Президент України Володимир Зеленський, виступаючи перед учасниками саміту лідерів G20 на Балі в Індонезії, заявив, що настав час покласти край руйнівній війні Росії та врятувати тисячі життів.
Зеленський зазначив, що не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю. Водночас, за його словами, Україна має пропозиції, які необхідно реалізувати задля якнайшвидшого та справедливого закінчення агресивної російської війни.
Радіаційна та ядерна безпека
“Застосуйте всю вашу міць, щоб змусити Росію відмовитися від будь-яких погроз ядерною зброєю. Підставою для таких зусиль може бути Будапештський меморандум і відповідні можливості держав-підписантів”, — сказав Зеленський.
Продовольча безпека
“Кожна країна може долучитися з конкретним внеском і стати співтворцем перемоги над голодом і продовольчою кризою”, — зазначив президент.
Енергетична безпека
Треба зробити й фундаментальний крок для того, щоб енергоресурси більше не використовувалися як зброя. Треба запровадити обмеження ціни на російські енергоресурси.
“Якщо Росія намагається позбавити Україну, Європу та всіх споживачів енергії у світі передбачуваності й стабільності цін, відповіддю на це має бути примусове обмеження експортних цін для Росії. Щоб експорт був не вищий собівартості. Це чесно. Якщо забираєш ти, світ має право забрати в тебе”, — сказав Зеленський.
Звільнення всіх полонених і депортованих
Президент зазначив, що Україна не знайшла підтримки в Міжнародному комітеті Червоного Хреста.
“Ми не можемо чекати. Тож, маємо обʼєднатися заради єдиної реалістичної моделі звільнення полонених — “всіх на всіх”. А також заради звільнення всіх дітей і дорослих, які були депортовані в Росію”, — сказав Зеленський.
Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку
“Росія повинна підтвердити територіальну цілісність України в межах відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН і відповідного масиву договірно-правових документів. Це абсолютно конкретно”, — зазначив президент.
Виведення російських військ і припинення бойових дій
“Росія має вивести всі свої війська та збройні формування з території України. Має бути відновлений контроль України над усіма ділянками нашого державного кордону з Росією. Саме це матиме наслідком реальне й повне припинення бойових дій”, — сказав Зеленський.
Повернення справедливості
Зеленський нагадав, що вже є запропонована Україною резолюція Генасамблеї ООН щодо міжнародного механізму компенсації за збитки, спричинені російською війною.
“Вона проголосована. Ми просимо її застосовувати. Готуємо й другу резолюцію – щодо спецтрибуналу. Прошу вас приєднуватись і підтримати її. Бо немає такого народу на землі, який не цінує справедливість”, — сказав президент.
Протидія екоциду
“Маємо знайти й спільні відповіді на всі екологічні загрози, створені війною. Без цього не буде повернення до нормального, стабільного життя, і відлуння війни ще довго зберігатиметься – у вибухах мін, які забиратимуть життя дітей і дорослих, у забрудненні води, ґрунтів та атмосфери”, — пояснив Зеленський.
Недопущення ескалації
Україна потребує дієвих гарантій безпеки. Тому підготувала проєкт договору Kyiv Security Compact і вже запропонувала його партнерам.
“Тож маємо провести міжнародну конференцію для фіксації ключових елементів повоєнної безпекової архітектури в євроатлантичному просторі, включно з гарантіями для України. Головним результатом конференції має стати підписання Kyiv Security Compact. Ми можемо зробити це в будь-який час – уже навіть цього року. І ми повинні це зробити”, — сказав президент.
Фіксація закінчення війни
Коли всі антивоєнні кроки будуть реалізовані, коли безпека й справедливість почнуть відновлюватися, сторони мають підписати документ про фіксацію закінчення війни.
“Я підкреслюю: кожен із цих викликів на шляху до миру не може забрати багато часу. Максимум місяць на один пункт. Для деяких достатньо днів”, — сказав Зеленський учасникам саміту.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook