300-річний дуб — найстаріше дерево у Вінниці


Зрубати дерево – бо старе. Таким методом часто вирішують проблему вікових дерев. Попри те, що такі релікти можуть бути цінними як історична пам’ятка. Саме тому привернути увагу до таких біологічних пам’яток в Україні намагається український еколого-культурний центр.
У центрі вважають, що старі дерева є не тільки унікальними живими свідками минулих століть, а ще й видатні самі по собі, як найдревніші живі істоти на території країни. І тому їх потрібно узяти на облік, домогтися заповідання і лікування.
А як у Вінниці ставляться до старих дерев? З цим питанням „Місто” звернулось до відомого еколога, голови екологічної асоціації „Зелений світ Поділля” Олени Яворської.
— Олено Григорівно, як ставитесь до громадської ініціативи по врятуванню древніх дерев?
— Ця акція нестільки має на меті надати зеленим насадженням якогось офіційного статусу, скільки вплинути на свідомість суспільства. У цивілізованих спільнотах кожне старе дерево – цінність навіть в силу свого поважного віку. Я могла би наводити дуже багато прикладів як в центрі Риму, Парижа чи Гааги кожне старе дерево стоїть на обліку в міській раді і збереження його – це турбота місцевої влади. І зусилля місцевих комунальників спрямовані не на те, щоб це старе дерево зрубати, на його місті посадити нове, а навпаки. Якомога довше продовжити вік старого дерева, які надають ландшафту особливої мальовничості. А у нас „до основанья, а затем...”.
— На Вашу думку, які найповажніші дерева у Вінниці?
— Найцінніша стара частина парку Горького, де зростають 200— і 300-річні дуби. Вони є рештками діброви, на місті якої утворилось місто Вінниця. Коли на початку ХХ сторіччя створювався „городской сад”, просто було збережено рештки того дубово-ясено-грабового насадження.
На другому місті я б назвала липову алею по Хмельницькому шосе. У нас їх помилково називають „катерининськими липами”. Насправді дослідження доводять, що за своїм походженням їх точніше називати „суворівськими” або „липами декабристів”. Висадка цієї алеї пов’язана з перебуванням тут на початку ХІХ сторіччя російської армії під командуванням Суворова. У Тульчині розташовувався штаб армії, й ідея висадки дерев, очевидно, належала офіцерам цього штабу.
Відзначу й окремі старі дуби, які ростуть на території міста. Наприклад „Дуб-красень” біля дитячої стоматологічної поліклініки по вул. Архітектора Артинова, 300-річний „Дуб-велетень” по Хмельницькому шосе.
— У нас є список цінних дерев і яким чином вони охороняються?
— Існує обласний реєстр ботанічних пам’яток. Всього в області зареєстровано 94 ботанічні пам’ятки природи, і це не тільки старі дерева. Переважно це дуби. Мене, коли працювала начальником управління екології, мучили по кілька разів на день: „Це дерево потрібно зрубати – воно ж старе!” Це дійсно елемент нашої свідомості. Є речі, які просто втрачаються на нерозумінні. Наприклад, у Крижополі поряд з школою був так званий залізничний розсадник – найбільша в Україні колекція видів і форм різних кущів. Зокрема, ріс там тис ягідний, що унікально для Крижополя. Ще в XIX столітті йому було вже понад 100 років! Але крижопільський дендрарій під охорону ніхто не взяв, ці території „подерибанили” під забудову і найстаріший в області тис пішов під чиюсь сокиру.
— А є приклади дбайливого ставлення до дерев на Вінниччині?
— У с. Чорномин Піщанського району є дуб пірамідальний висотою під 22 метри. Місцева сільська рада все зробила, як книжка пише – дерево огороджене, доглянуте.


Таїса ОлійникКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

450

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

320

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

211

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

164

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

149

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...