Королівські гуляння у Тульчині: як було колись і що скоро буде

Королівські гуляння у Тульчині: як було колись і що скоро буде


Колишні пишні бали, чорна редька від Суворова і майбутній оперний open air фестиваль у Палаці Потоцьких

 Якби Катя Осадча жила у XVIII столітті, неодмінно зробила б репортаж з гучних світських вечірок, які не вщухали у тульчинському Палаці Потоцьких. У своїй резиденції, яку в Україні і за кордоном називали не інакше як «подільським Версалем» і «королівством Тульчинським», польський магнат Станіслав Потоцький приймав усіх перших осіб того часу – від державних діячів і військових до всесвітньовідомих письменників, художників і співаків.

  - Сучасники писали, що за день у Потоцького в гостях могло побувати до сотні людей! Інколи він навіть міг і не знати, хто у нього гостює. Але для всіх знаходилось місце. Всіх приймали й частували на найвищому рівні, бо жили у режимі «Все включено!» - розповідає Лариса Уманська, викладач Тульчинського училища культури, яке з 1984 року розміщується у палаці.

  Красі, розкоші і багатству тульчинського палацу заздрив навіть останній король Польщі Станіслав Август ІІ Понятовський, який приїздив до Потоцького у 1789 році. Прекрасний фонтан із статуєю Афродіти, величезний парк на 10 гектарів, помпезний палац, побудований за проектом французького архітектора Лакруа, бібліотека з 17-ма тисячами раритетних томів, нумізматичний кабінет, унікальна колекція картин Рафаеля, Тиціана, Рубенса, частина яких сьогодні виставляються у паризькому Луврі… У палаці Потоцьких все настільки вражало, що король навіть зізнався: польську столицю з легкістю можна переносити у Тульчин!
- Потоцький дбав про розвиток культури, тому біля палацу побудував оперний театр, який відкрився лише на 10 років пізніше за перший в Україні оперний театр у Харкові, - розповідає Лариса Уманська. – Співаків сюди запрошували з провідних оперних театрів Європи. А при самому палаці була хорова капела з придворних і працював прекрасний симфонічний оркестр, у якому було 113 музикантів. До прикладу, у Лондонському оркестрі, який вважається одним з найбільших у Європі, сьогодні працює лише на 4 музиканти більше - 117.

  У репертуарі палацового театру завжди було мінімум 5-7 опер і 2-3 балети, а найцікавіше – дружина і діти Потоцького теж залюбки брали участь у виставах, особливо на Різдво, коли до палацу з’їжджалася вся поважна рідня.

  - Найбільше грати любила третя дружина Потоцького Софія, на знак шаленого кохання до якої Станіслав потім побудував Софіївський парк в Умані. Та й дітей у Потоцького було чимало: 11 – від другої дружини Жозефіни Мнішек, і 5 – від Софії. Так що грати у виставах було кому, - посміхається Лариса Уманська. – Сам Потоцький у постановках участі не брав, але дуже любив танці. Мазурку, галоп обожнював! Тому часто влаштовував гучні бали-маскаради у «золотій кімнаті», у якій, за легендою, у паркет були вмонтовані золоті монети.
Список відомих імен, які у різні часи були на балах у Станіслава Потоцького, а потім у його сина Мечислава, якому після смерті батька й матері дістався палац, вражає! Угорський композитор і піаніст-віртуоз Ференц Ліст, улюблена учениця Фредеріка Шопена Дельфіна Потоцька, письменники Оноре де Бальзак, Гі де Мопассан, Іван Тургенєв, Олександр Пушкін… Екскурсоводи зізнаються: простіше сказати, кого тут не було, ніж назвати усіх, чия доля так чи інакше була пов’язана з Тульчином і палацом.

  - Єдиний, хто не витримав шуму й веселощів палацу виявися Олександр Суворов. Полководець жив тут у 1796-1797 роках, дивуючи всіх своїми дивакуватими звичками. Він наказав забрати всю розкіш з кімнат, які йому приготували, і спав на самій соломі, накрившись простою солдатською шинеллю. Кожен ранок починав прогулянкою босоніж по росі та обливанням холодною водою, а закінчував – чаєм і вивченням іноземних мов, яких знав аж шість. Суворов шокував поляків своєю любов’ю до простої їжі і саме він навчив їх їсти українську чорну редьку, яка до цього вважалась «мужицькою їжею», - із захватом розповідає працівник Тульчинського краєзнавчого музею Світлана Сівак. – Але шуму і гамору Палацу Потоцьких Суворов не витримав. Кожен ранок там розпочинався з вистрілів гармат – все ж було, як у короля! Тож від усіх пишних гулянок полководець зрештою поїхав у село Тиманівка…
Уже на початку літа палац Потоцьких знову стане епіцентром культурного життя. Саме на території палацу 4-5 червня пройде перший в Україні Міжнародний оперний фестиваль просто неба. Протягом двох днів open air’у, який завдяки підтримці Вінницької облдержадміністрації, Міністерства культури України та Італійського культурного інституту є безкоштовним для всіх відвідувачів, глядачі будуть насолоджуватися найкращими операми у виконанні 300 артистів з України, Італії, Німеччини, Польщі та Чехії. У програмі - світові шедеври: «Кармен», «Алкід», «На Русалчин Великдень», «Привид опери», «Танець вампірів» та багато інших сюрпризів. Зокрема, окремі селфі-зони з костюмерними, виставки, захоплюючі екскурсії, нічна інтерактивна програма для молоді «Нічні вартові подільського Версалю» та навіть можливість заночувати на території палацу у наметах.
А щоб вінничани та гості міста могли зручно і швидко доїхати до Тульчина, у дні фестивалю, 4-5 червня, буде діяти «чартерна програма»: о 16.00 та 18.00 з Вінниці з кінцевої зупинки на вул.Чехова (біля «Гроша») будуть виїжджати автобуси на Тульчин.
Вичерпну інформацію про фестиваль і реєстрацію у «чартерній програмі» можна дізнатися за телефонами: (0432)690-025, (098)54-76-909 та в інфоцентрі, який відкрито у обласній бібліотеці імені Тімірязєва (м.Вінниця, вул.Соборна, 73).

 

 


Марина МИКИТОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

451

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

324

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

215

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

166

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

152

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...