Партії оштрафують за... партійні гроші

Партії оштрафують за... партійні гроші


Під час останніх засідань Національного агентства із питань запобігання корупції були затверджені висновки відповідно до проведеного аналізу звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за четвертий квартал 2016 року.

  Зокрема, Нацагентство ухвалило висновки за результатами аналізу звітів політичних партій, які у IV кварталі 2016 року отримали державне фінансування своєї статутної діяльності: "Народний фронт", "Самопоміч", Радикальна партія Ляшка, партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність", ВО "Батьківщина".

  "Національне агентство виявило порушення щодо фінансування партії (здійснення внесків) фізичними особами у звітах партії "Самопоміч" і партії "ВО "Батьківщина", - розповіли у НАЗК.
- У них виявлені порушення у частині непрозорих внесків і прихованого корупційного фінансування. Якщо таке рішення сьогодні приймуть і політичні партії, які представлені у парламенті, будуть позбавлені державного фінансування, то ми вважатимемо, що реформа зрушилася, - повідомив голова Центру політичних студій і аналітики "Ейдос", голова наглядової ради при НАЗК Віктор Таран..
Як приклад, експерт наводить випадки сплати великих грошових сум як внесків від пенсіонерів на рахунки окремих партій.

  - Можливо, і є пенсіонер, який може сплатити по 15-20 тисяч гривень внесків. Але перевірка НАЗК показала, що ці пенсіонери цих внесків не робили, - говорить Віктор Таран.
Нагадаємо, що у липні 2016 року набрали чинності ключові положення Закону "Про фінансування партій". Новий закон передбачив, що партії будуть інакше звітувати про свою господарсько-фінансову діяльність.
Раніше партії подавали умовно-податковий звіт і публікували у "Голосі України" узагальнену табличку, із яких можна було отримати загальне розуміння про доходи і видатки партій. Відтепер партії повинні щоквартально і щорічно подавати звіти, із яких вже можна довідатися про структуру доходів і видатків партій, хто їх фінансує, яким реально майном володіють партії, хто його надає у оренду, яку діяльність веде партія.

  У 2016 році парламентські партії отримали із державного бюджету 195 млн. 516 тис гривень, або майже 6,5 млн. євро. Цього року отримають 442 млн. 400 тис гривень, або 14 млн. 700 тис євро.
- Ми побачили факти, які можуть свідчити про тіньове фінансування політичних партій, непрозорий і непропорційний розподіл коштів між центром і окремими регіонами, є осередки-улюбленці і осередки-сироти. Також партії витрачають кошти на приховану політичну рекламу і не витрачають кошти на популяризацію своїх ідей, аналітику і навчання своїх працівників, - говорить аналітик.
З тих 195 млн. гривень партії використали 161 млн. 858 тис грн. Дві партії - "Народний фронт" і "Самопоміч" повернули до бюджету невикористані кошти.

  - Це через те, що у цих двох партіях є проблеми із регіональними осередками. І партії не змогли ці кошти осилити. У "Народного фронту" - проблеми із партійними осередками по всій Україні, а у "Самопомочі" - проблеми на півдні і сході України. "Опозиційний блок" минулого року офіційно відмовився від 21 млн. грн. бюджетного фінансування, хоча цього року вони кошти взяли, - повідомив Віктор Таран.
 

"Місто" запитало у вінничан:
"Як саме держава мала б учинити із конфіскованими грошима?"

 

Олександр, ремісник:

- Зараз усі гроші треба використовувати на війну.

Євгеній, інженер:

- На науку, бо занадто багато науковців, інженерів повиїжджало із України.

Костянтин, будівельник:

- На розвиток молоді. Майбутнє все-таки за молоддю.

Вероніка, касирка:

- На безпритульних тварин. Шкода їх, і хочеться, щоб вони мали нормальне життя.

Катерина Олександрівна, пенсіонерка:

- Нехай поверне у медицину. Зараз за все треба платити, може, тоді вона буде дешевшою.

Коментарі

Координаторка кампанії "Стеж за грошима" Віта Думанська:

- Якщо ми кажемо бабці: "У четвертому кварталі ви пожертвували на партію 4 тисячі", - і вона: "Боже, людоньки, і це ж більше моєї пенсії!" Для людей ці суми були захмарні. Є "донори", які жертвували 30 000, 50 000 гривень за 2016 рік. Це у рази більше від їхнього доходу. Ці факти фіксувалися, у людей брали пояснення.

Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко:

- Можливо, є історія, коли збираються членські внески обласною парторганізацією, а потім вносяться на рахунок через людей, які погодяться їх внести, тому що не кожен сьогодні погодиться такій крайній опозиційній партії робити внески, тому що люди бояться розправи.

Нардеп від Радикальної партії Ляшка Дмитро Лінько:

- Думаю, що у багатьох будуть ці порушення, тому що нам потрібно доходити до правильних демократичних форм спонсорування політичних сил, наповнення їх партійних кас і щоб це відбувалося прозоро. Тому, я думаю, дуже багато питань до політичних сил, хто наповнює. Нормально, якщо це буде відбуватися прозорим способом перевірки, і ми будемо бачити результати цих перевірок.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

195

У Вінниці підбили підсумки ІІ Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist 2018».  Дев’ять днів художники із семи країн ...

195

Триденний літературний фестиваль «Острів Європа», присвячений «камерним» літературам, малим мовам та локальним текстам, зібрав у ...

166

Маніпуляцією назвали чиновники заяви деяких перевізників про відміну із 1 липня пільгового проїзду Рішення монетизувати пільги на ...

151

Депутати відклали голосування по призначенню на наступну сесію у липні Під час сесії Вінницької облради, яка відбулася 15 червня, ...

148

Купили земснаряд у Херсоні, він може піднімати мул із глибини семи метрів Із 7 червня триває очистка дна Південного Бугу від мулу і ...