Психологи розповіли, чому нудьгувати корисно і як робити це правильно

Корите себе за те, що часом сидите без справи? Не треба — нудьгувати теж потрібно. Психологи пояснили навіщо і розповіли, як робити це правильно.

Нудьга направляє нашу увагу всередину себе

Професор когнітивної нейробіології Джеймс Данкерт переконаний, що нудьга — спосіб змінити фокус уваги із зовнішнього світу на внутрішній.

Нудьга змушує шукати сенс в тому, що відбувається, — а для цього постійно звертатися до себе, шукати відповіді у своїй свідомості і аналізувати, чого ми чекаємо від життя.

Ми часто перебуваємо в стані поспіху — і не дозволяємо собі сповільнитися. І саме в моменти нудьги ми по-справжньому усвідомлені: помічаємо свої відчуття, відчуваємо запахи, розрізняємо кольори, прислухаємося до внутрішнього стану. Нудьгуючи, ми перетворюємося у дослідників, які вивчають навколишню дійсність і своє місце в ній.

Нудьга розвиває креативність

Психолог Сенді Менн займається дослідженням феномену нудьги з 90-х років минулого століття і навіть присвятила цій, на перший погляд, непримітній емоції книгу The Upside of Downtime: Why Boredom Is Good (Плюси бездіяльності: Чому нудьга — це добре). За роки досліджень Менн вдалося підтвердити свою гіпотезу: люди, які нудьгують мислять більш творчо, ніж зайняті справою. Коли ми нічим не зайняті — ми шукаємо нові способи зайняти розум.

Нудьга дозволяє переглянути свою поведінку, зійти з протоптаного маршруту і поміняти напрям. У момент, коли ми сумуємо, у нас народжуються нові ідеї в старих умовах.

Нудьга допомагає вирішувати складні задачі

Вчена Аманда Маркі у своїй дисертації говорить про те, що нудьга — еволюційна емоція. Вона дозволяє звернути увагу на те, що у якусь мить ресурси мозку витрачаються неефективно, адже їх не так багато. І щоб не витратити ментальні ресурси даремно, потрібно міняти стратегію.

Психолог Джон Іствуд називає нудьгу «незайнятим розумом». Він говорить про те, що нудьга — це незадоволене прагнення до повноцінної діяльності. Мозок шукає навколо стимули і направляє свої ресурси на пошук нових завдань і рішень.

Напевно вам знайомі ситуації, коли потрібно виконати важливу справу, прийняти непросте рішення, створити нестандартний продукт — а ви не знаєте, як це робити. Тому що не було подібного досвіду. І ви годинами б’єтеся над завданням, переживаєте і злитеся.

В такий момент найкраще, що ви можете зробити, — не робити нічого. Не мучте себе і відключіться від справи. Посидьте спокійно, ні на що не відволікаючись. Мозку вже поставлене завдання — дайте йому час знайти рішення.

Нудьга — як затишшя перед бурею, момент перепочинку. Якщо як слід понудьгувати — мозок видасть порцію інсайдів і цікавих рішень.

Щоб відчути на собі користь «байдикування» — сумуйте правильно:

  • Нудьгувати не означає залипати в телефоні або безцільно гортати меню телевізора. Щоб мозок переключився на пошук нових рішень і створення нового досвіду — не займайте його нічим. І навіть книгою. Вам повинно бути по-справжньому нудно — згадайте, як вам ніяково в кілометровій черзі до лікаря.
  • Музика фоном теж відволікає від цього корисного заняття, тому не варто її включати. Краще прислухайтеся до звуків, які вас оточують (птахи, дощ, вітер).
  • Коли зберетеся понудьгувати — робіть це подалі від джерела їжі. Нудьгувати біля холодильника — не найкраща ідея. Їжа — швидкий спосіб розважитися і отримати яскраві емоції, тому вам неодмінно захочеться щось перекусити.
  • Нудьгуйте на самоті. Так ви почуєте внутрішній голос, а не думку співрозмовника.
  • Тримайте поруч папір, ручку та олівці — записуйте ідеї, які приходять вам в голову. Не обов’язково оформляти їх у зв’язний текст — робіть нотатки або замальовки, потім розшифруєте.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook