«Заплетемо рогозу»: у Щітках проведуть етновікенд на підтримку ЗСУ

У час, коли Україна продовжує боротьбу за свою свободу, кожен захід, що згуртовує громаду навколо збереження національної спадщини та підтримки Збройних сил, має особливе значення. 19 липня о 15:00 у селі Щітки на березі ставу «Тарасишин» відбудеться другий етновікенд «Заплетемо рогозу». Подія поєднає культурну традицію з доброчинністю — відвідувачі зможуть долучитися до збору коштів для українських захисників. Етновікенд присвячений популяризації елементу нематеріальної культурної спадщини України — «Традиції рогозоплетіння». Захід організовують департамент культури Вінницької міської ради та КЗ «Вінницька централізована клубна система» за підтримки міської ради.

Про це інформує Місто, посилаючись на Вінницьку міську раду.

Рогозоплетіння – давнє ремесло, яке нині збереглося лише у двох селах Вінницької громади: Щітках і Писарівці. Завдяки багатим на рогозу водоймам, це заняття стало характерною ознакою локальної ідентичності. З цього матеріалу виготовляли взуття, капелюхи, доріжки, одяг, кошики – вироби, які славилися далеко за межами сіл. Секрети ремесла передаються з покоління в покоління. Нині традицію продовжують знані майстрині Галина Заєць та Надія Іщенко. Саме пані Галина, очоливши у 1989 році шкільний гурток декоративно-ужиткового мистецтва, започаткувала дитячу студію рогозоплетіння, що діє при Щітецькому сільському клубі.

У 2023 році традиції рогозоплетіння сіл Щітки та Писарівка були включені до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. А вже у 2024 році, за підтримки проєкту #EU4Culture, що фінансувався Європейським Союзом і реалізовувався Goethe-Institut Ukraine в межах реалізації Стратегії розвитку культури Вінницької міської територіальної громади, департамент культури Вінницької міської ради спільно з КЗ «Вінницька централізована клубна система» започаткували перший в Україні етновікенд, присвячений рогозоплетінню.

У період повномасштабного вторгнення росії в Україну, збереження і популяризація елементів нематеріальної культурної спадщини стає особливо важливою справою, що об’єднує громади, зберігає пам’ять предків та активізує творчу самореалізацію.

Цьогорічне дійство об’єднає шестеро майстрів рогозоплетіння з Вінниччини, Львівщини, Тернопільщини та Черкащини, які презентують власні техніки плетіння і проведуть майстер-класи для усіх охочих. У програмі:

• виставка виробів майстрів рогозоплетіння з різних регіонів України;

• майстер-класи для дітей та дорослих;

• ярмарок-продаж виробів народних майстрів Поділля;

• обрядові дійства у виконанні фольклорно-етнографічного ансамблю «Брикса» (Бохоницький будинок культури);

• презентація традиційної писарівської страви – годзі;

• смачна локальна кухня

• тематичний бібліо-пікнік.

Родзинкою події стане концертна програма «Заплетемо рогозу, заграйте музики» за участі аматорських колективів клубних закладів громади та фольклорних гуртів «Зелена рута», «Оксамит», «Оберіг». Спеціальні гості свята – відомий гурт «Водограй» та яскравий етно-ф’южн гурт «EtnoGen».

У разі оголошення повітряної тривоги захід призупинять, а присутні мають прямувати у найближче укриття. Мапа – за посиланням.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook