Ельвіра Мрясова: "ОСББ - не панацея від усіх проблем, а лише перший крок до змін"

Ельвіра Мрясова:


Голова правління Асоціації "ОСББ Вінниччини" розповіла про те, як вона почала займатися питаннями об'єднань співвласників багатоквартирних будинків

Мешканці багатоквартирних будинків все частіше створюють Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Створити його легко, і що робити потім? На це питання, і не лише на нього, знає відповідь Голова правління Асоціації "ОСББ Вінниччини" Ельвіра Мрясова.
Ще кілька років тому Ельвіра Мрясова не знала, що таке ОСББ і як воно працює. Та все змінив один випадок, коли у її будинку створили організацію відразу із п'яти будинків. Саме тоді, зі слів Ельвіри, довелося сісти і вивчити усі закони, які стосувалися ОСББ. У своєму будинку її обрали головою правління, а два роки тому у Вінниці створили Асоціацію "ОСББ Вінниччини". Спеціалісти цієї організації зі свого власного досвіду допомагають охочим створювати ОСББ, а також надають різноманітну допомогу і консультації. Навіть створили власний сайт, де діляться практичними "шпаргалками" для тих, хто хоче утворити таку організацію у своєму будинку.

- Ельвіро, що змусило Вас почати вивчати закони, які стосуються ОСББ?
- На містечку, куди я переїхала жити, почали створювати ОСББ. Було створено одне із п'ятьох будинків. На той момент за законодавством це було не дозволено. Ми захотіли нашим будинком вийти із цього ОСББ, але нам фактично не дозволили. Почали доводити, що маємо на це право. Було голосування, де проголосувала більшість мешканців цих п'яти будинків за те, аби вийти і створити організацію у кожному будинку. Це голосування правління просто проігнорувало. Тоді, власне, й відбулося моє перше знайомство із ОСББ - я відкрила закон про ОСББ і просто його прочитала. Фактично із захисту прав п'яти будинків почала свою діяльність. До цього часу навіть не знала що це таке. Відразу кілька ОСББ довірили захист мені своїх прав, і виникла така ідея - створення організації Асоціація "ОСББ Вінниччини". У березні буде два роки, як її зареєстрували у Єдиному державному реєстрі. У своєму будинку я також є головою правління ОСББ.
 

- Наскільки люди обізнані у своїх правах і тому, чим має займатися ОСББ, які має можливості?
- Співвласники насправді дуже мало обізнані у цих питаннях. Хоч про це ми бачимо і чуємо майже на всіх каналах, читаємо у газетах, у Інтернеті тощо. Проте приходять люди за допомогою, перед цим роблячи елементарні помилки. Ми їх розуміємо, адже важко освоїти все те, що прописано законодавчо, і коли ти не стикаєшся із цим на практиці, то важко іноді зрозуміти, як діяти і бути обізнаним щодо своїх прав і обов'язків. Ми допомагаємо не тільки створювати ОСББ і прописуємо на сайті і у соціальних мережах методи практичного застосування законодавчих актів, а й допомагаємо у питаннях управління будинком, юридичних питаннях, оформленні землі, бухгалтерській сфері тощо. Дуже багато людей навіть не знає, чи є у його будинку ОСББ, якщо є, то хто його голова і що він може, хто їх обслуговує. Також ми проводимо семінари і тренінги для усіх охочих створити ОСББ і по тій проблематиці, яку піднімають мешканці нашого міста щодо життєдіяльності і функціонування багатоквартирних будинків. І це стосується також і тих будинків, де не створено ОСББ як юридична особа.
 

- Що може голова ОСББ?
- Голова ОСББ має ті повноваження, які надають йому співвласники. Це людина, яка представляє інтереси співвласників і якій довірено здійснення управління будинком. Голова правління має право укладати договори від імені ОСББ, розпоряджатись певною сумою без обов'язкового протоколу співвлаників, яка має бути прописана у статуті ОСББ, і зобов'язаний забезпечувати і захищати права співвласників, ухвалювати рішення щодо належного утримання і використання спільного майна. Є також ревізійна комісія, яка має право перевірити діяльність правління. Управління у будинку залежить у більшості все ж таки від голови правління і ревізора. Проте не потрібно бути пасивними. Всі вважають, що голова правління має робити все. Ми всі - власники своїх помешкань і є співвласниками сумісного майна. Наш будинок, наша територія належать нам, і ми несемо повну відповідальність, не один голова несе відповідальність, а ми повинні стати хоча б трішки господарями. Ні голова правління, ні ревізор не вміють читати думки мешканців, тому найголовніше - це налагодження діалогу. Ніхто ж не забороняє власнику квартири підняти будь-яке питання, усі питання потрібно доносити до голови правління, можливо, щось хтось із якоїсь причини не зрозумів. І якщо немає реакції від правління чи ревізійної комісії, потрібно скликати загальні збори. Я завжди повторюю: для початку - спробуйте знайти спільну мову.
 

- Вам удалося налагодити діалог?
- Думаю, що так. Люди у будинках різні і звертаються із різних питань, телефонують о 23-ій годині і у вихідні. Останнім часом багато людей звертаються із питанням щодо порушення їхніх прав у тій чи іншій сфері. Наші спеціалісти, у тому числі і я, завжди намагаємось надати консультацію і практично готові надавати реальну допомогу. Загалом асоціація співпрацює із трьома адвокатами, навіть є "криміналіст".
 

- Скільки у вашу асоціацію входить будинків?
- Є будинки, які повністю нам передали функції із управління і на місцях нам допомагають голови ОСББ. Таких наразі у нас 15 будинків і 8 на стадії оформлення. Є будинки, які частково користуються нашими послугами, наприклад допомагаємо їм із веденням бухгалтерського обліку або надаємо юридичну допомогу. Частково ми співпрацюємо із містом Бар нашої області. Там, завдячуючи новому меру міста, проводять тренінги для ініціативних груп, для голів ОСББ.
 

- Є якісь переваги у ОСББ?
- Створене ОСББ у будинку чи ні - все залежить від активності співвласників. У нашій асоціації є навіть будинки, у яких створено ОСББ, але співвласники яких висловили бажання залишитись на обслуговуванні у ЖЕКу. Нагадаю, що Асоціація "ОСББ Вінниччини" не обслуговуюча організація, ми фактично об'єднання об'єднань, що у першу чергу турбується і захищає своїх учасників. У ЖЕКу є толкові спеціалісти, які знають про будинок все, і це добре, коли ми із ними знаходимо спільну мову. Для прикладу, ми просимо ЖЕК закріпити людину, яка була б відповідальна за цей будинок із їхньої сторони, якій можна подзвонити у будь-який час і отримати професійну і швидку технічну допомогу. Не втомлююсь повторювати, що ОСББ - це не панацея від усіх проблем, а лише перший крок до змін. Створити ОСББ - не проблема, проблема - потім налагодити із усіма співпрацю. Ви, як мінімум рік будете мати перешкоди на кожному кроці і не знатимете, що із цим робити. Але воно того варте!
 

- Ви не складали рейтинг найбільш успішних об'єднань співвласників багатоквартирних будинків?
- Ні, у жодному разі! Я вважаю, що кожне ОСББ - успішне. У новобудовах відразу створюються ОСББ, а коли мешканці у старих будинках, де усе ламається і протікає, наважуються на цей крок - це уже величезний успіх. Наважуються йти, наприклад, на програми утеплення будинку, термомодернізації і це, я вважаю, уже є істотним досягненням. У кожному будинку свої проблеми, і якщо люди наважилися взяти управління ним на себе, то це величезний успіх!
 

- А не було такого: створили ОСББ, а потім захотіли повернутися до попередньої системи?
- У Вінниці є такий один будинок. Два роки тому на Келецькій,104 створили ОСББ, але про те, що його створили, мешканці дізналися тільки через півроку. Конфлікту у тій ситуації не можна було уникнути. Там були підроблені підписи, коли були установчі збори і обирали голову ОСББ. Стало питання по господарській діяльності і зловживанню повноваженнями голови ОСББ. Жодного звіту не було і нічого у будинку не робилося. Після подібних затяжних ситуацій у людей, зрозуміло, може зникнути усіляке бажання створювати надалі ОСББ. І це негативний момент.
 

- Які плани у Асоціації "ОСББ Вінниччини"?
- Планів багато, але не хотілося б про всі розповідати. Можу сказати, що до нас звернулися за допомогою кілька прилеглих до міста Вінниці великих сіл, де більше 15 багатоквартирних будинків, і ми розробляємо структуру для них і алгоритми співпраці із ними. Також на початку березня Міжнародна організація із залученням волонтерів буде проводити навчання голів правління ОСББ і активних співвласників із питань безпеки будинків. А загалом можна сказати, працюємо, як завжди, у насиченому режимі.

 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

570

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...

485

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

445

Вінницьку школу №10 утеплять, тут також замінять вікна і двері на енергозберігаючі. Про це повідомив на своїй сторінці у Фейсбук міський ...

426

12 листопада на вулиці Костянтина Василенка патрульні поліцейські затримали хлопця, в якого виявили наркотичні речовини. Правопорушник ...

411

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...