіційно встановленими, якщо на це є рішення органу місцевого самоврядування. Приватна власність має право на існування на приватній території. Щоправда, з символами нації такі висновки озвучувати складніше.
Заручниками ж цього конфлікту стали жителі 370-тисячної Вінниці. Можливо, нівелювати політичну складову допомогли б загальноміські голосування на сайті міської ради. Як-от на кшталт голосування за проекти Бюджету громадських ініціатив чи петиції. Але такої практики поки немає в українських містах.

  У понеділок свою позицію щодо повернення на площу Шевченка прокоментував голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій.
- Законне рішення ухвалено Вінницькою міською радою - про встановлення меморіального комплексу Небесній Сотні. Якщо ми хочемо жити в демократичній державі, ми повинні поважати рішення законного органу, - сказав він. - Щодо себе, я підтримував і буду підтримувати рішення сесії міської ради по встановленню меморіалу Небесній Сотні.
За словами головного архітектора Вінниці Олександра Рекути, встановлення на майдані Небесної Сотні пам'ятника Героям Небесної Сотні - перший крок до реконструкції усієї площі.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

160

Політична позиція Ще один майбутній кандидат у президенти, як з’ясувалося, має вінницьке коріння. Валентин Наливайченко – лідер Руху ...

148

17-18 листопада у Вінниці на території заводу «Кристал» вперше відбудеться фестиваль сучасного мистецтва «Air ГогольFest». ...

134

На засіданні ради Північного госпітального округу обговорили перпективи реформування У Вінниці 6 листопада відбулось чергове ...

126

У разі заборгованості "Вінницягаз" має протягом двох днів припинити постачання газу Попри оптимістичний початок опалювального сезону, ...

125

Наступного року місто планує закупити ще один земснаряд для очищення річки Мальки коропа, щуки, товстолоба, сома та білого амура ...