У Брюсселі у штаб-квартирі НАТО у понеділок, 11 березня, пройшла офіційна церемонія приєднання Швеції до Альянсу.
Про це повідомив Генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Що сказав Генсек НАТО Столтенберг
“Для мене велика честь вітати вас сьогодні в штаб-квартирі НАТО. Тому що це справді історичний день. За кілька хвилин ми піднімемо шведський прапор тут, у штаб-квартирі НАТО, і по всьому Альянсу і привітаємо вашу країну як 32-го члена НАТО”, — сказав Столтенберг перед церемонією підняття прапора нового члена Альянсу у Брюсселі.
Він наголосив, що приєднання до НАТО добре для Швеції, добре для стабільності на півночі та добре для безпеки всього Альянсу.
“Швеція вже давно є нашим партнером. Тепер ви — союзник з усіма вигодами та обов’язками, які з цього випливають”, — сказав Генсек Альянсу на спільній з прем’єр-міністром Швеції пресконференції.
Столтенберг заявив, що коли президент рф путін розпочав повномасштабне вторгнення два роки тому, він хотів менше НАТО і більше контролю над своїми сусідами. За його словами, путін хотів знищити Україну як суверенну державу. Але йому це не вдалося. НАТО більша і сильніша, Україна ближча до членства в НАТО, ніж будь-коли раніше, наголосив Генсек.
“І поки хоробрі українці продовжують боротися за свободу, ми стоїмо на їхньому боці, члени Альянсу продовжують оголошувати про мільярди доларів нової допомоги, в тому числі найбільший пакет допомоги від Швеції, який охоплює боєприпаси, засоби протиповітряної оборони і бойові катери”, — сказав Столтенберг.
Він додав, що президент рф путін розпочав цю війну, і він може закінчити її сьогодні. Але Україна не має такої можливості.
“Капітуляція — це не мир”, — заявив Столтенберг.
Що сказав премʼєр Швеції Крістерссон
Премʼєр Швеції Ульф Крістерссон відзначив, що шведська делегація у Брюсселі сьогодні складається не лише з членів Кабінету міністрів і головнокомандувача, але й Її Королівської Високості, шведської кронпринцеси Вікторії, і разом з нею шістьох лідерів партій. За його словами, це є важливим символом того, що шведський прапор замайорить у штаб-квартирі НАТО завдяки дуже сильній підтримці в парламенті країни і серед народу Швеції.
За словами прем’єра Швеції, ситуація з безпекою в регіоні не була такою з часів Другої світової війни, і Росія залишатиметься загрозою євроатлантичній безпеці в осяжному майбутньому. Саме з огляду на це Швеція подала заявку на вступ до оборонного альянсу НАТО, щоб не лише отримати безпеку, але й забезпечити її.
За його словами, підтримка України є фундаментальною частиною цього. Україна хоробро бореться за власну свободу, але також захищає європейську свободу, наголосив Крістерссон.
“У Швеції ми любимо говорити і вважаємо, що у нас є унікальні військові можливості, щоб зробити свій внесок на землі, в повітрі і на морі. Ми зміцнюємо нашу оборону і подвоюємо оборонний бюджет, відтепер Швеція відповідає стандарту НАТО у 2% ВВП на оборонні витрати. Ми чесно готувалися до цього завдання протягом тривалого часу — фактично протягом останніх 30 років, але більш детально протягом останніх 2 років. Я дуже радий, що сьогодні ми зробили цей останній крок”, — сказав Крістерссон.
За його словами, зараз Швеція вступає в нову еру.
“Ми перейдемо від того, щоб слідувати за НАТО, до того, щоб бути НАТО. Я з нетерпінням чекаю на виконання цього важливого завдання”, — сказав глава шведського уряду.
Швеція офіційно вступила до НАТО як 32-й член трансатлантичного військового альянсу, поклавши край десятиліттям нейтралітету після Другої світової війни і століттям широкого неприєднання до великих держав на тлі зростання занепокоєння щодо безпеки в Європі після повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook