Руслан Шевчук: Якби наш калинівський арсенал був розташований не в лісі, а у полі, як інші, наслідки могли б бути значно гіршими

Руслан Шевчук: Якби наш калинівський арсенал був розташований не в лісі, а у полі, як інші, наслідки могли б бути значно гіршими

Начальник Головного управління ДСНС Вінниччини про досвід Лозової, який знадобився під час гасіння пожежі на Калинівському арсеналі, про фейки, котрі довелось спростовувати, і про відважного машиніста, який сів у маневровий поїзд і виконав надважливе завдання

  Як тільки припинились вибухи на Калинівському арсеналі, рятувальники разом з піротехніками почали розміновувати територію. Щодобові дані направляються у місцевий оперативний штаб, тричі на добу - у Держслужбу з надзвичайних ситуацій України. За словами керівника Головного управління ДСНС області Руслана Шевчука, від "подарунків" арсеналу уже очищено територію в радіусі від 10 до 5 кілометрів. Зараз працюють у безпосередній близькості до складів. Серед харківських піротехніків, які прибули на підмогу вінничанам, - і син Руслана Богдановича.

  У службі начальника ГУ ДСНС Вінниччини Руслана Шевчука пожежа на калинівських складах зброї - уже третя, яку йому і його підлеглим довелось гасити і після яких ліквідовувати наслідки. І Руслан Шевчук каже: усі наші спрацювали справді добре.

- Чи всі ваші хлопці цілі і неушкоджені?

- Обов'язково потрібно сказати, що цілі не тільки наші хлопці. Цілі усі мешканці, які були біля арсеналу, і Вінницького, і Калинівського районів. Тільки дві жіночки травмовані. А так, Богу дякувати, все гаразд.

- Зараз триває розмінування. Що знаходите?

- От звіти за добу 2 жовтня, за добу 3 жовтня, зараз оперативний черговий готує за 4 жовтня (ми зустрілись із Шевчуком 5 вересня о 8.40, ще перед початком робочого дня, бо уже тиждень він у начальника ГУ ДСНС починається із засідання оперативного штабу у Калинівці. - Авт.). За добу 2.10 виявлено, вилучено та передано представникам 48 арсеналу 720 вибухонебезпечних предметів. На 3.10 - уже 998 вибухонебезпечних предметів. Станом за цю добу, 4.10 - 1120. А тепер зверніть увагу: реактивні боєприпаси - 733. Реактивні боєприпаси - це БМ-21, "гради". Артилерійські снаряди - 28. Інші вибухонебезпечні предмети - це в основному снаряди танкові.

Уже з моменту, коли сталася трагедія, у Калинівку були викликані піротехніки з багатьох областей: Харківської, Сумської, Полтавської, Кропивницького, Черкаської, Хмельницької та інших. Усього - 108 людей. Вони усі розміщені у Гущинцях. Щодня на допомогу піротехнікам виїздить 50 рятувальників з Якушинець, з аварійно-рятувального загону. Якщо піротехнічний розрахунок має 4 осіб, то залучаємо 3 хлопців з Якушинець - щоб більш оперативно обстежувати територію. І уже обстежено (станом на 5 жовтня. - Авт.) 19 тисяч 200 гектарів. Це ми говоримо і про ліс також. Бо першочергове завдання де не те що проїхати неможливо, пройти - нереально. Але наші козаки прочісують позиції.

- Знаю, що Ваш син - піротехнік. І він зараз теж у Калинівці.

- Він старший лейтенант, працює у Харкові. Так само, як і усі, з інших областей приїхали, так і він приїхав.

- Дзвонив? Казав, що їде сюди?

- Написав мені: "Я їду в Калинівку".

- Знайдені снаряди передаєте арсеналу?

- Все, що ми знаходимо, все на машинах привозиться до арсеналу. Представники арсеналу все приймають. І вони мають це все утилізовувати. Зауважу, що усі склади, усе, що на території військових частин - це зона відповідальності військових. ДСНС проводить роботи тільки за так званим периметром частин. Тому на сьогодні продовжуються робити в межах зони забруднення в радіусі від 2 до 5 кілометрів. Обстежується безпосередньо ліс. Там по периметру уже розвішані близько 500 табличок "Стій, міни!". Їх нам допоміг отримати Червоний Хрест, який допомагав у Донецькій і Луганській областях у зоні АТО. Ці таблички не для того, щоб настрашити. Але люди мають розуміти, що тут ще територія необслідувана. Коли ці залишки боєприпасів, болванки та інші вибухонебезпечні предмети будуть знайдені, тільки тоді ці таблички будуть зняті, і тільки тоді ми оголосимо про це.

- Під час пожежі і вибухів ширилась неправдива інформація. Наприклад, про хімічну зброю на складах… Яка фейкова інформація для вас стала найбільш несподіваною?

- Про хімічну зброю. Мер Вінниці Сергій Моргунов кілька разів мені телефонував по цих питаннях… якась хімічна зброя, якісь кватирки закривати. На тому складі немає хімічної зброї. Я доповідав голові облдержадміністрації, що іде неправдива інформація. Тож ми кілька разів давали спростування. А потім уже так і писали "ФЕЙК!". Друге - що масова кількість загиблих. Ми знаємо чітко, що у нас немає загиблих взагалі! Тож намагалась інформували людей через ЗМІ. Це було основне завдання, щоб не було паніки. Лінія "101" була аж червона. Є ще один момент. Вибухи на арсеналі… Але пожежі звичайні як були, так і траплялись у ці дні. У тій же Калинівці на 7 годину ранку 27 числа було ліквідовано три пожежі - загоряння у житлових будинках.

- Новобогданівка. Вибухи на складах зі зброєю. Знаю, що ви ліквідовували наслідки.

- Я був там не з самого початку. Це перед тим, коли там наші три хлопці загинули. Ви знаєте, що там наші хлопці загинули? Це наші рятувальники, які здійснювали закладку і здетонувало... Але Новобогданівка - це самий простий приклад, якщо так можна сказати. Тому що там 125 гектарів (порівняно невелика площа. - Авт.). Краще говорити про досвід Лозової. Там я був з самого початку. Наші люди мають знати: усі арсенали, які раніше постраждали, розташовані у полі, на рівнині. А наш - у лісі. Уявляєте, що могло б бути, якщо б наш арсенал був не у лісі? Наслідки були б набагато гіршими. Ліс на себе брав основні удари, затримував осколки. Дерев там фактично тепер немає, тільки стовбури стирчать, і величезні воронки.

- Враховуючи досвід Лозової, що скажете про Калинівку?

- Основне і першочергове завдання - це евакуація людей. По Лозовій була поставлене завдання на той час першим заступником губернатора Володимиром Бабаєвим… Він приїхав і пішла евакуація. Поліцейські приїздять на автобусах, з гучномовцями… У нас це також пройшло дуже оперативно. До того ж, наша Калинівка менша. У Лозовій 70-80 тисяч мешканців, а у нас - 19 тисяч. Тому не можна сказати, що не пройшло оповіщення - воно пройшло. Були муніципальні автобуси з Вінниці, були автобуси з Калинівки. Добре спрацювали поліцейські, дорога на Житомир була перекрита. Поліція знала, що робити. Принаймні я цього по Лозовій не бачив. Але ж не усі люди хотіли евакуйовуватись. Одна жінка каже: я дзвонила на "911". Та немає у нас такого телефону. За той день я прийняв, мабуть, із півтори тисячі дзвінків. Коли все відбувалося, мені навіть на вайбер і не тільки приходили повідомлення. Просили вивезти людей. Давав хлопцям адреси - і вони виїздили туди. І я хочу також подякувати нашим волонтерам, звичайним людям, які сідали і їхали допомагати.

- Пожежу за скільки вдалось локалізувати? Експерти кажуть, що у Калинівці це змогли зробити доволі швидко, якщо брати пожежі на інших арсеналах. Це правда?

- Це правда. Тому що ми фактично до двох діб це все зробили. По Балаклії, по Лозовій - напевне, днів 5 було, поки вибухи не припинились. Тільки тоді змогли заїхати пожежні танки, вони броньовані. І тільки тоді на територію складів зміг потрапити пожежний поїзд. У нас по Калинівці було задіяно три пожежні поїзди.

- Знаю, що пожежний потяг вивозив снаряди з арсеналу, як тільки почались вибухи…

- Це були не снаряди. Але що саме вивозив той потяг, я вам не можу сказати. Ця операція була під моїм контролем. Я по тій колії пройшов кілометрів зо три, з начальником калинівського районного сектору ДСНС, з ліхтариком - бо треба було туди потяг загнати. По-перше, треба віддати належне людині, яка погодилась їхати на цьому потягу. Я саме розмовляв зі своїм керівником, який в цей час був на за засіданні штабу. І тут треба забрати з території арсеналу дві платформи, поки до них не дійшов вогонь і поки вони не вибухнули. І стоїть питання: хто сяде у потяг. Не всі мали бажання. У мене відбулась розмова з керівником залізничників. Я йому кажу: та я тут стою! І чую у трубці: та там начальник МНС стоїть!!! І тільки тоді, коли ми побачили, що небезпеки на тій ділянці немає, тільки тоді поїзд заїхав і виконав завдання. Спочатку декілька пустих вагонів, а потім тільки з'явився паровоз. Так, вони підстрахувались. Молодці-залізничники! Дуже дякую їм.

  Але це був не пожежний потяг, а маневровий. А пожежний потяг стояв, тому що він постійно подавав воду на пожежні танки, вони повинні були заправлятись водою.

- У світлі вибухів на складах зі зброєю підняли історію кількарічної давнини з поганим пожежним захистом цієї частини. Це був ваш припис про те, щоб ліквідувати недоліки?

- Зараз працює СБУ, прокуратура, Генеральна в тому числі. Триває розслідування. Тож вони мають зробити свої висновки. Ви маєте зрозуміти, що ми (ДСНС. - Авт.) не маємо права перевіряти Збройні сили України, а тільки у взаємодії разом з ними. Тобто якщо іде перевірка, то наш представник теж у ній бере участь. Але кожен рік там були пожежні навчання. І там все відбувалося на відповідному рівні, я б так сказав.

- Коли ви зрозуміли, що небезпеки поширенню вогню більше немає?

- Це стало зрозуміло, коли більш інтенсивно почали працювати пожежні танки. На першому етапі один з пожежних танків взагалі зламався… Коли приїхав голова ДСНС, ми обговорили питання гасіння вогню на засіданні штабу. Було вирішено, що коли зменшиться детонація боєприпасів, пробувати гасіння зверху. Це дуже небезпечно, бо снаряди вибухають. Але коли вибухи зменшаться… От кажуть: у вас що, сидить людина і рахує, скільки вибухів? Так от, я хочу сказати: сидить людина і рахує. Було так, що за одну хвилину 60 вибухів. І десь тоді, коли було орієнтовно за 1 годину один вибух - тоді пішла авіація, два літаки. І здійснили 48 скидів води. Кожен літак мав по 8 тонн. І воно зіграло велику роль. Хтось думав, що дощик піде і… Але щоб ви знали: якщо дві доби уже не було жодного вибуху, то сьогодні вночі (на 5 жовтня. - Авт.) із 10-ї до 12-ї відбулось 4 вибухи. Я розмовляв з командиром частини. Він сказав, що детонація відбулась через зміну температури…

Р.S. Більше вибухів не було.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

4309

Родина з Луганська каже, що кращого за Вінницю міста ще не бачили Життя для Світлани Петрищевої і її сім'ї розділилося на "до" і "після" ...

242

У Вінниці запустили систему пошуку дітей за допомогою СМС Із 14 вересня поліція Вінниччини долучилась до соціального проекту "Пошук ...

233

Жителька приміського села Іллінецького району, яка звикла ходити з райцентру додому пішки і якій протягом тривалого часу ніщо не ...

223

17 вересня перестало битися серце неймовірно сильної і талановитої жінки Раїси Панасюк.  45-річна громадська діячка за своє непросте ...

195

У Вінниці 13 вересня у залі засідань міської ради почесні грамоти та грошові премії отримали четверо поліцейських, які менш ніж за два ...