Як залишатися спокійним всупереч російським атакам — поради вінницької психологині

Життя без світла, тепла та зв’язку, щоденні втрати на фронті, розбомблені домівки — війна зачепила всіх українців. Як собі допомогти, що необхідно зробити насамперед, щоб залишатися емоційно стабільним та не втрачати віру, розповіла вінницька психологиня Тетяна Гнатюк.

Спокійно ставтеся до скасування планів

“Багатогодинні відключення електрики — нове явище в житті більшості українців. Неможливість зателефонувати чи написати повідомлення, приготувати сніданок, вмитися, прийняти душ, переглянути новини – звичайно ж, руйнує чи суттєво змінює наші плани. Повне чи часткове скасування довгострокових чи короткострокових планів у психології має назву – фрустрація. Вона, у свою чергу, обов’язково веде до реакції психіки у відповідь. Навіть є у вас фрустрація призводить до неконтрольованого гніву, обурення та інших неприємних симптомів – це норма і це не повинно вас лякати”, – каже психологиня.

Бурхлива реакція на ситуацію – це нормально

“Кожна людина по-різному реагує таку стресову ситуацію, як відключення світла. Можливо, багатьом захочеться знизити свою фізичну активність, багато спати, мінімізувати спілкування, хтось навпаки – захоче спілкування чи інтиму, когось потягне на ненажеру. Не треба плутати це з депресією, такі реакції – відповідь організму на стрес. А депресія – це щось інше. Це повне закриття від світу, усвідомлене відключення від контакту із собою та навколишнім світом”.

Усвідомте, що ви можете контролювати свої емоції

“Згадайте моменти, коли ви успішно залишатися спокійними в складній ситуації. Пам’ятайте, що ви можете повторити це, знаючи, що вас дратує і що може допомогти вам зберігати душевний спокій”.

Створіть спокійну обстановку за допомогою розслаблюючих ритуалів

“Якщо спокійна музика втішає вас, користуйтеся цим. Якщо тиша заспокоює вас, користуйтеся цим. Коли ви приходите з роботи додому, знайдіть кілька хвилин, щоб ваш розум міг заспокоїтися перед тим, як зануритися в сімейні справи. Посидьте пару хвилин в машині і зробіть декілька глибоких вдихів. Скиньте туфлі і випийте кілька ковтків води. Такі ритуали надзвичайно заспокоюють під час переходу від одного виду діяльності до іншого”.

Подбайте про своїх нагальних потреб

“Переконайтеся, що ви висипаєтеся і отримуєте досить протеїнів, клітковини, вітамінів і мінералів. Найчастіше люди починають дратуватися, при зниженому цукор в крові. Однак досить з’їсти що-небудь поживне і стає (відносно) легше. Також постарайтеся займатися фізкультурою. Щоденні тренування допомагають зняти фізичну напругу, а це в свою чергу допомагає вам контролювати свої переживання. Уникайте надмірного вживання цукру і кофеїну, це зневоднює організм. Випийте великий стакан води і подивіться, чи стане вам краще, чи будете ви більш спокійні і уважні”.

Не забувайте дихати

“Дихання діафрагмою допомагає негайно полегшити напругу, і це дає вам пару хвилин, щоб заспокоїтися. Часто цього часу достатньо, щоб оцінити ситуацію і відновити почуття контролю. Під час правильного дихання животом, ваш живіт буде буквально підніматися і опадати. Щоб потренуватися, покладіть руку на живіт. Вдихайте через ніс і дивіться, чи піднімається ваша рука на вдиху. Затримайте дихання на кілька рахунків і повільно видихніть”.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook