Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.
Про це інформує Місто з посиланням на видання БУКВИ.
Дослідження у 2020 році проводили вчені з Інституту медичних досліджень імені Гаррі Перкінса та Університету Західної Австралії. У своїй роботі вони використовувала отруту 312 медоносних бджіл та джмелів, зібраних у Перті (Австралія), Ірландії та Англії.
Метою дослідження було вивчити антикарциногенні властивості бджолиної отрути та одного з її компонентів – мелітину – щодо різних типів клітин раку молочної залози.
На сьогодні рак грудей є другою за поширеністю причиною смертності від онкології серед жінок.
Мелітин є токсичним білком і є головним подразником у складі бджолиної отрути. Мелітин вже декілька років розглядають як потенційний засіб проти раку, і у дослідженні науковців цікавило переважно те, як речовина спричиняє смерть клітин у різних типах раку грудей.
Так, зокрема у певній концентрації бджолина отрута викликала повну загибель ракових клітин, майже не впливаючи на здорові. Дослідники встановили, що мелітин може повністю зруйнувати мембрани ракових клітин протягом 60 хвилин.
Окрім того, мелітин пригнічує хімічні сигнальні шляхи, які використовують ракові клітини для росту та поділу. Вже за 20 хвилин після дії мелітину відбувалося значне зниження активності сигнальних шляхів.
Виявлення здатності речовини вимикати ці хімічні сигнали, пригнічуючи активність певних рецепторів, вчені вважають основним відкриттям у своїй роботі.
Також вивчалась можливість комбінування мелітину з хіміотерапією. Мелітин утворює пори у мембранах клітин, тому дослідники перевірили, чи він може посилити проникнення ліків. З’ясувалося, що мелітин можна використовувати разом з хіміопрепаратами, зокрема доцетакселом, для лікування агресивних форм раку. Щобільше, комбінація мелітину й доцетакселу виявилась надзвичайно ефективною в зменшенні росту пухлин у мишей.
Також науковці створили синтетичну форму мелітину та успішно протестували її.
Одне з перших досліджень впливу бджолиної отрути на пухлини опублікували у Nature ще у 1950 році — тоді мовилося про зменшення росту пухлин у рослин. Проте лише за минулі два десятиліття науковий інтерес до антикарциногенних властивостей бджолиної отрути значно зріс.
Решта досліджень також демонстрували, що отрута медоносних бджіл може знижувати розвиток пухлин, метастазування та покращувати ефективність лікування.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook