Освітня реформа: у світлі нових ідей

Освітня реформа: у світлі нових ідей

Мільйони юних українців відкриватимуть цього року для себе не лише двері школи, а й нові "сюрпризи" освітньої реформи в дії.

  В Уряді уже заявили, що "2018 рік буде роком розвитку української якісної освіти".

  5 вересня 2017 року 255 народних депутатів, розглянувши усі поправки, підтримали в другому читанні законопроект №3491-д про освітню реформу, який, зокрема, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту, має підвищити зарплатню вчителям, а також має низку інших нововведень.

  Закон встановлює, що право на безоплатну освіту забезпечується для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.

  Згідно із законом, повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова тривалістю чотири роки; базова середня тривалістю п'ять років; профільна середня тривалістю три роки. Вони можуть здобуватися в окремих закладах освіти або у структурних підрозділах однієї юридичної особи (закладу освіти).

  При цьому законом встановлено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти розпочинається: для початкової освіти - з 1 вересня 2018 року; для базової середньої освіти - з 1 вересня 2022 року; для профільної середньої освіти - з 1 вересня 2027 року.

  Стаття 7 законопроекту встановила, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Держава гарантує кожному право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах освіти. Водночас особам, які належать до національних меншин і корінних народів, гарантується право на навчання рідною мовою. Це право реалізується через окремі класи і не поширюється на класи з українською мовою навчання.

  Особам з порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.
Заклади освіти в разі потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи та класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. При зверненні особи з особливими освітніми потребами або її батьків такі групи і класи створюються в обов'язковому порядку.

  Підготовка фахівців із вищою освітою здійснюється також за освітньо-творчими науковими програмами.

  Освітньо-творчий рівень вищої освіти передбачає оволодіння методологією мистецької та мистецько-педагогічної діяльності, здійснення самостійного творчого мистецького проекту, здобуття практичних навичок продукування нових ідей у творчій мистецькій сфері, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти доктора філософії (доктор мистецтва).
 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи допоможе  Україні освітня реформа?"

Владислав, викладач математики:

- Навантаження для дітей повинно бути меншим. Це дуже велика робота, її потрібно зробити правильно, а не відмити кошти.

Валентина, головний бухгалтер:

- Я думаю, що додатковий рік навчання - це зайве. Збільшення зарплат учителям, в свою чергу, великий плюс.

Яна, студентка:

- Це погано, діти велику частину свого життя будуть витрачати на навчання, а їм потрібно розвиватись і в інших сферах діяльності.

Василь, військовий:

- Коли я навчався, було 11 класів і нормально, а коли 12 класів, може, діти будуть йти в своє життя дорослішими на рік. У цьому, може, більша підготовленість до життя буде.

Надія, домогосподарка:

- Головне, щоб давали знання у школі, щоб людина вийшла зі знаннями. А у вищих навчальних закладах діти повинні бути однакового рівня, все повинно бути рівноцінним.

Kоментарі

Президент України Петро Порошенко:

- Освіта - це ключ до майбутнього України. Прийняття нової редакції Закону "Про освіту" дає нам цей ключ. Дякую всім, хто працював над Законом, зокрема на Нацраді реформ, і депутатам, які його підтримали. Нова українська школа відкриває свої двері для нового покоління українців - компетентних, патріотичних, відкритих до світу. Радий, що нам це вдалося. Адже реформа освіти - це потужний поштовх і для інших реформ, які сьогодні здійснює Україна.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:

- Завдяки новим методикам, впровадження яких передбачає реформа, наші діти отримають якісну освіту, а значить успішний старт у доросле життя. А вчителі - достойну оплату праці та відновлення престижу професії.

Міністр освіти Лілія Гриневич:

- Мінімальний поріг для посадового окладу найнижчої кваліфікації встановлений на рівні 4 прожиткових мінімумів. І це буде мінімальний посадовий оклад, а є ще доплати і т.д. У законі зараз запропоновано, щоб це зробити до 2023 року. Можливо, необхідний і довший період часу, але це залежить від економічного зростання в нашій країні.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1088

 Title Первый поход? Выбирайте правильную палатку, по сезону и количеству мест.  Description Туристические палатки для любых походов – летние,...

580

Набутий досвід так вразив медика, що він змінив спеціалізацію   Добровольцем у зону АТО поїхав лікар-дерматолог лікарні ім.Пирогова ...

283

Сільська рада Шершнів Тиврівського району вирішила взяти на баланс "будинок Леонтовича". Будівля в аварійному стані, у частині ...

270

  Перехід на точну агронавігацію сьогодні – це не просто тренд, наразі це – необхідність, що створює ряд переваг для підвищення ...

248

До нарахувань за лютий додали нарахування за січень   Не всі вінничани минулого місяця здійснили оплату за спожитий газ. Причина - пусті...