Новий Трудовий кодекс запрацює із наступного року

Новий Трудовий кодекс запрацює із наступного року


Незалежна Україна досі послуговується радянським Трудовим кодексом 1971 року.

  Щоправда, до нього неодноразово вносилося багато змін. Та є інформація, що проект Трудового кодексу готовий для розгляду у другому читанні і остаточно буде ухвалений Верховною Радою вже цієї сесії. Робоча група, що працювала над проектом, опрацювала 1900 правок народних депутатів, а також кілька сотень поправок органів влади, професійних спілок, експертів, роботодавців. Також враховано більшість висновків експертів Міжнародної організації праці. Однак, якщо одні кажуть, що тепер проект Трудового кодексу відповідає нормам міжнародного права, то інші стверджують, що новації Трудового кодексу приведуть українців до рабства.

  Утім у новому Трудовому кодексі планують зберегти норму про недопущення дискримінації, а відеоспостереження за працівниками буде лише за згодою, розповідає голова профільного парламентського Комітету Верховної Ради із питань соціальної політики, зайнятості і пенсійного забезпечення Людмила Денісова.

  - Якщо говорити про те, що зараз наближаються свята, то травневі свята залишаться (у випадку ухвалення проекту нового Трудового кодексу. - Авт.), але не у повному обсязі, тому що там є поправка деяких народних депутатів, яка була підтримана робочою групою на доопрацюванні до другого читання Трудового кодексу, якою 2 травня як свято пропонується не підтримувати. Що стосується відпусток, до вона буде 28 діб. Тобто вона стане такою, як у європейських державах, - сказала депутатка.

  Також, за словами Людмили Денісової, буде враховано багато положень конвенції Міжнародної організації праці, яка була ратифікована нашою державою, і будуть збільшені права як працівників, так і профспілкових організацій. Також будуть враховані всі ті норми, які надають право профспілковій стороні втручатись у звільнення працівників, захищати їх, а роботодавцю - обов'язково погоджуватися із ними.
У законі багато новел, але лишаються всі ті норми, які зараз є у кодексі про працю і не порушують права людей, вважає вона.

  - Зараз говорять про те, що нібито порушуються права громадян і покращуються права роботодавців. Це кажуть ті, хто не читав цей проект Трудового кодексу, хоча він опублікований і на сайті комітету, і на сторінці у Facebook, і той, хто говорить зараз, що, мовляв, буде проводитися відеоспостереження, то спостереження буде тільки за тими, і то за попередньою згодою працівника, у тих галузях нашого виробництва, які потребують цього. Наприклад, це друкування коштів, це виробництво діамантів, - сказала парламентар.

  Вона додала, що роботодавці будуть попереджати робітника, що його праця буде пов'язана із тим, що на його робочому місці за ним буде вестися відеоспостереження.
- І якщо людина не погоджується на це, то людина просто буде займати іншу посаду і виконувати іншу роботу, - зауважила Людмила Денісова.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи потрібен Україні новий Кодекс про працю?"
 

Тетяна, продавець:

- Нічого про старий не знали, то чи буде користь від нового - сумніваюсь. Не розумію, навіщо він взагалі.

Сергій, майстер-ремонтник:

- Кодекс потрібно змінити, але змінити так, щоб він був на користь тому, хто працює - робочій людині. Сумніваюсь, що так буде.

Катерина, підприємець:

- Чула, що там стільки суперечностей - тож навіть якщо депутати зведуть все до купи, проблем потім не оберешся.

Марина, секретар:

- Радянський кодекс вже давно застарів. Але ще не зовсім зрозуміло, що чекати від нового: чи переважить позитив, чи негатив. Сподіваюсь на краще.

Геннадій, підприємець:

- Змінювати кодекс потрібно було із урахуванням думки громади, а не у комітетах. Бо ще невідомо, що вони там наміняють.

коментарі

Юрист організації "Соціальний рух" Віталій Дудін:

- Найгірше, що роботодавці зможуть видавати свої нормативні акти, покладаючи ті обов'язки, які законом не передбачені. По-друге, профспілки усуваються від блокування звільнення із деяких підстав. Скажімо, у зв'язку із прогулом чи невиконанням трудових обов'язків можуть звільняти членів профспілки без згоди профкому.

Юрист організації "Трудові ініціативи" Георгій Сандул:

- Якщо за чинним Кодексом законів про працю матерів у декретній відпустці не можна звільняти за ініціативи роботодавця, лише за повної ліквідації підприємства, але із обов'язковим працевлаштуванням. То поточна редакція проекту Трудового кодексу дозволяє їх звільняти на загальних підставах за неналежне виконання посадових обов'язків.

Член Комітету Верховної Ради із питань соцполітики, зайнятості і пенсійного забезпечення Олександр Дроздик:

- Для працівників дуже багато плюсів. Збільшується щорічна відпустка із 24 до 28 днів. Збільшується безоплатна відпустка із 15 до 30 днів. Уперше застосовується таке поняття, як надомна праця. Зараз це не врегульовано взагалі.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

240

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

140

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

139

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

139

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

133

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...