Микола Пантелюк: Козак - це українець, а українець - це козак

Микола Пантелюк: Козак - це українець, а українець - це козак


Гетьман Українського козацтва в ексклюзивному інтерв'ю "Місту" розповів, якими мають бути козаки, хто запровадив козацькі звання, котрими користуються і сьогодні, а також про те,
де в Україні жінка - отаман полку

Про наше козацтво не з історії минулої давнини, а сьогодення розповів "Місту" гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк. Із ним познайомилися у Вінниці, коли він приїздив на скликання Ради генеральної старшини козацтва. Окрім козацького звання, на його візитівці зазначено: професор, академік Академії проблем безпеки, оборони і правопорядку. Він - військовий, полковник повітрянодесантних військ. У 2005 році очолив Міжнародну громадську організацію "Українське козацтво".
 

- За 25 років в Україні так і не визначилися з національною ідеєю, а як з цим у козацтві?
- Я б поправив - українське козацтво. А ті, які говорять, що в Україні немає національної ідеї - наші ідеологічні противники. У політології всі знають, що національна ідея складається з духовних, культурних, історичних і господарських традицій. Тому у нас, в українському козацтві, і записано, що нашою основною метою є відродження українських традицій на засадах попередніх поколінь. І тому нам би бажано, щоб козацтво відродило українську національну ідею у козацькому варіанті. І не правда, що в нас немає національної ідеї. Якщо для інших країн, то у Німеччині - закон, якщо у США є конкретно гроші, то у нас - це духовні скрепи. І ми завжди кажемо: "А от він поступив безсовісно". Тому в Україні є національна ідея. Якби її не було, ми б не мали сьогодні нашої незалежної держави.
 

- Події на Сході. Для українського козацтва - це перший виклик за всі роки незалежності. Які дії козацтва у цій ситуації?
- Так сталося, що в Україні ці території були козацькі, Війська Запорізького. Як кажуть козаки із Донбасу: "Ми - українського козацького роду, і на Донбас не прийшли. Гени нашого роду споконвік тут жили". І враховуючи те, що сталася індустріалізація Донбасу: було завезено дуже багато людей з інших країн, в першу чергу із Росії… На превеликий жаль, штучно була створена невизначеність за національною ідентичністю. Я вважаю, тим більше, що я на Донбасі служив, жив, і знаю, що більше ніж 50% із 7 мільйонів - безпосередньо українці, які приїхали із Західної, Центральної України і т.д. Але скористалися суто матеріальним - тим, що люди приїхали як заробітчани, не проводячи якоїсь виховної ідеологічної роботи за 25 років. Там далеко не всі, а лише 10% екстремістсько-антиукраїнської частини населення. На всіх не можна звалювати вину. Тому я думаю, що Москва скористалася тією безідеологічною ситуацією. І маємо те, що маємо.
 

- Коли розпочиналися події на Сході Ви були в Донецькій області. Там була ваша паланка. Стільки налічувалося козаків і чому тоді сталося те, що сталося?
- У 2014 році, коли ця біда починалася, ми охороняли більш ніж 17 районів, районних адміністрацій. Біда у тому, що "зверху" не було ніяких вказівок, а "знизу" влада практично "продалася" тим настроям. Тому що ми розуміємо, хто був президентом. І ми розуміємо, що у владі, починаючи від сільської ради і закінчуючи головою райдержадміністрації, майже всі були проросійські. А у нас все-таки народ звик іти за тим, що кажуть керівники. Нас тоді настільки зрадили, що 7 козаків загинули. Потім, коли завозили з Росії переодягнених військових, щоб не втрачати велику кількістю людей, більшості довелося звідти... (Микола Пантелюк, уникаючи слова "тікати", натякає на виїзд, - Авт.). І в тому числі пану гетьману, який був приговорений до смертної кари (тут гетьман Пантелюк каже про себе в третій особі. - Авт.). Так, я жив безпосередньо в Донецьку. Я ж не приїхав заробляти, а закінчував там військову службу у Національній гвардії України. Сьогодні на передовій близько 5 тисяч українських козаків воює в складі Збройних сил, Національної гвардії. І мені дуже приємно, що в подальшому будуть формувати козацькі бойові підрозділи в складі ЗСУ.
 

- Скільки сьогодні в Україні є українських козаків і де їх найбільше?
- Понад 300 тисяч. Ми живемо у демократичній державі. Сьогодні всеукраїнських козацьких об'єднань понад 60, які створюються лише на папері. Найбільш жива структура це "Українське козацтво". Так сталося, чи то із заздрощів, чи гордині, паралельно з нами формується дуже багато, в тому числі і на Вінниччині. Також є по назвах, подивишся - 5, 10 і т.д. Але наше завдання - реально бойові козацькі підрозділи. Зразковим і ведучим є Черкаське крайове товариство. Там такий розвій козаччини. Деякі кажуть: "Ми - козаки". Я, коли побував у Русько-Полянській сотні і подивився: голова сільської ради - козак, усі депутати козаки. Дорогу побудували, стадіон відремонтували. Начальник поліції замість того, щоб комусь доповідати, звертається до мене - він же козак. Ось такою має бути громада в Україні. Українське козацтво - позаполітична і позапартійна структура. У козацтві заборонено створення тих чи інших політичних осередків. Але ми можемо співпрацювати з національно-патріотичними течіями. І ніколи від нас, принаймні офіційно, ніхто не почує: "Як ти ставишся до Петра, Івана чи Василя?". Ми цим не займаємося. Наше основне завдання сьогодні - оборонний захист нашої держави.
 

- Люди дивуються званню "отаман" тощо. Хто визначає і присвоює козацькі звання?
- Відповідно до статуту нашого козацтва, закону про об'єднання громадян, 1999 року, був указ президента України щодо встановлення козацького військового однострою. Гетьман разом із побратимами розробляли форму. Ми її запатентували і зареєстрували. І цю форму може носити лише Українське козацтво. Кажуть, що у козаків не було звань, не вірте. Гетьман Скоропадський увів усі звання, якими сьогодні користується Українське козацтво - від джури до гетьмана. А вже потім в Україні підполітичні сили, багато антиукраїнських громад почали називати себе маршалами і генералісимусами. Як може в Україні діяти "Донське козацтво", "Православне справедливе козацтво"? Це вже не наша проблема, а проблема - держави. Тим більше, що все-таки козацтво - військово-патріотичне об'єднання людей.
 

- Розкажіть про традиції. Що залишилося, а що адаптовували до XXI століття?
- Той, який каже, що треба відпускати оселедця і носити шаровари, може, він і правий - будь ласка. Але у першу чергу козацтво - це воїни, той резерв, який має залишатися до спонукання українців до захисту Батьківщини. Слава Богу, що Президент України пішов назустріч громаді Українського козацтва і видав указ щодо стратегії національно-патріотичного виховання. Скільки написано на папері, а стільки залишилося десь у пам'яті наших поколінь! Коли народжується хлопчик, йому у сім'ї потім кажуть: "Терпи, синочку, отаманом будеш". У нас багато традицій. І те, що в Україні залишилося, думаю, дві третини - на козацьких добрих справах. Козак ніколи не був сольдатом. "Сольдат" - це людина, яка отримує гроші за щось. А воїн - це дуже велика постать. І якщо ми кажемо, що відроджуємо чи військові, чи народні, чи інші традиції, без врахування традицій українського козацтва практично не залишиться - не буде з чого брати.
 

- Згадайте, будь ласка, цікавий обряд.
- Як у нас приймають до лав Українського козацтва. Козак, окрім того, що складає присягу, посвячується шаблею - це називається мечем-вогнем. Потім посвята духом - його освячує священик. А ще він цілує хліб і сіль, щоб пам'ятав, з якої землі росте. Коли посвячуємо крайового отамана, голову посипаємо зерном тієї землі, про яку повинен дбати і охороняти.
 

- Які ще, окрім захисту територій, програмні цілі козацтва?
- По-перше, це відродження духовних, культурних, історичних і господарських традицій українського народу, а не народу України. В Україні проживає 80% українців. Від них і треба вимагати, щоб вони дбали про державу. Кажуть про інші національності. До тих, хто не є етнічним українцем, треба ставитися з повагою і не змушувати його носити вишиту сорочку, а щоб він був лояльний до моєї держави. Тому у нашому статуті записано, що українським козаком може бути будь-який громадянин України незалежно від національності, віросповідання, якщо він щиро стоїть на засадах розбудови, а коли необхідно - захисту моєї Батьківщини.
 

- А як із гендерним питанням? Є козаки, а є козачки?
- Обов'язково. У нас, в Україні, не чоловік вирішує, а жінка (посміхається. - Авт.). У нас жінка ніколи не була рабинею козака. У козацтві їх дуже багато. І вони на рівні з чоловіками. На Черкащині навіть є таке, що жінка - отаман полку. Така бойова! Боже, побільше таких жіночок, вони більш конкретні. А взагалі є статут - це повсякденне життя. Це не записано в якихось програмах, бо козак - це стан душі. Це його поведінка, конкретні справи. Ми сприяємо відродженню, вихованню. Козак - це українець, а українець - це козак.

Досьє "Міста"
Пантелюк Микола Миколайович народився 5 квітня 1953 року в селі Турка Коломийського району Івано-Франківської області. Освіта вища.
Із 1999 по 2002 рр. навчався також у Донецькій державній академії управління.
У 1971 році працював спортивним інструктором.
В армії з 1971 року по 1993 рік проходив службу на офіцерських посадах у повітряно-десантних військах.
Із березня 1993 по 1997 рр. проходив службу в Національній гвардії України.
Із 1981 по 1983 рр. брав участь у бойових діях у Республіці Афганістан.
Нагороджений багатьма медалями і орденами "За службу Батьківщині" ІІІ ступеня, "За заслуги" ІІІ ступеня, іноземними нагородами.
Із 1997 року - у запасі Збройних сил України.
Із 1999 року по теперішній час - генеральний директор підприємства "Служба безпеки УК".
Безпартійний.
Одружений. Є син.


Валерія ЖОВТУНКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

914

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

117

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

109

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

103

У с. Мигія (Миколаївської обл.) відбувся чемпіонат України з веслувального слалому серед юніорів. Вихованці міської дитячо-юнацької ...

101

У смт Літин 20 серпня під час виконання земляних робіт у результаті обвалу грунту загинув 46-річний робітник. Обставини трагедії ...