Микола Пантелюк: Козак - це українець, а українець - це козак

Микола Пантелюк: Козак - це українець, а українець - це козак


Гетьман Українського козацтва в ексклюзивному інтерв'ю "Місту" розповів, якими мають бути козаки, хто запровадив козацькі звання, котрими користуються і сьогодні, а також про те,
де в Україні жінка - отаман полку

Про наше козацтво не з історії минулої давнини, а сьогодення розповів "Місту" гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк. Із ним познайомилися у Вінниці, коли він приїздив на скликання Ради генеральної старшини козацтва. Окрім козацького звання, на його візитівці зазначено: професор, академік Академії проблем безпеки, оборони і правопорядку. Він - військовий, полковник повітрянодесантних військ. У 2005 році очолив Міжнародну громадську організацію "Українське козацтво".
 

- За 25 років в Україні так і не визначилися з національною ідеєю, а як з цим у козацтві?
- Я б поправив - українське козацтво. А ті, які говорять, що в Україні немає національної ідеї - наші ідеологічні противники. У політології всі знають, що національна ідея складається з духовних, культурних, історичних і господарських традицій. Тому у нас, в українському козацтві, і записано, що нашою основною метою є відродження українських традицій на засадах попередніх поколінь. І тому нам би бажано, щоб козацтво відродило українську національну ідею у козацькому варіанті. І не правда, що в нас немає національної ідеї. Якщо для інших країн, то у Німеччині - закон, якщо у США є конкретно гроші, то у нас - це духовні скрепи. І ми завжди кажемо: "А от він поступив безсовісно". Тому в Україні є національна ідея. Якби її не було, ми б не мали сьогодні нашої незалежної держави.
 

- Події на Сході. Для українського козацтва - це перший виклик за всі роки незалежності. Які дії козацтва у цій ситуації?
- Так сталося, що в Україні ці території були козацькі, Війська Запорізького. Як кажуть козаки із Донбасу: "Ми - українського козацького роду, і на Донбас не прийшли. Гени нашого роду споконвік тут жили". І враховуючи те, що сталася індустріалізація Донбасу: було завезено дуже багато людей з інших країн, в першу чергу із Росії… На превеликий жаль, штучно була створена невизначеність за національною ідентичністю. Я вважаю, тим більше, що я на Донбасі служив, жив, і знаю, що більше ніж 50% із 7 мільйонів - безпосередньо українці, які приїхали із Західної, Центральної України і т.д. Але скористалися суто матеріальним - тим, що люди приїхали як заробітчани, не проводячи якоїсь виховної ідеологічної роботи за 25 років. Там далеко не всі, а лише 10% екстремістсько-антиукраїнської частини населення. На всіх не можна звалювати вину. Тому я думаю, що Москва скористалася тією безідеологічною ситуацією. І маємо те, що маємо.
 

- Коли розпочиналися події на Сході Ви були в Донецькій області. Там була ваша паланка. Стільки налічувалося козаків і чому тоді сталося те, що сталося?
- У 2014 році, коли ця біда починалася, ми охороняли більш ніж 17 районів, районних адміністрацій. Біда у тому, що "зверху" не було ніяких вказівок, а "знизу" влада практично "продалася" тим настроям. Тому що ми розуміємо, хто був президентом. І ми розуміємо, що у владі, починаючи від сільської ради і закінчуючи головою райдержадміністрації, майже всі були проросійські. А у нас все-таки народ звик іти за тим, що кажуть керівники. Нас тоді настільки зрадили, що 7 козаків загинули. Потім, коли завозили з Росії переодягнених військових, щоб не втрачати велику кількістю людей, більшості довелося звідти... (Микола Пантелюк, уникаючи слова "тікати", натякає на виїзд, - Авт.). І в тому числі пану гетьману, який був приговорений до смертної кари (тут гетьман Пантелюк каже про себе в третій особі. - Авт.). Так, я жив безпосередньо в Донецьку. Я ж не приїхав заробляти, а закінчував там військову службу у Національній гвардії України. Сьогодні на передовій близько 5 тисяч українських козаків воює в складі Збройних сил, Національної гвардії. І мені дуже приємно, що в подальшому будуть формувати козацькі бойові підрозділи в складі ЗСУ.
 

- Скільки сьогодні в Україні є українських козаків і де їх найбільше?
- Понад 300 тисяч. Ми живемо у демократичній державі. Сьогодні всеукраїнських козацьких об'єднань понад 60, які створюються лише на папері. Найбільш жива структура це "Українське козацтво". Так сталося, чи то із заздрощів, чи гордині, паралельно з нами формується дуже багато, в тому числі і на Вінниччині. Також є по назвах, подивишся - 5, 10 і т.д. Але наше завдання - реально бойові козацькі підрозділи. Зразковим і ведучим є Черкаське крайове товариство. Там такий розвій козаччини. Деякі кажуть: "Ми - козаки". Я, коли побував у Русько-Полянській сотні і подивився: голова сільської ради - козак, усі депутати козаки. Дорогу побудували, стадіон відремонтували. Начальник поліції замість того, щоб комусь доповідати, звертається до мене - він же козак. Ось такою має бути громада в Україні. Українське козацтво - позаполітична і позапартійна структура. У козацтві заборонено створення тих чи інших політичних осередків. Але ми можемо співпрацювати з національно-патріотичними течіями. І ніколи від нас, принаймні офіційно, ніхто не почує: "Як ти ставишся до Петра, Івана чи Василя?". Ми цим не займаємося. Наше основне завдання сьогодні - оборонний захист нашої держави.
 

- Люди дивуються званню "отаман" тощо. Хто визначає і присвоює козацькі звання?
- Відповідно до статуту нашого козацтва, закону про об'єднання громадян, 1999 року, був указ президента України щодо встановлення козацького військового однострою. Гетьман разом із побратимами розробляли форму. Ми її запатентували і зареєстрували. І цю форму може носити лише Українське козацтво. Кажуть, що у козаків не було звань, не вірте. Гетьман Скоропадський увів усі звання, якими сьогодні користується Українське козацтво - від джури до гетьмана. А вже потім в Україні підполітичні сили, багато антиукраїнських громад почали називати себе маршалами і генералісимусами. Як може в Україні діяти "Донське козацтво", "Православне справедливе козацтво"? Це вже не наша проблема, а проблема - держави. Тим більше, що все-таки козацтво - військово-патріотичне об'єднання людей.
 

- Розкажіть про традиції. Що залишилося, а що адаптовували до XXI століття?
- Той, який каже, що треба відпускати оселедця і носити шаровари, може, він і правий - будь ласка. Але у першу чергу козацтво - це воїни, той резерв, який має залишатися до спонукання українців до захисту Батьківщини. Слава Богу, що Президент України пішов назустріч громаді Українського козацтва і видав указ щодо стратегії національно-патріотичного виховання. Скільки написано на папері, а стільки залишилося десь у пам'яті наших поколінь! Коли народжується хлопчик, йому у сім'ї потім кажуть: "Терпи, синочку, отаманом будеш". У нас багато традицій. І те, що в Україні залишилося, думаю, дві третини - на козацьких добрих справах. Козак ніколи не був сольдатом. "Сольдат" - це людина, яка отримує гроші за щось. А воїн - це дуже велика постать. І якщо ми кажемо, що відроджуємо чи військові, чи народні, чи інші традиції, без врахування традицій українського козацтва практично не залишиться - не буде з чого брати.
 

- Згадайте, будь ласка, цікавий обряд.
- Як у нас приймають до лав Українського козацтва. Козак, окрім того, що складає присягу, посвячується шаблею - це називається мечем-вогнем. Потім посвята духом - його освячує священик. А ще він цілує хліб і сіль, щоб пам'ятав, з якої землі росте. Коли посвячуємо крайового отамана, голову посипаємо зерном тієї землі, про яку повинен дбати і охороняти.
 

- Які ще, окрім захисту територій, програмні цілі козацтва?
- По-перше, це відродження духовних, культурних, історичних і господарських традицій українського народу, а не народу України. В Україні проживає 80% українців. Від них і треба вимагати, щоб вони дбали про державу. Кажуть про інші національності. До тих, хто не є етнічним українцем, треба ставитися з повагою і не змушувати його носити вишиту сорочку, а щоб він був лояльний до моєї держави. Тому у нашому статуті записано, що українським козаком може бути будь-який громадянин України незалежно від національності, віросповідання, якщо він щиро стоїть на засадах розбудови, а коли необхідно - захисту моєї Батьківщини.
 

- А як із гендерним питанням? Є козаки, а є козачки?
- Обов'язково. У нас, в Україні, не чоловік вирішує, а жінка (посміхається. - Авт.). У нас жінка ніколи не була рабинею козака. У козацтві їх дуже багато. І вони на рівні з чоловіками. На Черкащині навіть є таке, що жінка - отаман полку. Така бойова! Боже, побільше таких жіночок, вони більш конкретні. А взагалі є статут - це повсякденне життя. Це не записано в якихось програмах, бо козак - це стан душі. Це його поведінка, конкретні справи. Ми сприяємо відродженню, вихованню. Козак - це українець, а українець - це козак.

Досьє "Міста"
Пантелюк Микола Миколайович народився 5 квітня 1953 року в селі Турка Коломийського району Івано-Франківської області. Освіта вища.
Із 1999 по 2002 рр. навчався також у Донецькій державній академії управління.
У 1971 році працював спортивним інструктором.
В армії з 1971 року по 1993 рік проходив службу на офіцерських посадах у повітряно-десантних військах.
Із березня 1993 по 1997 рр. проходив службу в Національній гвардії України.
Із 1981 по 1983 рр. брав участь у бойових діях у Республіці Афганістан.
Нагороджений багатьма медалями і орденами "За службу Батьківщині" ІІІ ступеня, "За заслуги" ІІІ ступеня, іноземними нагородами.
Із 1997 року - у запасі Збройних сил України.
Із 1999 року по теперішній час - генеральний директор підприємства "Служба безпеки УК".
Безпартійний.
Одружений. Є син.


Валерія ЖОВТУНКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

450

Сьогодні основні напрямки розвитку людського суспільства визначають інформаційні технології. Стрімко розвивається робототехніка, ...

319

Вінниччина запрошує усю Україну на ІІІ міжнародний open air фестиваль Operafest Tulchyn, який з 4 по 9 червня пройде на території «Подільського ...

209

У Вінниці посилено патрулі, а поліція розшукує чоловіка, який коле жінок невідомим предметом. У поліції повідомляють про чотири ...

164

Через скарги населення на газ, який горить то жовтим, то червоним, провели аналіз блакитного палива. Своєрідний флеш-моб із забору й ...

147

Щоб допомогти батькам виплачувати аліменти - їм навіть знайдуть роботу У Вінницькій області в рамках дії пакету законів "Чужих дітей на...