Новий рік – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят. Втім, у різних народів існували й існують свої традиції зустрічі Нового року та своя святкова атрибутика.
Англія
В Англії до свята будинки прикрашають не лише ялинками, а й гілочками омели. Вважають, що ця рослина приносить у дім щастя й охороняє його мешканців від хвороб. Опівночі господар будинку відчиняє задні двері для того, щоб випустити старий рік, а вхідні – для довгоочікуваного нового року. Цікаво, що саме в Англії започаткували традицію обміну різдвяними листівками.
Ірландія
В Ірландії напередодні Нового року двері всіх будинків відчиняють навстіж, і будь-хто може ввійти та долучитися до святкування. Гостя обов’язково посадять на почесне місце й поставлять перед ним найкращі ласощі. А після домашнього застілля ірландці вирушають гуляти на вулицю, адже зустрічати прихід Нового року заведено біля ялинки на центральній площі міста.
Італія
На Новий рік італійці викидають із помешкань мотлох (старий комод, стіл, крісло тощо). Інколи навіть із вікон. Тут вірять, що на місце цих речей «прийдуть» нові. Крім того, жителі країни приносять у дім свіжу воду як символ щасливого життя. Жінки та чоловіки обов’язково одягають червону спідню білизну. Це обіцяє щастя, перш за все, в любові. Після опівночі традиційно їдять сочевицю. Вона, за віруваннями, завдяки своїй монетоподібній формі, приносить багатство в сім’ю.
Іспанія
Іспанці з’їдають опівночі рівно дванадцять ягід винограду – під кожен удар курантів. Тому, хто збився з рахунку, в наступному році нібито не пощастить. Тому супермаркети незадовго до новорічної ночі пропонують упаковки з рівно 12-ма ягодами. Перед тим, як випити в честь нового року шампанського, іспанці кладуть в келих золоте кільце – це теж обряд на щастя.
Греція
У цій країні святкування Нового року збігається із Днем святого Василія, який приносить малечі подарунки. Зранку греки йдуть до храму й освячують великий гранат. Повернувшись додому, розбивають цю ягоду на подвір’ї: що більше зерен посиплеться із плоду, то щасливішим буде новий рік. Також місцеві жителі сакралізують каміння, взяте на дорозі чи біля струмка. Будь-який гість, що входить у будинок господарів, має кинути його зі словами: «Хай багатства цих господарів будуть такі ж важкі, як цей камінь».
Також на Новий рік печуть так званий Покровський хліб. На удачу пекар кладе всередину монетку. Хто монету знайде, може сподіватися на великий грошовий прибуток в новому році.
Болгарія
В переддень Нового року болгари зодягають дивні костюми й імітують залякування злих духів, аби ті не прийшли до дому. Ця традиція має назву «Кукері». Також жителі країни купують палички кизилу як обов’язковий атрибут свята, й прикрашають їх червоними нитками, часником, сухофруктами й монетами. А 1 січня всі вітають друзів та рідних, легенько вдаряючи цими гілочками. Після 12 удару годинника в будинках на 1 хвилину гасне світло – для поцілунків. Далі господарі розрізають пиріг із монетками чи горішками всередині й переходять до трапези.
Японія
Японці святкують Новий рік декілька днів. Вони прикрашають вхідні двері вінками із соснових і бамбукових гілок, аби прогнати подалі злих духів.
Опівночі починає бити дзвін, що налічує 108 ударів. Кожен удар має вбити одну з людських вад. На думку японців, основних вад усього шість (жадібність, злість, дурість, легковажність, нерішучість, заздрість), але в кожного є 18 різних відтінків, тобто загалом виходить 108. Усіх цих вад і треба позбутися в Новому році.
Тут вірять, що удари дзвону звільняють від невдач і гріхів минулого року. А на святкування наступного дня японці виходять на вулицю й обмінюються подарунками з друзями й родичами. Є і кумедна традиція: вони купують бамбукові граблі, аби «загрібати» щастя. Вечір проводять у колі сім’ї.
Бразилія
У Бразилії в Новорічну ніч люди зазвичай вдягнені в символічний білий одяг – так вони просять богиню дати їхнім землям мир. Також жителі цієї країни виходять до океану і приносять богині моря Єманжі дари – квіти, дзеркала, прикраси. Їх у маленьких човниках пускають в океан на знак подяки за минулий рік і з надією про захист наступного року.
Аргентина
Тут є цікава передноворічна традиція — аргентинці викидають непотрібні старі газети, журнали, зошити. Вони рвуть їх в останній день року на дрібні шматочки і кидають як конфетті в новорічну ніч з вікна. Отже, всюди утворюються символічні звалища.
Естонія
У цій балтійській країні є досить незвична традиція — зустрічати Новий рік у сауні. Нібито тоді естонці входять у наступний рік чистими й здоровими. А роль Санти у них виконує сажотрус, який має принести щастя в дім.
Фінляндія
Фінляндія вважається справжнісінькою батьківщиною Санта Клауса. Щоправда, тут його називають Йоулупуккі й живе він у Лапландії. Опівночі фіни виходять на вулицю й масово запускають феєрверки. Потім вдома вони ворожать на майбутній рік. Зазвичай це роблять на воску та олові. В одному з міст Фінляндії — Кемі проходить щорічний сніжно-льодовий фестиваль. Поблизу цього міста розташований і сніжно-крижаний замок розміром 20 тисяч квадратних метрів — гордість усієї країни.
Куба
На Кубі в Новий рік годинник б’є тільки 11 разів. Оскільки 12-й удар приходиться саме на Новий рік, годиннику дають відпочити і спокійно зустріти свято разом з усіма. Опівночі кубинці вихлюпують воду через відчинені вікна на вулицю, бажаючи, щоб Новий рік був таким же світлим і чистим, як вода.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook