Верховна рада взяла за основу законопроєкт “Про професійну освіту”: що відомо

Верховна рада 15 квітня ухвалила у першому читанні законопроєкт №13107-д “Про професійну освіту”. Мета законодавчої ініціативи — пришвидшення розвитку закладів освіти. Профтехи матимуть більше свободи, бізнес — більше впливу, а студенти — користі від навчання.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства освіти і науки України (МОН).

Зазначається, що цю законодавчу ініціативу підтримало 264 парламентарі.

Що змінить цей законопроєкт у разі ухвалення в цілому

  1. Фінансова й кадрова автономія. Заклади освіти зможуть функціонувати як некомерційні товариства. Така форма дає можливість самостійно управляти коштами, затверджувати штатні розписи та відходити від тарифної сітки. Заклади освіти будуть отримувати кошти від своїх засновників за послуги з підготовки фахівців, а не за кошторисом, тож розподіл грошей між закладами стане більш ринковим і конкурентним.
  2. Впливові наглядові ради. Наглядові ради стануть реальним органом управління закладу освіти, як у бізнесі. Вони проводитимуть конкурс на посаду директора закладу, оцінюватимуть його роботу, затверджуватимуть стратегію та фінансовий план. До складу наглядової ради увійдуть роботодавці, які співпрацюють із закладом, тож бізнес отримає реальний вплив.
  3. Гранти на дуальну освіту. Держава та місцева влада фінансуватимуть навчання на підприємствах. З’явиться “студентський трудовий договір”, щоб легше поєднувати навчання й роботу.
  4. Нові підходи до формування змісту освіти. МОН більше не буде затверджувати стандарти освіти для кожної професії. Заклади розроблятимуть освітні програми разом із бізнесом, а змінювати та затверджувати їх буде наглядова рада. Відбудеться перехід на зручну кредитно-модульну систему — крок до інтеграції в спільний освітній простір ЄС.
  5. Менше бюрократії. Заклади освіти отримають спрощену систему ліцензування, зникне бюрократичний процес атестації закладів профосвіти. Замість складних процедур — фокус на партнерства, оновлення освітніх програм та участь у міжнародних проєктах.
  6. Зміна бренду професійної освіти. Замість “ПТУ”, “ВПУ” та інших застарілих абревіатур, залишаться професійні коледжі та навчальні центри. Учні стають студентами, слухачами або курсантами. І також можуть мати академічну відпустку.

У МОН додали, що наступний етап — підготовка цього законопроєкту до другого читання у Раді з урахуванням отриманих пропозицій та розроблення підзаконних актів.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook