З 1 травня в бензин, який продають в Україні, додаватимуть 5% біоетанолу — це спирт, отриманий з рослинної сировини. Виключення: бензин вище А98 та той, що закуповують для ЗСУ. Така зміна є частиною політики зі зменшення шкідливих викидів, енергозалежності та виконання зобов’язань перед ЄС. Відповідний закон ухвалили влітку минулого року. Суспільне розповідає, як це вплине на автівки, ціну на бензин та заробітки українських фермерів.
Чому в бензин будуть додавати біоетанол
Перехід на пальне з біоскладовою — це екологічна норма, якої вимагає Євросоюз. І не тільки — такий перехід здійснює більшість країн світу, пояснює Дмитро Заруба, перший заступник голови Державної екологічної інспекції України.
Використання біоскладових у паливі дійсно скорочує викид шкідливих викидів в атмосферу. “На прикладі Києва можна побачити, що 70% забруднення повітря — це вихлопні гази від автомобілів. Тому очікується позитивний вплив на навколишнє середовище і здоров’я людей”, — каже Заруба.
Чи погіршиться якість бензину
Ні, вона не зміниться, говорить директор з постачання та продажів нафтопродуктів мережі АЗС “Амік” Євген Вініченко:”У Європі понад 10 років використовують бензин Е10, тобто з 10% біокомпоненту. Багато хто за цей час їздив у Європу, там заправлявся і ніяких проблем не виникало”.
Головна складність з бензином з біоетанолом — підготувати ємності для його зберігання. “Такий бензин дуже примхливий. Він абсорбує на себе воду, після чого нафтопродукт розшаровується. Тому потрібно прибрати всю воду з бензовозів, резервуарів, заправних станцій. Якість пального буде залежати від підготовки операторів. Думаю, за два місяці компанії мають із цим впоратися”, — каже Сергій Куюн, директор консалтингової групи А-95.
Чи впливає бензин з біоетанолом на авто
Дмитро Ніколенко-Баєв, власник автосервісу, запевняє, що біоетанол не псує автівки, але машина має бути до цього пристосована. Подивитися, яким саме пальним краще заправляти вашу автівку можна на наклейці на лючку паливного бака або на внутрішній стороні дверей водія. Позначки також можуть бути під капотом або на заливній горловині паливного бака.
“5% біоетанолу — це не критично, от якби було 10-20%, це було б критично для старих автівок. У двигуні купа всіляких ущільнень, щоб з нього не витікали рідини, там є гума, алюміній, латунь, мідь. Усі ці елементи піддаються корозії під впливом етанолу. Також у баці можуть залишатися відкладення смол. Етанол їх змиває, але не розчиняє, тому вони потрапляють в паливну систему і можуть забивати форсунки”, — говорить Ніколенко-Баєв.
Як будуть штрафувати порушників
Склад пального має перевіряти Державна екологічна інспекція. Штрафи за порушення вмісту біоетанолу в паливі передбачені законом України № 3769-IX. Наприклад, санкція за недотримання обов’язкової частки біоетанолу в бензині для роздрібних продавців — сім прожиткових мінімумів (21 196 грн) за кожні 1000 літрів бензину.
Але штрафувати порушників з 1 травня ще не будуть. “Держекоінспекція буде проводити контроль за вмістом біокомпонентів в паливі. Але для цього потрібно внести певні зміни у нормативно-правові акти. Це може статися до кінця року. До того часу бізнес має можливість іще якісніше підготуватися. Тобто ми не ставимо собі за мету з 1 травня шукати порушників. Це питання перехідного періоду”, — пояснює Дмитро Заруба.
Чи буде дорожчим бензин з біоетанолом
Україна споживає 1,8 млн тонн бензину на рік. 90% з цього — імпорт, каже Сергій Куюн, директор консалтингової групи А-95. Вона провела опитування операторів і з’ясувала, що вартість імпорту бензину з біоетанолом зросте приблизно на 15-25 доларів на тоні, це близько 50 додаткових копійок за літр.
Причина здорожчання, зі слів Куюна, — аби робити в ЄС для України бензин за стандартом Е5 (5% вмісту біоетанолу), потрібні окремі потужності, бо там діє стандарт Е10.
“Потрібна окрема лінія, резервуари, наливні естакади й так далі — це все витрати, які будуть закладати у вартість. Щоб додати до бензину біоетанол потрібна нафтобаза, лабораторні комплекси. Це — мільйони доларів”, — пояснює Куюн.
Чи можна виробляти бензин з біоетанолом в Україні
Сам біоетанол можна виробляти з усього, що містить цукри або крохмаль. В Україні його виробляють переважно із меляси — жмиху від цукрового буряка та пошкоджених зерен кукурудзи, які не можна продати, розповідає директор української асоціації виробників біоетанолу Тарас Миколаєнко. Саме тому фермери можуть на цьому заробити, каже він:
“Це подушка безпеки для них. Середні втрати урожаю — 5%. Відповідно, ти продаєш 95% і маєш компенсувати всі витрати, а тут з’являється споживач на ті 5 зіпсованих відсотків — виробники біоетанолу”.
Дати можливість заробити українським фермерам було однією із причин запровадження закону, говорить Сергій Куюн, але, на його думку, це не спрацює — в Україні змішувати бензин з біоетанолом не можуть через те, що нафтобази є мішенями російських “шахедів”, а отже “більшість компаній буде завозити готовий бензин з біоетанолом, тільки не з українським, а з європейським і стимулювати роботу європейських аграріїв та спиртовиків”.
Чи можемо ми експортувати наш біоетанол в ЄС
Закордонні нафтові компанії не проти везти його з України, адже їм це здешевить логістику, пояснює Тарас Миколаєнко:
“Їде до нас бензовоз з Європи. Ціна привезти один куб — 90 євро. А назад він їде порожній. Якби йому щось залити в бак і привезти на той нафтопереробний завод, звідки він приїхав, він би скоротив вартість до 45 євро. А що можна привезти з України? Найперше — олію. Але для цього бензовоз потрібно ідеально почистити — це вартує космічних сил та коштів. Але також можна везти біоетанол. З початку війни всі нафтові компанії (ЄС — ред) стоять в черзі за біоетанолом для здешевлення логістики. Таким чином вийде, що до нас їде пальне з Європи, але біоетанол в ньому наш”.
В українській асоціації виробників біоетанолу прогнозують зростання експорту на 60 000 тонн за рік. Проте це не буде великим заробітком для українських виробників біоетанолу та фермерів, підсумовує експерт, бо “5% біоетанолу — це потужність двох заводів, а їх в Україні набагато більше”. Тому в асоціації виробників сподіваються, що пізніше Україна все-таки перейде на 10% біоскладової.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook